Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Druhy modelářských lepidel

Druhy modelářských lepidel.

Jaké lepidlo je nejlepší k lepení plastových modelů? Jaké zaručeně spojí kovové či polyuretanové díly? Existuje nějaké univerzální lepidlo? Otázky, na které se vám pokusíme na následujících řádkách odpovědět.
 
Vteřinová lepidla
Vteřinová lepidla jsou vhodná na lepení prakticky jakýchkoli materiálů - plastů, kovových dílů, odlévaných dílů, částečně i dřevěných a hlavně spojují také díly z různých materiálů. Prodávají se v různých konzistencích - řídké, středně husté a husté (gelové). Výhodou při lepení těmito lepidly je rychlost práce, zvláště pak při použití akcelerátoru pro vteřinová lepidla. Velkou nevýhodou je ale relativní křehkost spoje. Zkušení modeláři kombinují vteřinová lepidla s rozpouštědlovými lepidly (například Revell Contacta Profesional a nebo Tamiya Extra Thin). Lepené spoje pak ještě zespodu jako pojistku prolévají řídkým vteřinovým lepidlem. Vteřinová lepidla také velice dobře vzlínají, takže je možné je napouštět do spojů, kam je špatný přístup. Dají se také s úspěchem využít pro tmelení spojů, ale po zaschnutí je třeba mít na paměti, že je vteřinové lepidlo mnohem tvrdší než plastik. Pro odstranění zaschlého vteřinového lepidla je možné koupit tzv. debondér (např. Flash), tekutý odstraňovač těchto lepidel. Ale pozor! Některé debondéry bohužel naleptávají plastik.  Kvalitní a použitelná vteřinová lepidla: rodina lepidel Loctite (patrně vůbec nejlepší volba), HVP Modell, Eduard, Pattex a pod. Vyhnout byste se určitě měli neznačkovým levným výrobkům z různých supermarketů.

Disperzní lepidla
Disperzní lepidla - na vodní bázi, jsou primárně určena k lepení dřeva, balsy, papíru a nebo textilu. Disperze většinou vůbec nepáchnou a jdou výborně ředit vodou. Patrně nejznámějším zástupcem je tuzemský Herkules. Toto lepidlo je možné s úspěchem použít na lepení čirých dílů modelu (kabinky apod.). Mimo lepení čirých částí modelu lze silně rozředěný Herkules také použít pro přilepení obtisků, které špatně drží na povrchu modelu. S rozředěným lepidlem můžete dobře fixovat různé plachty a celty vytvořené například z papírových kapesníčků. Speciální disperzní lepidlo od amerického producenta Testors je určené primárně k lepení čirých dílů. Prodává se v plastovém balení zhruba čtvercového tvaru, kde je do jednoho rohu vsazen velice přesný dávkovač. Pokud se lepidla nanese moc, je možné jej otřít namočeným hadříkem ve vodě. Jeho nespornou výhodou je také možnost tmelení. Pokud máte na modelu nějaký díl, který se nalepuje například na spodek křídla a na spoji vznikne spára, je možné tuto spáru úspěšně dotmelit právě tímto lepidlem. Dotmelený spoj pak už nemusíte ani brousit. Je také vhodné k zasklívání přístrojů ve fotoleptaných palubních deskách. Disperzní lepidla však nejsou vhodná pro lepení silových spojů a nelze jimi lepit plastové, kovové a odlévané díly.

Epoxidová lepidla                                                                                   
Epoxidová lepidla a lepidla dvousložková se používají hlavně pro lepení velkých odlévaných modelů, nebo modelů například z laminátu. Na trhu je možné sehnat například pětiminutové či epoxidy s delší dobou zpracovatelnosti a většinou se skládají ze dvou složek. Obě složky se mísí ve stejném poměru po nanesení ztuhnou do doby, jaká je pro lepení určena. Pokud se vám nepodaří správně odhadnout poměry při míchání, může se stát, že takové lepidlo vůbec neztvrdne a nebo zůstane v gelové konzistenci, což je špatné. Některé epoxidy jsou čiré a je možné s nimi například zasklívat reflektory. Problém je jenom v drobných bublinkách, které vzniknou při míchání obou složek.

Revell Contacta Proffesional
Contacta je lepidlo určené na lepení plastových dílů, odlévané díly ani kovové díly jím nepřilepíte. Jinak je to ale výborné lepidlo ve velmi praktickém balení s jehlou pro přesné dávkování. Zpravidla využívá pro lepení hlavních dílů modelu a předně na „silové“ spoje (v zatížených místech jako je přechod křídlo-trup, či spoj polovin trupu). Při lepení je nutné dát pozor na přesné dávkování, toto lepidlo mírně naleptává plastik. Delší je také doba vytvrdnutí -  minimálně 14 dní až měsíc v návaznosti na množství dávkovaného lepidla. Obdobná lepidla jako Contacta: Lepí M, Agama, Tamiya Cement, Humbrol cement atd.

Tamiya Extra Thin Cement
Toto lepidlo je baleno ve skleněné, hranaté lahvičce se zeleným víčkem, ve kterém je velmi přesný a jemný nanášecí štěteček. Lepení probíhá tak, že se na obě strany spoje natře lepidlo a ihned po nanesení je nutné oba díly stisknout k sobě a mírně stáhnout! Plast se tak naleptá a změkčí a po zmáčknutí dílů k sobě se vytlačí trochu naleptaného plastiku. Po zaschnutí jde spoj dobře obrousit a pokud se jedná o opravdu kvalitní model, často není ani spoj nutné tmelit. Je to také silové lepidlo a stejně jako v případě Contacty je potřeba všechny lepené spoje nechat vyzrát 14 dní až měsíc. Lepit lze také po sesazení dílů modelu na sucho a napuštění lepidla do spoje. Obdobná lepidla jako Tamiya Extra Thin Cement: Humbrol Liquid Polly, filmové lepidlo LN 301

      KV                                                   Zdroj foto:mojefoto.net

Přihlášení