Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak se stát vůdcem pro svého psa

Jak se stát vůdcem pro svého psa

U štěněte upevněte sociální návyky
Největší důraz na socializaci je třeba klást mezi 6-16 týdnem života psa. Psa je nutné seznámit se vším, s čím se má v životě bezproblémově setkávat, protože ten později vyhodnocuje všechny situace na základě svých zkušenosti a upevněných zvyků. Jedno setkání s jízdou v městské hromadné dopravě nezaručí, že po zbytek svého života bude pes bezproblémové zvládat cesty MHD. Udržování čistoty by nikdy neměl být u psa zásadní problém, pes je inteligentní zvíře, proto se to naučí většinou rychle. Nedělejte z loužiček u štěněte třetí světovou, snažte se ho brát jako lidské dítě, Je nutné si uvědomit, že ovládání močových svěračů u psa přichází zhruba na 6 měsíci a ani tak nesmíte podcenit častost venčení. Nejvhodnější je dospělého psa venčit 3-4 denně.
   Je důležité pevné nastavení pomyslných mantinelů vašeho vztahu s pejskem, které musí pes akceptovat a nesmí je překročit. Musíte se sami naučit, stát si za svým a neposouvat mantinely jednou tak, podruhé tak. Velké rozbroje bývají v rodině, pokud je nějaký ze členů například proti tomu, aby pes mohl vlézt na gauč a zakazuje mu to, naproti tomu druhý člen domácnosti psa na gauč tajně pouští. Ke psovi je třeba zaujmout stejný postoj a opravdu ho dodržovat.

Hierarchie ve smečce – pozor na vztah dítěte a psa
Hierarchie smečky musí být jasná od začátku, pes si nikdy nesmí myslet, že je výše postavený než člověk. Platí to kromě jediného - postavení psa a dítěte. Podle psí smečky je dítě níž než dospělý jedinec, proto by dítě mělo do určitého věku akceptovat psa, jako autoritu! Díky tomu, že lidé se nezajímají o etologii, vzrůstá konfliktů psa s dítětem, jelikož pes podle svého vzorce chování, musí dítě potrestat při pro něj nevhodným chování. Štěně, je-li drzé nebo nějak ubližuje dospělému psovi, je ihned nemilosrdně potrestáno, jen u lidského dítěte bývají následky trestu větší. Na místě proto je, snažit se zamezit možným konfliktům mezi psem a dítětem, malé děti nemívají tolik citu a leckdy jsou psi pod rukama malých dětí opravdu týrání. Stává se, že v tzv. psí pubertě zhruba od 7 měsíců, se někteří psi snaží zaútočit na místo vůdce. Jestli ovšem nezvládnete svého psa v pubertě, je velmi pravděpodobné, že z něj bude problémový pes. Psí psychika dospívá kolem dvou let, psovi může náhle velmi vzrůst sebevědomí, což může při i malé známce nedostatečné autority nadělat dost problémů.
   Je třeba i vhodné to, abyste do bytu chodili první, pes až za Vámi a nejlépe na povel (např. "volno" "domů"), zakažte mu vstup na vyvýšená místa a všude tam, kde spíte, sedíte či jíte, jídlo mu dávejte vždy ve stejnou dobu. Pokud je pes zvyklý něco si vynutit kňučením, ignorujte ho. Vůdce si všímá podřízeného psa jen, když on sám chce. Takových pravidel, které psa usazují do pozice podřízeného je spousty a stačí se nad tím pouze logicky zamyslet.

Jak zvládnout agresivní chování   
Jestli po Vás pes vyjíždí, může to být pro Vás dost nebezpečné. V takovém případě musíte naleznout řešení, kdy bude možné psa potrestat, mnoho psů po agresivním útoku - především doma - zaleze někam, kde na něj majitel nemůže a v útoku pokračuje. Připněte mu tedy na obojek delší vodítko, nejvhodnější by bylo mít stahovací obojek pro možnost vycukání (simulace skousnutí krku při trestání psím vůdcem podřízeného psa). Lehce ho potom budete mít pod kontrolou a pes se nebude moci nikam schovat a pokud ano, vytáhnete ho za vodítko ven (tahat psa například z pod postele pouze za obojek většinou přinese pokousání ruky). Útok svého psa musíte náležitě potrestat, sami musíte však poznat, jaký trest na vašeho psa platí. Nevyhýbejte se především silné intonaci hlasu.
 
Ruka chválí ale i trestá
Pochvala pejska je v soužití majitele a psa velmi důležitá motivace, proto s ní nemusíte šetřit při každém správném úkonu a chování. Při verbální, slovní pochvale záleží především na intonaci hlasu a projevu vaší spokojenosti než na slovech, které vyřknete. I sprostá nadávka vyřčená pochvalným tónem je pro psa pochvala. Neverbální, kontaktní pochvala pak zahrnuje poplácání psa, pohlazení, pamlsky nebo společnou hru. Nejsilnější motivaci potom tvoří propojení verbálního a  neverbálního způsobu pochvaly. Pochvala je velmi silnou motivací k výcviku psa, pokud ho nebudete dostatečně motivovat, nebude mít z výcviku radost a nedostojíte s ním valných výsledků.
   V dnešní době je módní trestání psa svinutými novinami, někdo psa bije rukou, někdo ho bije vodítkem, či jinak. Pes je ale stále pes, a pokud chceme mít v rodině inteligentního psa, musíme ho vychovávat podle rámců, kterým rozumí. Ani fena nepřiběhne ke štěněti, neutrhne si prut z vrby a nezačne ho zběsile mlátit a hystericky řvát, ani si nesroluje noviny či nepoužije vodítko. Buď tedy psa vytřepte za kůži na krku, třeba i kousek odhoďte, nebo mu stiskněte krk nebo čumák. Z velké většiny by měl trest probíhat pouze rychlým a tichým gestem hlasu nebo postoje. Vůči nesprávným a nepřiměřeným trestům se může vzbouřit nejen dominantnější jedinec ale právě i ten submisivnější, kterého může do jeho chování nahnat strach. Ani nelze souhlasit s tím názorem, že ruka jen chválí. Vůdce smečky, zdá- li se mu, že musí potrestat někoho ze smečky, trestá ihned a neutíká si pro nějaký kus něčeho, aby tak učinil za chvíli. Trestá především vůdce sám, proto není nic špatného psa uhodit rukou. Ruka chválí, ale i trestá.

    KV                                                  Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení