Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak ochránit fotoaparát za každého počasí

Jak ochránit fotoaparát za každého počasí

Ochrana před vodou
Igelitové sáčky jsou nejdostupnější ochranou před sněhem, deštěm a prachem. Fotoaparát se sice nedá použít, ale alespoň je chráněn a během pár minut lze dosáhnout i jeho ovladatelnosti. Sáček by měl být dost velký na to, aby se fotoaparátem uvnitř dalo pohybovat. Stačí, aby měl objektiv jasný výhled a abyste měli alespoň částečný přístup k ovládání, vše ostatní může být zakryto. Vložte fotoaparát tělem napřed do pevného igelitového sáčku a připevněte sáček k objektivu pomocí gumičky. Pro náhled používejte LCD displej, poslouží lépe než hledáček. Alternativním řešením je velký pytlík s uzavíráním, který má díru pro objektiv a zároveň umožňuje pohled na displej – jeho výhodou je, že z něho fotoaparát jednoduše vyndáte.

Za chladného počasí                                                     
Teploty pod bodem mrazu jsou samy o sobě mnohem menším problémem než přechod ze studena do tepla. Na chladném aparátu při přenesení do tepla okamžitě kondenzuje vodní pára, což může vyřadit elektroniku. Jedním z možných řešení je ponechat fotoaparát v nějaké chladnější místnosti nebo v autě, než abyste ho rovnou nesli do vyhřátého pokoje. Dalším řešením je mít fotoaparát v igelitovém sáčku tak, aby v sáčku zbylo co nejméně vzduchu, čímž bude vodní pára kondenzovat na povrchu sáčku, nikoli na fotoaparátu. Asi nejlepší pak je použít nějaké vysušující činidlo, jako je třeba silica gel (gel s příměsí křemene).
   Při opačném přenosu fotoaparátu, tedy z tepla do studena, naopak hrozí, že sníh dopadající na fotoaparát na něm roztaje a ve spojích poté znovu zamrzne. To může poškodit zařízení následným rozpínáním. Stejně tak může zmrznout i kondenzovaná pára našeho dechu, proto dávejte pozor, ať nedýcháte přímo na fotoaparát. Řešením může být ponechání fotoaparátu v tašce, dokud nebude mít alespoň přibližně stejnou teplotu, jako má okolní vzduch.
   Při nižších teplotách dodávají baterie méně energie, a proto je potřeba je častěji měnit. Při -20° C je kapacita baterie velmi nízká a při ještě o něco málo nižší teplotě elektrolyt zamrzne ( i když po zahřátí je opět funkční). Noste náhradní baterie a počítejte s tím, že budete muset baterie častěji dobíjet. Náhradní baterie noste na nějakém teplejším místě, třeba v kapse u kalhot.

Teplo a prach
Vysoké teploty jsou pro digitální fotoaparáty mnohem nebezpečnější než nízké teploty a jen malé procento fotoaparátů je navrženo tak, aby fungovaly při teplotách vyšších než 40° C. Provozní teplotu vašeho fotoaparátu zjistíte ve specifikacích fotoaparátu. Protože je většina fotoaparátů a objektivů černá, absorbují vyzařované teplo rychleji a proto se v podmínkách, kde dosahuje teplota ve stínu více než 40° C, snažte naprosto vyhnout přímému slunečnímu světlu. „Vesmírná přikrývka“ nebo kousek reflexní fólie může posloužit jako improvizované stínidlo – obzvláště v situacích, kdy je fotoaparát připevněn ke stativu a postaven na přímém slunci.
   V prostředích, kde je horko a sucho, jako jsou pouště, se však vyskytuje ještě závažnější problém a tím je prach a zrnka písku, která si vždy najdou cestu mezi ty díly fotoaparátu, se kterými se během expozice pohybuje. Například při změně ohniskové vzdálenosti, ale i při ostření se dostanou do objektivu. Zvažte, zda by nebylo lepší použít něco, co by zamezilo vlivům počasí na fotoaparát, například již zmíněný igelitový sáček, a hlavně se pokuste neměnit objektivy jednooké digitální zrcadlovky jinde než v uzavřeném prostředí (například v autě).

Další tipy
-Abyste předešli omrzlinám a bolestivému přimrznutí kůže ke kovovým částem fotoaparátu, noste pod normálními zimními rukavicemi ještě hedvábné vnitřní rukavice. Některé rukavice mají vnitřní rukavice, ke kterým se dostanete rozepnutím zipu na vrchní části rukavic.
-Metalická polyesterová „vesmírná přikrývka“ je dobrou izolací pro vybavení a velmi dobře se balí.
-Dočasně může fotoaparát chránit reflexivní fólie, kterou lze k fotoaparátu připevnit gumičkami.
-Izolační páska se dá krom jiného použít na utěsněn všech spojů fotoaparátu, které jsou přímo vystaveny povětrnostním vlivům.

    KV                                                   Ilustrační foto:Photoexpress

Přihlášení