Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak si dobře vybrat aku-šroubovák?

Jak si dobře vybrat aku-šroubovák?

První otázkou při zvažování, zda-li si koupíte výrobek dražší či levnější, by mělo být, k čemu a jak často ho budete  používat. Značkové výrobky mají nebo by alespoň měly mít nejen propracovanější konstrukci, ale i lepší materiály a z toho vyplývající větší životnost. U nejdražších profesionálních vrtacích aku-šroubováků se může cena pohybovat až v řádech desítek tisíc, pro běžné domácí použití si vystačíte s výrobkem levnějším v řádu stovek maximálně několika tisíc korun.

K čemu všemu se vůbec aku-šroubovák dá použít? Je výborným pomocníkem při sesazování nábytku, montáži pergoly či jakékoliv jiné dřevěné konstrukce, při šroubování sádrokartonových panelů a podobných činnostech. Značně ušetří fyzickou námahu i čas. Díky výměnným nástavcům je vhodný pro celou škálu různých šroubů a vrutů. 
Akušroubovák je nejlepší v kombinaci s vrtačkou. Od „obyčejného“ aku-šroubováku se odlišuje velikostí, hmotností, silnějším motorem a větším napětím. To u vrtacích aku-šroubováků zpravidla bývá minimálně 12, ale i 14, 16 nebo více, u profesionálních zařízení někdy až 36 voltů, nebo naopak jen 9,6 V u levnějších výrobků. Obecně by sice mělo platit, že čím větší napětí, tím silnější motor a větší kroutící moment, ale ne vždy vykazují dva různé výrobky se stejným napětím i stejný kroutící moment. Proto si dobře prostudujte technické údaje. Z hlediska výdrže je důležitá i kapacita akumulátoru. Každopádně je vrtací aku-šroubovák mnohem univerzálnější než aku-šroubovák bez přívlastků. Možnosti použití výrobku ovlivňuje i regulace kroutícího momentu. Některé výrobky mají jen 1 nebo 2 stupně, ideální je samozřejmě stupňů více – a nejlépe v obou směrech. Nejvyšší stupeň bývá většinou používán pro vrtání. Hodí se i více rychlostí a citlivá regulace otáček v závislosti na hloubce zamáčknutí spínače. Dražší výrobky mívají i funkci příklepu. Při výběru je samozřejmě také důležité nabízené příslušenství, počet a druhy bitů. Neměly by chybět nástavce pro všechny běžně používané šrouby a vruty v různých velikostech, vrtáky, přídavné rukojeti, dorazy, náhradní akumulátor apod., nejlépe vše v praktickém přepravním kufříku. 
A jak poznáte šroubovák, který je dostatečně výkonný?  Obecně lze znovu říct, že čím je napětí vyšší, tím je aku šroubovák výkonnější. Kapacita akumulátorů určuje výdrž akumulátoru, čím vyšší je, tím déle dokáže na jedno nabití šroubovák pracovat. Dále je třeba zvážit četnost použití. Podle ní zvolte, jestli bude stačit šroubovák pouze s jednou baterií, nebo jestli si raději pořídit šroubovák, který se standardně dodává se dvěma akumulátory. Ten je výhodný proto, že nemusíme přerušovat práci do doby, než se článek opětovně nabije. Neméně důležitým faktorem pro výběr šroubováku je nabíječka a čas, za který je schopna článek opětovně nabít. U základních výrobků může být nabíjení v řádu hodin, lze ale najít i šroubováky dodávané s rychlonabíječkou, která zvládne akumulátor dobít na jeho plnou kapacitu do půl hodiny.
Co je to tvrdý a měkký šroubový spoj? Maximální velikost krouticího momentu stanoví, jakou maximální sílu je šroubovák schopen při šroubování vyvinout . Rozlišujeme dva typy šroubového spoje, a to tvrdý šroubový spoj (šroubování do kovu jiných železných materiálů, při kterém šroub není opatřen pérovou podložkou) a měkký šroubový spoj (při něm se jedná buď o šroubování do měkkého materiálu, jako je například dřevo, nebo do kovu přes pérovou podložku).Doporučené hodnoty vrtání a šroubování - většina výrobců udává ke svým výrobkům maximální doporučené průměry vrtání do materiálů, jako jsou například dřevo, kov, hliník, zdivo, případně maximální možné průměry šroubů pro šroubování. Doporučujeme při používání šroubováku na tyto údaje dbát a tyto hodnoty nepřekračovat. Mohlo by dojít k vážnému poškození výrobku.
Pozor dávejte také při výběru akumulátorového článku. U nikl-kadmiových akumulátorů (NiCd) jsou elektrody vyrobeny z niklu a kadmiového pojiva. Disponují vysokým výkonem, aku šroubováky vybavené těmito články vydrží velký počet nabíjecích a vybíjecích cyklů. Nikl-metalhydridové akumulátory (NiMH) mají elektrody z niklu a slitiny kovů, ve kterých je uložen vodík. Akumulátory NiMH mají příznivější poměr výkon/hmotnost než akumulátory NiCd. Lithium-iontové akumulátory (Li-ion) jsou nejnovější technologií aku článků. Jejich velkou výhodou je, že nedochází k samovybíjení akumulátorů v průběhu času, proto je lze kdykoliv použít. Dále je u nich potlačen paměťový efekt, takže nabíjení částečně vybitého akumulátoru nezpůsobuje ztrátu kapacity. V neposlední řadě se tato technologie vyznačuje velmi malými články akumulátoru, což přináší podstatně menší váhu a velikost aku článku.

  KV                                                       Ilustrační foto:bosch.cz

Přihlášení