Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Fotíme postavu v krajině

Fotíme postavu v krajině

Navoďme si modelovou situaci. Mám vyfotografovat kamarádku Hanku. Je slušné počasí, uděláme to venku, za humny. Podívejme se, jak dopadl první pokus:

Shrnutí

Při fotografování postavy je důležitá správná volba stanoviště.
 

Nelíbí? Není divu. Horizont prochází Hance hlavou a ještě navíc dívce trčí komín z temene.
Závěr:Vždycky bedlivě pozorujte, co má fotografovaná osoba na obrázku kolem sebe, zejména v oblasti obličeje. Výrazné prvky, jako je horizont, komíny, stromy - nic z toho nesmí mířit na hlavu! A když už míří, stačí často jen malý úkrok stranou nebo stačí snížit polohu aparátu.

Moc se nám to nepovedlo, zkusme to tedy znovu:

Ještě nelíbí? Chápu. Sice se podařilo dívku umístit tak, že strom jí neroste z hlavy, ovšem pozadí je přece jen příliš složité.
Závěr:Snažme se sladit pozadí s fotografovaným objektem, pozadí by nemělo rušit, nemělo by odvádět pozornost.

 

 

Půjdeme tedy s Hankou o kousek vedle, aby domy nestrašily v pozadí:

Ufff... Tak tohle taky není ono - a přitom nějak tak vypadá devadesát procent obrázků osob. Hlavní chyba? Hanka je MOC DALEKO!
Závěr:Nechoďme zbytečně daleko od fotografovaných osob. Když už mermo mocí chceme mít na snímku celou postavu, od temene po chodidla (i když nevím proč), rozhodně je zbytečné přidávat dva třimetry asfaltu a nebe nad hlavou. Jděte blíž, a když si budete myslet, že jste MOC blízko, jděte ještě blíž!

Postoupíme tedy o pár metrů a uvidíme, co z toho vzejde:

Je to mnohem lepší - těmhle fotkám postav s useknutýma nohama se říká "americký záběr" - podobný byl i druhý záběr této série. Nicméně, přece jen cítíme, že tam něco chybí... Chybí? Ne, jsou tam zbytečné věci!
Závěr:V pozadí je vesnice, za Hankou je vidět obrubník. Ne snad, že by to MOC vadilo - a za určitých okolností to může být i správné, když ¨chceme dokumentovat, KDE přesně byl snímek pořízen. Nicméně, co kdybychom šli ještě blíž?

Tohle je pátý pokus, snad se tentokrát povede:

No vida! Nic Hance z hlavy neroste, nic neodpoutává pozornost, snad jen to mi vadí, že je snímek moc symetrický, obličej je skoro v ose obrázku, takže...
Závěr:Každý model má své hranice trpělivosti a Hanka, proháněná fotografem po pampeliškovém poli, už zdvihá pěst k ráně. Je nejvyšší čas toho nechat.

 

 

Přihlášení