Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Hodiny z LP desky a malované nádobí

Hodiny z LP desky a malované nádobí

Vyrobte si hodiny z LP desky
Málokdo už má doma gramofon, ale desky se stále ještě najdou. Pokud na nich navíc není váš oblíbený interpret, můžete z nich zkusit udělat hodiny.
Budete potřebovat: LP desku, akrylové barvy, barevný ubrousek, Fimo, hodinový strojek, vteřinové lepidlo, vodou ředitelný lak
Z Fimo hmoty vymodelujte střed desky, Změřte pečlivě středovou část hodinového strojku, aby se vám do hmoty vešla. Ze stejné hmoty si připravte i kolečka, která poslouží jako označení hodin místo čísel. Desku natřete světlou akrylovou barvou. Po zaschnutí nalepte ubrousek. Nepřežehlujte, deska by se zkroutila. Na závěr celou desku přelakujte.
Fimo upečte v troubě. Poté jednotlivé kousky nalepte na desku vteřinovým lepidlem. Namontujte strojek a nasaďte ručičky.

Veselé nádobí
Čisté sklo nebo bílý porcelán jsou stejně lákavé jako list čistého papíru. Někdy stačí velmi málo a proměníte je v zajímavé doplňky.
Budete potřebovat: bílý porcelán, barvu na keramiku Ceramica, houbičku, malířskou krycí pásku, vatové tyčinky
Před započetím práce malované předměty důkladně odmastěte. Po umytí je můžete ještě otřít papírovou utěrkou navlhčenou octem, abyste měli jistotu, že na povrchu nejsou zbytky žádných látek, které by mohly negativně reagovat s barvou. Po otření povrchu se snažte co nejméně dotýkat míst, která budete malovat. Místa, která chcete ponechat bílá, zaplete krycí malířskou páskou. Pevně ji přitlačte na krajích.
   Barvy je nejsnadněji nanášet houbičkou. Stačí malé množství, raději se vraťte na dekorované místo víckrát, než abyste riskovali podtečení silnější vrstvy barvy pod šablonu, nebo dokonce stečení z povrchu dolů. Jednotlivé barvy můžete i prolínat.
Hned po nanesení barev udělejte do barvy pomocí vatové tyčinky například spirálky nebo jakýkoliv jiný tvar. Je nutné opravdu neotálet, jakmile barva zaschne, tak už do ní nic nenamalujete.
Sundejte pásku a pokud pod ni zatekla barva, opravte to rovněž vatovou tyčinkou.
Nechejte důkladně zaschnout (alespoň 5 hodin) a potom zafixujte barvy v elektrické troubě při teplotě 170° C po dobu 30 minut. Poté troubu vypněte, ale neotvírejte ji a nechejte v ní nádobí vyhcladnout. Stejným způsobem namalujte také misku, hrneček nebo třeba obal na květiny. Nádobí malované barvami Ceramica a zapečené v troubě je možné být i v myčce. U ostatních barev to většinou možné není.
Tip: K malování na sklo vždy používejte výhradně barvy určené na tyto materiály. Dělí se na vodou ředitelné, které se musí po zaschnutí fixovat v troubě, a syntetické, u kterých tato fixace odpadá, stačí je pouze nechat důkladně zaschnout. Barvy na porcelán a keramiku existují také v obou variantách, na rozdíl od transparentních barev na sklo jsou však neprůhledné. Barvy na sklo a keramiku můžete mezi sebou kombinovat, není ale vhodné míchat vodou ředitelné a syntetické.
Extra tip: Potřebujete-li přenést předlohu na světlý hrníček nebo talíř, namalujte si ji měkkou tužkou na pečicí papír. Pak přiložte pokreslenou stranou na porcelán a obtáhněte obrázek tvrdou tužkou nebo propiskou.

Ozdobná láhev – spodní krakelování
Spodní krakelování dodává vzhled starého, popraskaného nátěru dřeva. Kromě dřevěných předmětů, na které se tato technika používá nejběžněji, jím můžete ozdobit třeba tmavou skleněnou láhev a vyrobit originální obal na olivový olej.
Budete potřebovat: tmavou láhev, malířskou krycí pásku, štětec, houbičku, spodní krakelovací lak, akrylovou barvu, ubrousek, lepidlo na ubrousek, konturu na sklo,vodou ředitelný lak
Láhev umyjte a odmastěte. Krycí páskou vymezte prostor, který chcete zdobit.
Naneste spodní krakelovací lak v přiměřené vrstvě. Předem si rozmyslete, jakým směrem budete natírat vrchní barvu, protože krakelovací lak musíte nanášet křížem. Nechejte asi 3 hodiny schnout.
Vrchní barvu naneste rychlými dlouhými tahy, zbytečně se nevracejte tam, kde je již natřena, protože ihned začíná praskat. Když vznikající prasklinky omylem přetřete, tak znovu již nepopraskají. Budete-li barvu nanášet pomocí kousku houbičky, vytvoří jinou strukturu prasklinek než při použití štětce. Nechejte důkladně zaschnout.
Konturu na sklo nakreslete přes kraje ubrousku cik-cak vzor a dopište nápis. Ozdobte visačkou vyrobenou z kousku korku.
Odstraňte krycí pásky a nalepte motivy z ubrousku. Díky tomu, že je průsvitný, vypadá, jako by praskliny byly na něm. Dobře zalakujte. Veškerý lak, který přesáhne ubrousek, ihned vyčistěte pomocí vatové tyčinky, zaschlý lak přímo na skle nevypadá dobře.
Tip: Velikost prasklin závisí na množství naneseného krakelovacího laku a také na hustotě vrchní barvy. Větší množství husté barvy dá vzniknout velkým širokým prasklinám, při použití řídké barvy vznikají prasklinky malé a drobné.

Zdroj: 100 a jedna bytová dekorace, Monika Brýdová, Computer Press, Brno, 2007, knihy.cpress.cz

Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení