Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Čištění krbových kamen

Čištění krbových kamen

Sklo u kamen je zanesené sazemi. V čem je problém?
Saze se na skle objevují pokud je spalovací teplota příliš nízká nebo při zatápění nebyla vytvořena dostatečná vrstva žhavého materiálu. Při zatápění musí dojít k prohřátí komína. Otevřete vzduchové ventily, pokud je to nezbytné, nechte pootevřená dvířka kamen, dokud se třísky nepromění v žhavé uhlíky a přiložené dřevo nevzplane. Nyní již můžete regulovat intenzitu hoření přívodem sekundárního vzduchu. Zanášení skla způsobují také špatné tahové podmínky nebo také topení mokrým dřevem.

 

Čím mám sklo čistit?
Za normálních okolností můžete použít čistič skla Morso, který nanášejte v tenké vrstvě na studené sklo, nechte působit 2 minuty a očistěte vlhkou houbičkou. Na odolnější vrstvu sazí použijte čpavkovou vodu. Saze se na skle usazují, pokud je ve spalovací komoře příliš nízká teplota nebo nesprávným způsobem používáte vzduchové ventily. Sekundární vzduch musí být otevřen a primární vzduch zavřen. Přívod primárního vzduchu otvírejte pouze při zatápění a po přiložení než polena vzplanou (případně topíte – li uhlím).

Jak často musím kamna čistit?                                                              
Kamna musíme vyčistit nejméně jednou za rok. Samozřejmě záleží na tom, jak často v kamnech topíte. Vyndejte deflektor, očistěte jej a z kamen vymeťte nebo vysajte saze a popel. Dbejte na to, aby kamna při čištění byla zcela chladná.Pokud budou kamna delší dobu mimo provoz (např. po ukončení topné sezóny), pečlivě je vyčistěte a vzduchové ventily nechte otevřené. Ujistěte se , že do kamen nemůže komínem pršet. Na komín můžete případně umístit komínový kryt (stříšku). Nikdy však zcela nezamezte přístupu vzduchu do komína. V kamnech musí neustále proudit vzduch, který je vysušuje. Je důležité vědět, že jakýkoliv popel, který v kamnech po topné sezóně zůstane, působí jako „piják“. Nasává vlhkost a způsobuje korozi. Rez se velmi rychle rozšíří a může způsobit poškození kamen.


Jakým způsobem mám čistit povrch kamen?
Povrch kamen nejlépe vyčistíte vysavačem s měkkým nástavcem nebo vlhkým hadříkem, který nepouští chlupy. Pokud je to nutné, použijte jemný saponát. Kamna čistěte vždy pouze po vychladnutí. Kamna mohou časem získat šedavý nádech. Lze je snadno „oživit“ speciálním žáruvzdorným nátěrem Senotherm, který můžete zakoupit u prodejců kamen Morso. Po použití nátěru je možné v kamnech topit za 24 hodin. Během vypalování je barva cítit, proto v této fázi dobře větrejte.

 

Přihlášení