Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Česnek

Česnek

Česnek kuchyňský (Allium sativum) pochází ze střední Asie,vznikl z planého druhu.Lidové názvy pro česnek jsou například:luk,lenek,božská pomoc.

V Evropě zdomácněl pravděpodobně v 11 století.Ve středomoří se jako zelenina a v léčitelství používá  po tisíciletí.Pěstuje se prakticky po celém světe,vyžaduje specifické podmínky.Velmi důležítá je doba sklizně,pokud česnek nesklidíme včas tak se nám česnek v zemi začne rozpadávat.

Česnek má nezastupitelné aroma které spůsobuje silice zvaná aliin.Má široké použití v léčitelství i jakozelenina.Obsahuje látky které jsou velmi potřebné pro náš organismus,například prchavé látky obsahující síru,enzymy,a řadu vitamínů.

Česnek je vyjímečná zelenina.Má dezinfekční, antibakteriální, hypoglykemický účinek,používá se pro zlepšení pocení a odkašlávání při zánětech horních cest dýchacích,astmatu a zánětu průdušek. Zmenšuje hladinu cholesterolu v krvi,uvolňuje křeče,zvyšuje celkovou odolnost organismu a snižuje tlak krve.Působí blahodárně na cévní a oběhovou soustavu jako na celek.Poslední výzkum prokázal protinádorové působení česneku s tím že u pravidelného konzumenta se zmenšuje riziko onemocnění nádorovým onemocněním až o 30%.Doporučená denní dávka je zhruba 5 g česneku což je asi jeden stroužek.

POZOR u některých jedinců se mohou vyskytnout alergické reakce,zažívací potíže,pocity těžkosti, nadýmání až po alergickou reakci na kůži při styku šťávy z čerstvého česneku s kůží.

     -m-                                                      Zdroj foto: -m-
 

Přihlášení