Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak začít létat s modely letadel

Jak začít létat s modely letadel

V prvé řadě byste asi měli zajít na nějaké letiště, kde se modeláři pravidelně schází, pozorovat "cvrkot" a vyptávat se. Pokud je štěstí, jde si domluvit i "zkušební let" na kabelu učitel/žák. Zkušenosti takto získané jsou k nezaplacení

Sežeňte si nějaké modelářské časopisy, stáhněte si  informace na webech a po večerech začněte studovat. Je to piplačka, ale spousta otázek už se řešila a stačí si jen přečíst odpovědi. I když se člověk odtud nedozví vše, alespoň má pak přehled a ví na co se ptát.
 
Pokud už máte k dispozici vysílač, je vhodné začít zkoušet lítat na simulátoru pomocí PC. Stačí třeba FMS, který se dá pořídit legálně zdarma třeba na domovské stránce FMS.
 
Když už budete mít dostatek informací i základní zkušenosti, měli byste si položit  základní otázku:"Chci začít létat s RC modelem? Budu na to mít dost peněz, času a pochopení okolí?" Pokud odpověď zní ano, je část problému za vámi.

S čím začít létat?
Hodně lidí si ale v této fázi myslí, že si postaví akrobatický speciál, přijde na letiště a je to. Tak tady zpomalte. V doporučeních, s jakým typem letadélka začít, se ale spousta modelářů rozchází. Někdo radí svahové samokřídlo, které je téměř nerozbitné, jiný větroň s elektro-pohonem. Vhodný je ale také třeba kabinový hornoplošník o rozpětí kolem 1500 mm s řízenými křidélky, s motorem 6.5 cm a raději jen 3 kg těžkým podvozkem. Vhodný je třeba Farův Fénix, Cesna apod. Pokud tíhnete spíše k větroňům, pak se zaměřte na něco s rozpětím okolo 2000 mm s řízenou směrovkou a výškovkou a pomocným motorkem 1,5 cm na pylonu. Elektro-pohonu bych se v této chvíli raději vyhněte. Jeho počáteční náklady jsou mnohem větší.

Máte vybrané letadlo a co dál?
První základní věcí, na kterou se musíte zaměřit je vysílač. Pro létání by měl být raději s kmitočtem 35MHz. V každém případě s FM modulací a vhodný je nějaký počítačový. Počítačovou soupravu oceníte hned, jakmile budete vlastnit více jak jeden model. Mezi vhodné kandidáty ke koupi patří Futaba FC-16 nebo novější FX-14. Stejně tak vyhoví i Graupner MC-12. Vhodné jsou i soupravy Hitec Eclipse a podobně. Budete-li myslet i na budoucnost a máte dost peněz, můžete zkusit něco o třídu lepšího. Třeba Futabu FC-18 nebo Graupnera MC-16/20. Nabídka je opravdu široká. Vysílače se prodávají v různých kompletech s rozšiřujícím příslušenstvím. Samotný vysílač, vysílač a málo serv, vysílač a hodně serv atd. Pokud začínáte, je vhodné, koupit toho v krabici co nejvíce naráz. Součet cen věcí v krabici je mnohem vyšší než cena koupeného kompletu. Dá se koupit také sestava, která obsahuje i baterie a pak už není potřeba prakticky nic kromě vhodné nabíječky.

Budete tedy potřebovat:
1.Servo pro každou funkci, kterou model má. U některého stačí dvě (směrovka a výškovka) u některého je málo sedm (motor, směrovka, výškovka, křidélka, vztlaky, brzdy, podvozek, ...). Pro navrhovaný školní kabinový hornoplošník jsou potřebná serva čtyři (motor, směrovka, výškovka a křidélka).
2.Vysílači a modelu odpovídající přijímač. Ten je většinou součástí soupravy.
3.Baterky přijímače a vypínač.
4.Pokud je model motorový s motorem se žhavící svíčkou
, pak je potřeba ještě žhavící zdroj pro nastartování. Nejjednodušší je použít gelový akumulátor 2V/10Ah.
5.Jak je patrné, vysílač, přijímač a serva se musí něčím napájet. K tomu se používají většinou akumulátory NiCd ve formě tak zvaných acupacků. Mohou být i samostatné články v "košíčku", ale vzhledem k množství kontaktů, které takto vzniknou se to moc nedoporučuje. A akumulátory je potřeba před letem nabít. Pro začátek stačí ta nejjednodušší nabíječka udržující hodnotu stejnosměrného proudu na velikosti asi 1/10 kapacity. Tedy např. pro články 600mAh by měla udržovat proud 60mA, pro články 1400mAh proud 140mA a podobně. Tímto proudem pak před létáním nabíjíte 14 až 16 hodin. Při nabíjení takto malým proudem pak nevadí ani mírné přebíjení. Takže stačí zapnout nabíječku v noci před spaním a po příchodu domů je nabito. Takových nabíječek je spousta a jako vhodné pro tento účel jsou třeba Multilader 6E od Graupnera nebo Lader 5r od ROBBE. Podobná nabíječka se dá  poměrně snadno zhotovit i svépomocí. Stejnou nabíječkou se dá nabít i žhavící akumulátor.
 
V principu jste takto připraveni létat,  pokud je to jen trošku možné, sežeňte si někoho, kdo minimálně s prvním letem pomůže, poradí, vše zkontroluje. Tato kontrola cizím člověkem se nakonec vyplatí i ostříleným borcům. Vlastní chyba se špatně hledá. Přitom někdo cizí si jí všimne prakticky hned.

  KV                                                  Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení