Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak naučit štěňátko být čistotné

Jak naučit štěňátko být čistotné

Hrajte před ním divadlo, jak je šikovné
Při nácviku štěněte na čistotu musíte být především důslední a trpělivý. Berte pejska co nejčastěji ven. Zpravidla vykoná štěně potřebu hned poté, co se probudí, proto když vidíte, že se štěně protahuje po líbezném spánku, chopte se ho a uhánějte s ním ven. Pokaždé, když se venku vykaká nebo vyčůrá, hrozně ho chvalte, odměňujte, hrajte prostě divadlo, jak je šikovné. Pokud potřebu vykoná doma, pokárejte ho slovně, či jemně vytřepte za kůži na krku. Staré triky jako je máčení mu čumáku v loužičce, ale nezkoušejte. Mnoho lidí si myslí, že když trestají pejska u jeho loužičky, že ten dobře ví, co udělal. Pejsek to ale neví, nespojí si loužičku se svou vykonanou potřebou třeba před hodinou. Bude pouze reagovat na  podrážděné chování páníčka, aniž by si „rozumělo“. Právě proto pejska u loužičky ani nebijte, sami tím napácháte více škody než užitku. Uvědomte si, že  proces učení se může trvat třeba půl roku a navíc, že štěně neovládá svěrače tak, jako dospělý pes. Úplně stejně jako lidské miminko.
   Dodržování čistoty není věc, kterou se pes běžně naučí do týdne. Především je nutné štěňátko často venčit a chválit za správně chování. Trest může přijít pouze, když je pes při vykonávání potřeby doma přistižen. Psa není vhodné učit vykonávat potřebu na noviny, ani na něco jako psí záchod. Pes není kočka, navíc se může stá, že pokud ho jako malého učíte na noviny, pokračuje to i v dospělosti. Nebo si na to za čas vzpomene a poté čůrá na jakékoli noviny s myšlenkou, že činí dobře. Nejúčinnější je verbální trestání. Slovní trest musí být ale krátký a intonačně nasazen tak, aby jako trest opravdu zněl. Vyhněte se hysterickým a dlouhým projevům, nejsou při práci se psem na místě.

Jak pejska za nečistotu v bytě rozhodně netrestat
Máčením čumáku do loužiček. Tím rozhodně nic nezískáte a pejsek se může začít vyhýbat kontaktu s vámi.
Sypáním pepře do míst, kde pes vykonal potřebu. Tím mu jen zničíte čich a zrak.
Psa netrestejte pokud přijdete domů a najdete tam loužičku. Trest může přijít pouze, když je pes při vykonávání potřeby doma přistižen. Pejsek si může zafixovat váš příchod s trestem a bude se klepat strachy, už když uslyší klíče v zámku.
Vyhýbejte se i trestům tipu kroucené noviny, plácání rukou nebo hysterickým záchvatům. Pes není člověk, nechápe naše tresty. Vždy bude myslet jako šelma, hysterickým záchvatem jen dokážete svojí nejistotu a nebude vás brát jako vůdce smečky. Ten totiž trestá překvapivě potichu a rychle. 

Jiné důvody, proč se pejsek počůrává
Někdy pes velmi dobře chápe, co se po něm chce a nečistota v bytě má podnět jinde. Pejsek tím může, znovu stejně jako děti, vyhledávat vaší pozornost. Loužička ve vaší posteli mu totiž zaručí, že se vaše pozornost obrátí na něj  a to přesto že ví, že bude kárán. Podstoupí to, protože tolik touží být středem zájmu. Pes strádá, smutní, nemá dostatek pohybu, žárlí na vašeho partnera, děti, či jiné zvíře, přestěhovali jste se do nového bytu, změnili jste práci a pes je více sám doma, nebo se nemůže přizpůsobit novému režimu  apod. Promyslete proto také změny, které nastali v životě psa a problém jistě odhalíte. I toto se dá řešit, ale nejdříve musíte přijít na problém, který ho k tomuto jednání vede. Často například pomůže více aktivity psa a pozornosti z vaší strany, pes si musí připadat co platný ve vašem životě, mít dostatek aktivity, práce a zábavy …
   Pomočování je také častým problémem nemocných a starých pejsků, kde již trestání není na místě vůbec. Pejsek svěrač prostě neudrží a vy s tím nemůžete absolutně nic udělat. Je-li pejsek nemocný, vezměte ho neprodleně k veterináři, je-li starý, pak bude potřeba začít venčit častěji.

  KV                                                             Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení