Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Děti a psi, symbióza i rivalita

Děti a psi, symbióza i rivalita

Pořizujete-li si pejska do rodiny s dítětem, důkladně zvažte nejen výběr, ale také rodinné podmínky. Je pošetilé se domnívat, že dítě se zodpovědně bude starat o pejska od chvíle, co vkročí do vaší domácnosti až po jeho poslední vydechnutí. I když vidíte, že vaše dítě po psovi opravdu touží a udělali byste mu velikou radost, snažte se situaci zhodnotit realisticky: Okouzlení psem velmi brzo pomine a  každodenní venčení zbude na vás. Pes se většinou chová vůči dětem tak, jako vůči štěňatům, to znamená velmi tolerantně. Někdy se ale může právem cítit odstrčen ze své pozice a to členem smečky, který je z jeho pohledu na nižší příčce. Nehledě také na to, že malá děti mnohdy úmyslně i neúmyslně pejskům ubližují.

Pes a miminko
U kojence a batolete počítejte s nepřetržitou pozorností, pokud dítě a pes budou spolu, nemůžete nikdy ručit ani za jednoho z nich. Dítě potřebuje společnost jiných dětí a na pískovištích a dětských hřištích není pes vítaným společníkem, zrovna tak, jako ve většině domácností s malými dětmi, kde na psy nejsou zvyklí.
   Jiná situace nastává, když pejsek je již členem rodiny, do které přichází miminko. Není-li na přítomnost dětí zvyklý, je dobré ho před příchodem miminka zvykat na dětský hluk a společnost. Věnujte se nácviku chůze vedle nohy, abyste neměli později při tlačení kočáru a současném venčení psa potíže. Pes by měl dobře zvládat také přivolání, zákazový povel a povely "na místo" a "zůstaň". Po příchodu miminka nechte zvíře, ať se s novým členem rodiny seznámí, očichá ho za vašeho dozoru a snažte se, ať pes netrpí nedostatkem pozornosti, aby se kvantitativně a kvalitativně nezměnila péče o něj. Je to těžké, s dítětem se mění chod celé domácnosti, vytíženou maminku by v této chvíli ve vztahu k pejskovi měl zastoupit jiný člen rodiny a pomalu ho zvykat na nový režim. Pokud by se pes cítil zanedbáván, mohlo by se společné soužití vyvinout velmi problematicky.

Pejsek a předškolák
Přestože je situace vždy individuální, pes je vynikajícím partnerem pro dítě mladšího školního věku. Dítě však není schopno se v tomto věku o psa soustavně, samostatně a zodpovědně postarat a potřebuje pomoc rodičů. Zodpovědný a samostatný přístup u dítěte ke zvířeti se rozvíjí individuálně, ale většinou ne dříve než kolem 8 - 10 let.
   Situaci si podstatně usnadníte, když dítě již před příchodem jeho vlastního pejska na procházkách a návštěvách v rodinách se psem naučíte, jak se ke psu chovat, jak číst jeho psí řeč, kdy se zlobí, kdy má radost, že pes vnímá některé chování, třeba křik, mávání rukama, případně objímání jako hrozbu a může zaútočit, a ostatní úskalí, ze kterého tak často vznikají nedorozumění mezi dítětem a psem. Nenechte dítě hladit cizí psy bez dovolení jejich majitele, potom by mělo dítě psa oslovit, nechat si očichat ruku, být klidné a teprve pak pejska pohladit. Vysvětlete dítěti, jak se chovat při setkání se psem, který se jimi cítí ohrožen a vrčí. Dítě by se mu nemělo dívat do očí, křičet či utíkat, ale pomalu odejít bokem ke psu. Pokud je dítě školního věku, porozhlédněte se, jestli v okolí není kynologický kroužek pro děti. Děti by měly být také poučeny, že štěně nemají stále zvedat ze země, vyrušovat je při jídle či odpočinku, a že pes není jejich hračka, ale kamarád.

Pes a starší dítě
U staršího dítěte mohou být procházky a sporty se psem velmi výraznou pohybovou aktivitou a to i u dětí, které by jinak v žádném sportu třeba nevynikaly a z tohoto důvodu se sportům doposud vyhýbaly. Až kolem 13 let a výše je dítě také schopné začít pejska cvičit. Procházky s velkými psy ale rozhodně nesvěřujte samostatně malým dětem, i poslušný pes se občas stane na procházce terčem útoku psa agresivního. Je potřeba připomenout, že pes nikdy dítěti bezdůvodně neublíží.

Pes a cizí děti
Pokud se pes vůči cizímu dítěti chová agresivně, je to většinou proto, že jej dítě zlobí. Děti, zvláště pokud je jich víc, rády cizí psy dráždí. Pokud se dospělý pes chová agresivně k cizím dětem, je příčina většinou v tom, že s nimi nemá dobré zkušenosti z mládí. Vašeho psa byste nikdy neměli nechat bez dozoru při setkání s cizími dětmi.

Výběr pejska k dítěti
Samozřejmě, že jsou rasy psů, u kterých se častěji vyskytnou problémy ve vztahu k dětem a eliminujete možné potíže se soužití s dětmi, když na počátku výběru vezmete v úvahu spíše rasy, které se s dětmi častěji osvědčily, ale pejska je především nutno posuzovat jako individualitu. Často se velmi dobře osvědčí štěňata od chovatelů, kde v rodině sami měli dítě, které bylo v aktivním styku se štěňaty a pes s ním neměl negativní zkušenost. Takové štěně dítě vyhledává a v jeho přítomnosti je veselé, uvolněné a rádo si s ním hraje. Časná fáze vtištění je totiž pro vztah psa k dítěti velmi důležitá. Při výběru ze štěňat volte takové, které není ani přehnaně plaché, ani dominantní. Nervózní pes, přecitlivělý na hluk, s nízkou hranicí reaktivity, je velmi špatnou volbou.

   KV                                         Ilustrační foto:freedigitalphotos.net

zdroj: 

Děti a psi

Přihlášení