Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak si užít rybaření i v zimě

Jak si užít rybaření i v zimě

Hlavně teplé spodky a hodně vrstev!                                
První vrstvou těsně obepínající tělo by mělo být fleecové termoprádlo, které zabrání ztrátě tepla a odvádí tělesnou vlhkost. Teplé ponožky mají především hřát, nejlépe v kombinaci s kvalitní zateplenou obuví, na kterou je dobré nanést impregnaci proti vlhkosti. Od dalších vrstev oblečení se očekává nejen teplo, ale také průběžné odvádění tělesné vlhkosti, musí být prodyšné a zároveň k tělu nesmí pouštět venkovní vlhkost. I proto lze v zimě a v dešti chytat ryby bez igelitové pláštěnky, a přesto být v suchu a v teple. Dnes se vysoce kvalitní outdoorové oblečení vyrábí z těch nejmodernějších materiálů, jejichž jednotlivé vrstvy mají svou specifickou funkci. Rybářům lovícím v zimě toto speciální oblečení zajišťuje výborný komfort a neomezuje je v pohybu, jedinou jeho nevýhodou je vyšší cena.

Kvalitní rukavice a gelový polštářek na zahřání
Rukavice neoprenové, fleecové nebo využívající kombinace obou materiálů jsou další nezbytnou součástí výbavy rybáře v zimě. Kvalitní rybářské rukavice by navíc měly mít pogumované plochy dlaní a také dostatečně obepínat zápěstí. Na trhu jsou také rukavice s odnímatelnými špičkami prstů, což rybáři využijí při navazování háčků nebo při aktivním lovu přívlačí. Možností, jak si ohřát zkřehlé prsty, je pořízení speciálního hřejícího gelového polštářku, který po zlomení uvolňuje relativně dlouhou dobu teplo. Ponořením do horké vody na 15 minut se polštářek "nabije" a je připraven po rozlomení opět hřát.

Pro „kapraře“ zateplené křesílko
Pro rybáře lovící v zimě kapry je nezbytné i kvalitní rybářské křesílko. Křesílka se zatepleným povrchem a dostatečnou plochou na opření jsou v mrazivém období důležitější než kdy jindy. A to i v případě, že kaprař sedí v bivaku. Výhodou je jejich izolační funkce, kterou mohou rybáři v letním období klidně postrádat.

Věci na noční výpravu
Kvalitní, dobře uzavíratelný bivak je pro rybáře trávící u vody mrazivé noci nepostradatelnou základnou. K přespání je nejlepší stabilní lehátko s matrací z dutých vláken, zajišťující tepelnou izolaci, a kvalitní spacák. Ten by měl být ve tvaru mumie, který je pro zadržení tepla vhodnější než spací pytel ve formě deky, i když právě z tohoto spacáku se kaprařům vybíhá daleko lépe k záběrům. Pokud si chtějí kapraři udělat v bivaku teplo jako v obýváku, existují nejrůznější druhy vytápění, které mohou využít. Nepraktičtější variantou je topení napojené na propanbutanovou bombu. Zatopte si ale vždy předtím, než ulehnete ke spánku, uhasne-li plamínek bez vašeho vědomí, mohl by zimní výlet mít velmi špatný konec.

Kde jsou kachny, jsou i ryby
Hlavními lovenými rybami v zimě jsou jelci všech tří druhů, plotice, cejnci malí. Při dlouhodobějších teplotách nad nulou zaberou i cejni velcí a dokonce se tu a tam splete i kapřík. V zimě mnoho rybářů chytá ve městech na řekách. A zjistili, že ryby berou tam, kde lidé krmí divoké kachny. Jednoduše proto, že ryby dojedí to, co kachnám odpadne od zobáku. Největší úspěch budete mít proto ve městech, kde se mísí teplejší proudy vody se studenou, tedy v místech u různých výpustí, kterých ústí do městské řeky bezpočet. Jelikož jsou kachny (a doprovodně i ryby) nejčastěji krmeny starým pečivem, úspěšnou nástrahou je střídka čerstvého rohlíku. Velikost "sousta" se přizpůsobuje cíleně lovené rybě. Když se nasadí větší kousek (maximálně ale ve velikosti nehtu od ukazováčku), zhltne ho tloušť. Na podoustve, ostroretky a plotice se dávají asi o polovinu menší kousky.
Důležité je, aby byla nástraha těsně nade dnem nebo se o dno občas otřela, nesmí se však na něm zastavovat. Musí pomalu plynule splavávat při rychlosti odpovídající síle proudu.

    KV                                              Ilustrační foto: photowpress.com

Přihlášení