Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Domácí posilovna – je to tak snadné

Domácí posilovna – je to tak snadné

Dobře větratelná místnost je základ
Tělocvičnu, posilovnu, nebo jednoduchý cvičební kout můžeme zřídit v ložnici, obýváku, pracovně, v hale - vlastně kdekoliv, kde je vhodný, klidný a světlý (nebo příjemně osvětlený) prostor a kde je hlavně zajištěno důkladné větrání.  Ideální je samozřejmě samostatná, dobře větratelná místnost, která se nepřehřívá ( třeba se stěnami na sever a  okny na východ). Pokud základní požadavek na maximální cirkulaci vzduchu není možné splnit, můžeme do posilovny instalovat klimatizaci, dbáme přitom na kvalitu přístroje a co nejlepší filtry (LAD, iontové). Na podlahu jsou ideální parkety nebo také linoleum. V některém úseku se využije kvalitní kusový koberec na gumě nebo korku. Stěny by měly obsadit střídavě ribstoly a velká zrcadla. Před ně můžeme přidat madlo k rozcvičování nohou, anebo chceme-li se zde také příležitostně věnovat tanci či baletu. Osvětlení zvolíme neoslňující, žárovky příjemného spektra. Své místo tady najde i oblíbená hudba k uvolnění mysli.

Malý prostor pro rotoped větší pro běžecký pás
Mezi stroji, které by ve vaší posilovně určitě neměly chybět patří rotoped na rozehřátí svalů. Jednoduché rotopedy, zhruba za 2 000 Kč, mají základní funkce - scan, čas, měří rychlost a vzdálenost; u dražších typů ještě přibude měření spálených kalorií a pulzu. V posilovně nezaberou  mnoho místa ani různé steppery. Další stroje můžeme vybrat podle toho, s jakou partií těla máme notorické problémy, nebo kterou nutně musíme posílit. Tak to může být "točivý posez" na posílení spodních partií podbřišku, stroj na posilování bicepsů a zádových svalů. Dále lze koupit třeba Leg-trainer k posilování vnitřní a vnější strany stehen, posilovací lavici AB bench s nastavitelnou obtížností k posílení přímých i šikmých břišních svalů a svalů horní poloviny těla.
   Trochu dražší jsou běžecké pásy-trenažéry (nejlevnější se mohou pohybovat kolem 17 000 Kč). Také na ně potřebujeme více místa. Jako simulátor běhu hrají ale mezi přístroji svou nezastupitelnou roli; využijete je zejména, chcete-li se věnovat tréninku chůze či běhu na vyšší úrovni a ve vyšších objemech. Pokud ne, kupte si raději některý z eliptických trenažérů (eliptical), který slouží k důkladnému procvičení co největšího počtu svalových skupin těla. Doplnit jej můžete ještě veslařským trenažérem; ten v nejlevnější variantě pořídíte už za cca 5 000 Kč a ve slevách ještě výhodněji.

Miniposilovna v obýváku
Nemáme-li místnost navíc, v koutu obýváku vyčleníme prostor. Do police, do skříňky, pod křeslo i za dveře se vejde spousta malých zajímavých cvičebních kousků. Vše, co je malé, skladné, ploché; co se dá rychle odněkud vytáhnout, vysunout - a nakonec se stejně tak rychle uklidí. Rotana, několik druhů činek na aerobik, malý boční stepper, body trimmer k posilování paží, posilovací gumy k posílení mnoha svalových partií (hlavně hýžďových, zádových a břišních). A možná se sem vmáčkne i menší šikmá lavice k posílení břicha. Určitě se sem vejdou ale i různé miniaturní posilovače prstů a zápěstí, které později oceníme při hraní golfu, squashe, tenisu.

   KV

Přihlášení