Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak má v domě vypadat správné schodiště

Jak má v domě vypadat správné schodiště

Základní zásady správného schodiště
1.Maximální sklon schodiště by měl být 45º.
2.Nejobvyklejší tvar je do písmene „U“.
3.Za optimální se považuje výška schodu 16 až 18 cm.
4.Délka schodu by měla být kolem 30 cm.
5.Průchozí šířka se doporučuje aspoň 90 cm.
6.Konečná úprava dřevěného schodiště – broušení a lakování – tvoří zhruba třetinu z celkové ceny.
7.Pozor na opičí schod – schodiště se doporučuje osazovat až tehdy, když už znáte konečnou výšku podlahy včetně například podlahového topení, jinak se stane, že poslední schod bude nižší než ostatní.
8.Podle odborníků je dovolená tolerance ve výšce schodů do 1 cm.

Jakou variantu vybrat
Životnost, ale také cena schodiště závisí na použitém materiálu. K nejdražším patří varianta samonosného dřevěného. Zaplatíte za něj 100 000 Kč i více. Stejně krásné schody však lze získat i obložením kovové nebo betonové konstrukce. Vyjdou vás levněji a nevržou. U celodřevěných schodů se stává, že jak dřevo vlivem rozdílných teplot a vlhkosti pracuje, po nějaké době začnou vrzat. Ocelovou konstrukci a betonový skelet však nemusíte obkládat pouze dřevem. Na výběr máte i jiné materiály: levné PVC, koberec či keramickou dlažbu, případně třeba kámen. Ale k dispozici máte i postupnou variantu – při stavbě, kdy se vám nedostávají peníze, použijete k obložení koberec. Až po několika letech ušetříte, můžete ho vyměnit za přírodní dřevo. Oprava a renovace těchto schodů patří k jednodušším, nezasahujete do základu a měníte pouze vrchní schodnice.

Jak ušetřit s PVC a laminátem
K nejlevnějším materiálům, jež lze k obložení a opravě schodiště použít, patří PVC. Při jeho nákupu se raději poohlédněte po zátěžovém PVC, určeném o veřejných budov. Na rozdíl od interiérového více vydrží, neprošlapete ho a také ho neprorazí například upuštěná sklenice. Zátěžové PVC je také bezpečnější, neboť mívá protiskluzový povrch. Jeho cena se pohybuje kolem 300 Kč za m². Výrobci dodávají PVC v desítkách barevných odstínů a vzorů, a to včetně imitace přírodních materiálů, jako jsou dřevo a kámen.
   Mezi cenově dostupné materiály patří také koberec a keramická dlažba. Při nákupu dlažby si – podobně jako u PVC – ověřte, zda má protiskluzový povrch. Chůze po schodech se tak stane bezpečnější. Práci při obkládání schodů si ušetříte, pokud zvolíte vhodný rozměr dlaždic a doporučenou velikost schodnic. Ideální délka schodu je 30 cm a šířka minimálně 90 cm. To jsou vedle sebe položené tři dlaždice o velikosti 30 x 30 cm.
   Schody lze obložit i laminátem používaným k výrobě plovoucích podlah. Mezi jeho výhody patří poměrně snadná údržba i odolnost vůči poškrábání.

Pro náročné sklo a kámen
Jestliže se má schodiště stát exkluzivní ozdobou moderního interiéru, splní vám tuto představu třeba přírodní kámen a sklo v kombinaci s kovovou konstrukcí. Počítejte však, že za každý schod zaplatíte přinejmenším 1000 Kč.
   Rozhodnete-li se pro kámen, získáte schody, jež nebudou potřebovat žádnou speciální údržbu, Stačí je pouze setřít vlhkým hadrem. Pokud se hrana nebo roh kamene urazí, nemusíte automaticky kupovat novou schodnici. Místo lze opravit dvousložkovým epoxidovým tmelem. Plechovka vás přijde zhruba na 100 Kč.
   Ještě více zaplatíte za schodnice skleněné. Nabízejí však mnohem větší prostor pro fantazii a originalitu. Na vodorovnou plochu se většinou používá sklo vrstvené, které je velmi pevné. U svislých částí už si můžete vybrat sklo průsvitné, pískované, mléčné a podobně. Ačkoli jde o velmi drahý materiál, sklo se může časem poškrábat. Navíc u něj nelze opravit ani drobná poškození, jako jsou právě uražené hrany. všechny tyto závady tak zůstanou už navždy viditelné.

Klasikou zůstává dřevo
Masivní dřevo se používá buď jako základ schodiště, nebo pouze k obložení schodnic Lze ho kombinovat i s ostatními materiály – sklem, kovem i kamenem. Stejně jako při jakémkoli jiném použití dřeva i tady platí, že vaše spokojenost bude záviset na kvalitě.
   Ideální jsou tvrdé dřeviny jako dub a buk, jež obsahují jen kolem 10% vlhkosti. Pokud chcete ušetřit, nabízejí firmy kompromis. Na vodorovnou část, která je nejzatěžovanější, se použije dřevo tvrdé, a na svislé plochy vyberete barevně podobné měkčí, a tedy levnější dřevo. Nabízí se borovice, smrk, jasan apod. Pokud byste z těchto druhů nechali obložit celé schody, brzy je budete muset opravovat. Dřevo neochrání několik vrstev laku. Drobné nečistoty a kamínky lak sice neodřou, ale nutí ho pružit. Nátěr potom popraská, a vy svou chůzí ničíte dřevěný základ. V lepším případě budete muset schodnice znovu zbrousit a nalakovat, v horším je nutné nový obklad. Dřevo se doporučuje natřít ještě před používáním a po roce lak opět obnovit. Pak už stačí brát štětec do ruky jen jednou za pět let.

   KV                                                       Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení