Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak vybrat správné místo pro skleník

Jak vybrat správné místo pro skleník                                               

Dříve, než začneme se stavbou skleníku, je třeba vybrat vhodné místo, na    kterém bude skleník stát. Výběr správného místa bychom rozhodně neměli podcenit, protože na něm záleží nejen naše budoucí pěstitelské úspěchy, ale i celková naše spokojenost se skleníkem.

Světlo a stín

Různé druhy rostlin mají rozmanité nároky na pěstování, ale obecně platí, že nejdůležitější ve skleníku je dostatek světla. Světlo je totiž potřebné pro správný růst rostlin a jejich dobrý stav. Vybrané místo by proto nemělo být stíněno okolními budovami nebo vyššími porosty. Nejvhodnější je zcela světlé stanoviště, ale ne vždy se nám podaří takové místo najít. Pak je třeba vybrat místo, kde skleník nebude ve stínu déle než několik hodin denně.

Až budeme místo vybírat, neměli bychom zapomenout, že délka stínu závisí na velikosti objektu a výšce slunce – ta se mění podle ročních období (nejníže je slunce v zimě, nejvýše přes léto). Čím je budova nebo strom vyšší a sluníčko nížeji nad obzorem, tím delší je stín. Kdo chce mít jistotu, že skleník nebude stíněn, měl by vybrané místo pozorovat po celé vegetační období. K tomu má ale málokdo dostatek času a trpělivosti. Spolehneme se proto spíše na naše zkušenosti a znalosti (ostatně dobrý zahrádkář by měl znát dobře svou zahradu).

 

 

 Skleník stíněný vysokým stromem

 

 

Vítr a průvan

To, že nám na skleník svítí sluníčko po celý den, nestačí. Vybrané místo by mělo být kromě toho chráněno také před převládajícími silnými větry. Vítr totiž porušuje vrstvu teplého vzduchu kolem skleníku, čímž z něj odvádí teplo – problém je to hlavně na jaře a na podzim nebo při vytápění skleníku, kdy je každý úbytek tepla citelný. Kromě klasického větru vadí i průvan, který často vzniká mezi budovami díky komínovému efektu.

Dobrou ochranou proti větru jsou živé ploty, ohrady nebo zdi, které působí jako větrolam. Pozor však na jejich výšku, aby nám nestínily skleník.
Pokud není možné chránit skleník větrolamem, natočte ho tak, aby stál co nejmenší plochou proti převládajícím větrům.

 

 

 Vyrovnání místa na svahu podezdívkou

 

 

Rovina a svah

Nejlépe se místo pro postavení skleníku vybírá na zahrádce, která je v rovině. Máme-li zahrádku ve svahu, budeme muset pomocí podezdívky nebo terénních úprav místo vyrovnat.

Svah ale může být nepříjemný také z jiných důvodů. Pod některými svahy se totiž tvoří tzv. mrazové kotliny, kde se udržuje studený vzduch. Je zřejmé, že postavit skleník na takovém místě není zrovna nejvhodnější. Problémem může být i voda stékající ze svahu (např. při jarním tání sněhu) – přemokřená půda vadí rostlinám a klade zvýšené nároky na pevnost základů pod skleníkem.

Orientace vůči světovým stranám

Mezi časté dotazy a náměty diskuzí patří problém správného natočení skleníku vůči světovým stranám. Přitom, zvláště u malých skleníčků, je celkem jedno, jestli zvolíme orintaci jih-sever nebo východ-západ (na velikosti ani množství vypěstované zeleniny rozdíl nepoznáme).

U větších skleníků se můžeme řídit následujícími pravidly:
Plánujeme-li využívat skleník už brzy zjara a na podzim (případně celoročně), je výhodné orientovat ho podélnou stranou směrem k jihu. Tato orientace poskytuje rostlinám nejvíce slunečních paprsků a ušetří nám náklady na vytápění.Pokud budeme skleník využívat až od května přes léto, můžeme k jihu natočit čelo skleníku. Snížíme tím nároky na větrání v letních měsících a rostlinám dopřejeme rovnoměrnější osvětlení.

Komentáře

Orientace skleníku

Myslím, že je lepší skleník natočit vždy podélnou stranou k jihu. Sluníčka není nikdy dost a člověk stejně neví, co tam bude pěstovat další roky.

Přihlášení