Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Důležité funkce fotoaparátu

Důležité funkce fotoaparátu

Rozlišení fotoaparátu 
Rozlišení je kvalita fotografie, kterou jsou schopny digitální fotoaparáty zachytit. Snímací čip fotoaparátu rozloží zachycený obrázek do jednotlivých bodů, které jsou uspořádané v mřížce a společně vytvoří fotografii. Obvykle je rozlišení udáváno v tzv. megapixelech-milionech bodů (MPx). Udává do kolika miliónů bodů je schopen fotoaparát snímek rozložit. Běžné digitální fotoaparáty hravě zvládají rozlišení v 4 – 7 MPx. Pro opravdu kvalitní rozlišení potřebujete minimálně 6 MPx.

Optický a digitální zoom 
„Zoomování“ neboli přiblížení scén, je nedílnou součástí focení. Někdy se stane, že se nelze k pohledu natolik přiblížit, abyste ho zachytili dostatečně. S tímto si hravě poradí zoom. Digitální zoom je pouze elektronické přiblížení snímku na úkor jeho kvality. Tedy při výběru digitálního fotoaparátu na hodnotu digitálního zoomu nehleďte Důležitý je při výběru optický zoom. Obvykle si na svém přístroji přečtete hodnotu zoom 3x, 6x a více. Tato hodnota udává kolikrát je schopen digitální fotoaparát přiblížit daný záběr. V praxi jsou ale mnohem důležitější tzv. ohniskové vzdálenosti. Tyto vzdálenosti udávají intervaly oddálení a přiblížení v milimetrech. Například u optického zoomu hodnoty 3x bývají ohniskové vzdálenosti v intervalu 35 až 105 mm. První hodnota nám říká, kolik se nám toho na snímek vejde v ohraničeném prostoru (např. místnosti). Čím menší je tato hodnota, tím více toho v místnostech zachytíte.
Naopak druhá hodnota udává, jak moc se dá přiblížit vzdálený obraz. Čím větší je tato hodnota, tím lépe přiblížíte vzdálený obraz. Například digitální fotoaparáty s cenou nad 6 tisíc Kč hravě zvládají 10x optický zoom s ohniskovou vzdáleností 36 až 360 mm a více. S tímto fotoaparátem se můžete pustit do kvalitního focení na velké vzdálenosti.

Stabilizátor obrazu
Stabilizátor obrazu je nutností  pro digitální fotoaparáty s větším optickým zoomem. Přestavte si, že držíte v ruce 3 metrovou pružnou tyč. V místě kde jí držíte, se klepe nepatrně, ovšem na konci připomíná zásah elektrickým proudem. Přesně takto se Vám bude klepat fotografie při 10 násobném zoomu. Každý třes ruky se při tak velkém zvětšení projeví mnohem více. Právě proto je nutné vybírat digitální fotoaparát s optickým (mechanickým) stabilizátorem obrazu, který Vám zajistí výrazně lepší fotografie při velkém přiblížení. Dále jsou v nabídce elektrické stabilizátory, ovšem ty nedosahují takové kvality jako stabilizátory optické.

Displej fotoaparátu
Je vlastně tím největším rozdílem oproti fotoaparátům s fotografickým filmem. U filmových fotoaparátů jste si nemohli být nikdy jisti, zda jste snímek zachytili správně a zda bude dobře vyvolán. Digitální fotoaparáty mají LCD displeje, na kterých si lze hned po vyfocení fotografii prohlédnout, zvětšit či upravit a popřípadě i vymazat. Právě to je nesporná výhoda digitálních fotoaparátů. Displej slouží také k přímému focení, kdy přímo na displeji vidíte, co fotíte. Samotné displeje jsou na fotoaparátech v mnoha provedeních. Liší se obvykle velikostí a rozlišením. Velikost je udávána pomocí úhlopříček v palcích. Velikosti začínají většinou od 2 palců výše. Rozlišení je udáváno v pixelech.
Displej Vám může dále sloužit k informacím o fotografii, scénickém režimu, počtu snímků a volném místu ve Vašem fotoaparátu.

Paměť fotoaparátu
Paměti rozlišujeme vestavěné a přídavné. Vestavěná paměť je obvykle pouze na malý počet fotografií ve vysokém rozlišení. Pro příklad – vestavěné paměti mají nejčastěji velikost od 20 do 70 MB. Fotografie ve vysokém rozlišení má velikost až 2 MB.  Zde je nutné vybrat pro digitální fotoaparát vhodnou přídavnou paměť – tzv. paměťovou kartu. Při výběru je třeba zjistit, jaký typ bude Váš digitální fotoaparát podporovat a tu zakoupit. Kapacit je veliký výběr a je už pouze na Vás, kolik fotek budete chtít do Vašeho fotoaparátu nafotit. Někteří výrobci dodávají paměťové karty jako součást balení fotoaparátu.

Zdroj fotoaparátu
K napájení pro digitální fotoaparáty se obvykle používají 2 – 4 AA tužkové nabíjecí baterie. Výhoda toho řešení spočívá zejména k pohodlné výměně baterií na cestách a v přírodě. Další variantou jsou digitální fotoaparáty se speciálním akumulátorem, kdy je zapotřebí nabíjet fotoaparát ve speciální nabíječce dodané výrobcem. Výhodou tohoto řešení je větší výdrž akumulátoru.Většina digitálních fotoaparátů dnes již plně podporuje změnu režimů při focení různých obrazů a scén. Můžete například fotit při velkém osvětlení, ve tmě, v šeru nebo například fotit dokumenty přímo režimem nastaveným na focení dokumentů. Dále lze využít režimy makro, kdy z velice malé vzdálenosti zachytíte i ty nejmenší detaily.

KV                                                           Zdroj foto:mojefoto.net

Přihlášení