Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak si vybrat vhodný fotoaparát?

Jak si vybrat vhodný fotoaparát?

Co od přístroje očekáváte? Přesněji tato otázka zní – Co budete nejčastěji fotografovat? Lidé, kteří si nejčastěji zachycují obrázky rodiny, dovolené a všedních zážitků, si nejspíše nebudou vybírat digitální fotoaparáty pro profesionály, a naopak profesionálové se určitě nespokojí při své práci s přístroji nižší třídy. Je zde tedy důležité, řádně promyslet, jak a co budete fotit a jakou kvalitu fotografií požadujete. 
Stanovte si nějakou horní mez ceny, která je pro vás ještě přijatelná. Digitální fotoaparáty nabízejí obvykle širokou škálu funkcí a nastavení. Tyto funkce a nastavení mají obvykle i digitální fotoaparáty nižší třídy. Nelekejte se označení „nižší třídy“, to je pouze označení vyplívající z porovnání s profesionálními přístroji. Například digitální fotoaparáty nižších tříd se pohybují v cenách od 2 – 15 tis. Kč, kdežto profesionální se vyšplhají i ke 100 tis. Kč.Velmi často je ale možné setkat se s případy, kdy zákazník, který byl ochoten zaplatit nemalý peníz za exotickou dovolenou, není spokojen se svými zaznamenanými zážitky a vzpomínkami, protože ušetřil pár tisíc nebo dokonce set korun za nevhodný přístroj.
Počet pixelů (záznamových bodů rozlišení) není nejdůležitějším parametrem fotoaparátu. V souladu s ostatními parametry, kvalitu snímku samozřejmě ovlivňuje, ale v současné době je udávaný počet pixelů u všech vyráběných fotoaparátů dostatečný (4-7 MPx) a honba za neustále se zvětšujícím počtem bodů je spíše marketingovým argumentem. Výběr přístroje podle rozlišení záleží na tom, k čemu budete fotografie používat. Budete-li je vyvolávat či tisknout na běžnou velikost 10 x 15 cm, bohatě Vám bude stačit digitální fotoaparát s rozlišením 4 MPx. Jste-li ovšem fotící nadšenci, kteří si své fotky upravují na PC a vyvolávají velké formáty (např. jako obraz), vybírejte rozlišení 6 MPx a více.
Neřiďte se designem. Určitě se vám musí vámi zakoupený přístroj líbit, někdy je však vhodné ze svých požadavků na vzhled slevit ve prospěch užitné hodnoty. Ne všechno, na co běží reklama v televizi je nejlepší, i když si tuto reklamu mohou dovolit pouze silné značky.
Je vhodné vybírat mezi značkami na trhu rozšířenými a osvědčenými a nepodléhat některým zdánlivě výhodným nabídkám neznámých nebo méně známých výrobců. V současné době se již i výrobky věhlasných značek dají pořídit za velmi příznivé ceny.

Kompakt nebo zrcadlovku?

Název kompakt je odvozen od malých rozměrů a nízké hmotnosti a je určen především pro uživatele, kteří upřednostňují tyto hodnoty nad kvalitou zobrazení. V této skupině se v podstatě nevyskytují profesionální přístroje, i když je zde možné najít řadu pozoruhodných výrobků, se kterými zkušený fotograf může pořídit velmi kvalitní snímky. Do této skupiny patří i přístroje nesprávně nazývané EVF zrcadlovky, většinou tzv. ultrazoomy s elektronickým hledáčkem /EVF-Electronic viewfinder/, kde obraz v hledáčku nemá sice žádné osové posunutí /tzv. paralaxní chybu/, ale je zobrazen na miniaturní elektronické obrazovce.
Ve skupině zrcadlovek by měli vybírat všichni, kteří to s fotografováním opravdu myslí vážně. Zrcadlovka je královnou mezi fotoaparáty. Název zrcadlovka je odvozen opravdu od zrcadla, které se ukrývá v těle přístroje a kterým je obraz směrován přímo z objektivu do optického hledáčku. Zrcadlovka je také systém, který lze neustále doplňovat a tak nejlépe přizpůsobit potřebám jednotlivých uživatelů. Je nejuniversálnější a nejvýkonnější.

Přístroje automatické,stylové,všestranné,ultrazoomy. 

Automatický fotoaparát - většinou jednodušší přístroje s omezenějšími možnostmi pro pořizování záznamu zejména za příznivých nebo standardních světelných podmínek bez nároku na vyšší obrazovou kvalitu snímku výhradně ze skupiny kompaktů, které jsou vybaveny pouze tzv. expoziční automatikou menšího či většího pracovního rozsahu. Jsou určené pro nejméně náročné uživatele
Stylové přístroje - opět pouze kompaktní přístroje s už většinou poměrně slušnými parametry. Mají dobrou expoziční automatiku, více možností ovládání atd. Je u nich kladen důraz zejména na vzhled a materiál, ze kterého jsou vyrobeny.
Všestranné fotoaparáty - patří sem opět přístroje ze skupiny kompaktů, i když by se daly vlastně zařadit i všechny pravé zrcadlovky. Tyto přístroje mají rozšířené možnosti ovládání, většinou umožňují jak automatické tak poloautomatické ovládání expozice a řadu dalších funkcí.
Ultrazoomy - většinou všestranné přístroje, u kterých je jejich významnou odlišností velký optický rozsah objektivu /10-20-ti násobný/, který umožňuje především velké přiblížení fotografovaného objektu.

KV                                      Zdroj foto:mojefoto.net

Přihlášení