Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Hit moderního interiéru – barevné luxfery!

Hit moderního interiéru – barevné luxfery!

Luxfera je skleněná tvárnice, která je vyrobená ze dvou stejných částí skla, které jsou za tepla k sobě přilepeny. Tím vznikne vzduchotěsná kapsa, ve které je mírný podtlak. Tento stavební materiál se v průběhu let pravidelně objevuje a těší oblibě u architektů a designerů. Luxfery jsou totiž jediným materiálem, který v sobě spojuje vlastnosti pevné stěny z "cihel" a zároveň propouští světlo. 
   Luxfery se vyrábí ve standardizovaných rozměrech, obvykle 190 x 190 x 80 mm, v menší míře se používají i luxfery o větších rozměrech, například 190 x 190 x 100 mm, 190 x 94 x 80 mm, 240 x 240 x 80 mm, 240 x 120 x 80 mm a samozřejmě i jiné. U každého typu existují speciální díly, jako jsou například zakončovací a rohové luxfery nebo různé oblé součásti, které umožňují stavět příčky do tvaru "L", příčky s ukončením do prostoru nebo třeba zábradlí.
   Co se týče barvy a vzhledu luxfer, zde záleží na dvou faktorech. Jedním z nich je průhlednost, druhým je průsvitnost. Zatímco průhlednost charakterizuje míru, s jakou můžeme přes luxfery vidět, průsvitnost charakterizuje, kolik světla přes luxfery projde. Z toho plyne, že můžeme mít luxfery jak průhledné, tak neprůhledné. Barevná paleta luxferových tvárnic, která obsahuje jak luxfery vyráběné z barevného skla, tak luxfery barvené dodatečně nástřikem barvy na vnitřní stěny luxfer, poskytují opravdu nepřeberné množství kombinací, ze kterých je možné vybírat.

Technologie stavby vertikálních luxfer
Při stavění luxfer se postupuje podle dvou nejběžnějších technologických postupů: buď klasickým mokrým procesem za použití malty pro ruční vyzdívky nebo používáme suchý systém plastových lišt. Izolační a protihlukové vlastnosti stěny jsou při použití obou způsobů stejné jako má klasická vyzdívaná 30 cm tlustá zeď. Mezi nejdůležitější vlastnosti stěny z luxfer patří především její dobrá světelná prostupnost a jednoduchá údržba. Stěnu často stačí jen opláchnout vodou a utřít. Prostupnost světla je u čirých luxfer 75%, u matných luxfer 60%.
   Vyzdívka klasickým způsobem na maltu je vhodná pro stavby velkého rozsahu, hodí se do exteriérů i interiérů. Stavba luxfer suchým systémem  je vhodná pro stavby menšího rozsahu, do bytu nebo pro soukromníky. Nepoužívá se malta, jednotlivé luxfery jsou spojovány plastovými profily ve svislém i vodorovném směru. Profily se vkládají mezi luxfery a upevňují se lepidlem.

Horizontální luxfery - svařované a plné tvarovky
Tvarovky svařované jsou na první pohled stejné jako typické luxfery pro svisle vyzdívky. Hrana je ale zesílená a právě proto je používáme pro stavbu klenby, kopule a anglického dvorku. Plné tvarovky mají různé rozměry, jsou také různé tloušťky. Používají se především při rekonstrukcích stávajících luxfer u historických budov, každá historická budova ale vyžaduje specifický druh tvarovek. Vyrábí se proto většinou na konkrétní zakázku, aby se rekonstrukcí prvky z těchto tvarovek uvedly do původní podoby. Svařované tvarovky mají totožný vzhled jako klasické luxfery, rozdíl je pouze v tloušťce skla.

Profilové sklo
Montáž profilového skla se provádí vkládáním plastových vložek do hliníkový rámů, tak aby bylo každé sklo oddělené. Na závěr se vzniklé spáry tmelí transparentním silikonovým tmelem. Hliníkový rám se může ukládat na ocelovou konstrukci, na betonovou konstrukci nebo na stávající zdivo a ukotví se nerezovými šrouby se šestihrannou hlavou. Sklo lze použít k vertikálnímu i horizontálnímu zasklení. Při horizontálním zasklení se pro uložení jednotlivých lamel používají speciální hliníkové profily. Ukládají se tak aby byly od sebe odděleny každý zvlášť a ukotveny sloupy. Odolávají tak lépe tlaku ostatních skel a nerozbijí se.

   KV                                                 Ilustrační foto: sxc.hu

Přihlášení