Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Hit sezóny - umělý kámen v kuchyni

Hit sezóny - umělý kámen v kuchyni

Umělý kámen je prakticky bezúdržbový díky tomu, že při jeho spojování nevznikají žádné spáry  a vytváří tak perfektně hladkou a odolnou antibakteriální pracovní plochu. Na rozdíl od pravého kamene je ten umělý poměrně lehký. Nezatěžujete proto nosnost spodních skříněk ani podlahy. Na omak je tento materiál příjemně teplý. Drobné škrábance i případné větší defekty lze snadno opravit. Navíc umělý kámen nenasákne žádné tekutiny, a nehrozí tak ani nežádoucí obarvení, případné plesnivění a podobně. Na údržbu lze používat běžné přípravky. Právě pro své vlastnosti je umělý kámen využíván nejčastěji k výrobě pracovních kuchyňských desek, které musí snést poměrně vysokou zátěž. Efektní je jeho bezespárové „protažení“ na zadní stěnu nad pracovní plochou. Výborně vypadá také dřez, zapuštěný přímo do desky. Do umělého kamene lze zapustit i například odkládací mřížku na horký hrnec a podobně.

Škrábance a vady lehce odstraníte
Přesný postup výroby umělého kamene je pochopitelně utajen. Každá firma má svůj „recept“. Hlavní ingredience jsou ale známy. Asi z 90% je deska tvořena kamennou drtí. Zbytek tvoří polyestery a pigmenty. Ty probarvují materiál v celé ploše, není tak problém kdykoli zbrousit a opravit případné poškozené místo. Drť kamenů, tzv. plnivo, může mít různou strukturu, stejně tak pigmenty mohou mít různou barvu. To vše umožňuje takřka nepřeberný výběr jak barev, tak dekorů.
  Na první pohled se od pravého kamene ten umělý neliší. Snadno se ale opracovává, postačí k tomu truhlářské náčiní. Povrch se dá brousit, takže se lehce odstraní případné škrábance a vady. K přebroušení stačí obyčejný smirkový papír. Hlubší štěrbiny se vyplňují speciálním lepidlem, které se následně rozleští. Tento postup umožňuje i tzv. bezespárové řešení. Není tedy problém řešit nežádoucí spáry například při různých výškových úrovních pracovní plochy, nebo přechod desky a okenního parapetu a podobně. Další výhodou je snadná ohybatelnost a tvarovatelnost tohoto materiálu za tepla. Umělý kámen je tak přímo předurčen pro výrobu atypických a designových kuchyní.

Designu se meze nekladou 
Mezi ty materiály, které najdou perfektní uplatnění při zařizování kuchyně, patří např. Corian nebo Staron. Tyto látky jsou spojovány leptáním do libovolných tvarů, a tudíž se může vaše kuchyňská linka nebo bar kroutit a točit dle vaší fantazie - aniž by byly patrné jakékoliv spoje! Materiály jsou velmi dobře formovatelné a vynikají příjemným hladkým povrchem. Můžete zvolit matný, lesklý, ale klidně i průhledný Corian, který je v současnosti velkým hitem a vyrábějí se z něj například barové pulty. Corian je kombinací přírodních materiálů a metakrylátové pryskyřice. Pro své výjimečné vlastnosti se hodí například i pro výrobu svítidel. Lze ho řezat, obrábět, lisovat i libovolně kombinovat s jinými materiály jako je dlažba, sklo či ocel. Vyrábí se ve stovce barevných odstínů, takže se nemusíte bát, že si nevyberete!
   Možná, že jste o názvu Corian už slyšeli. Jedná se o zdaleka první napodobeninu kamenných desek, vyvinutých v šedesátých letech v USA firmou DuPont. Původně se používal jako obkladový materiál. Umělý kámen byl pevný, ale snadno opravitelný, teplý na dotek, lehčí a pochopitelně také levnější než ten pravý. Tyto výhody neunikly pozornosti firem vyrábějících kuchyňské desky a dřezy. A tak se dnes z umělého kamene můžeme těšit všichni. Umělý kámen vyrábí celá řada firem, a to pod různými názvy. Mezi ty nejznámější patří technistone, fragranit, mramorit nebo kerasil – zkrátka co výrobce, to název.

I cena je šitá na míru vaší kuchyni
Desky z umělého kamene se vyrábějí hned v několika šířkách – podle výrobce od 6 až do 19 milimetrů. Na zákazníkovi záleží povrchová úprava – lesk, mat, nebo napůl. Cenu lze jen obtížně zobecňovat. Záleží na výrobci, barvě a povrchové úpravě, na požadovaném tvarování a pochopitelně také tloušťce desek. Rozhodně se ale jedná o dražší materiál, který si díky vynikajícím užitným vlastnostem nachází cestu do mnoha domácností. Zhruba se cena pohybuje okolo 4 až 12 000 Kč za běžný metr.

  KV                                                  Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení