Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Bazén pro vaší zahradu.

Bazén pro vaší zahradu.

Odpovězte si na základní otázky, než si bazén pořídíte...
 
Na co bazén potřebujete?

Chcete mít na své zahradě bazén na plavání nebo chcete jen v parném létě uspokojit své ratolesti? Chcete velký luxusní a reprezentativní bazén nebo chcete mít jen místo, ve kterém se dá pravidelně plavat? U bazénů určených pro děti, případně do menších prostor, postačí velikost do 6 x 3 m při hloubce 1,2 m, které jsou zároveň příjemně finančně nenáročné. Střední velikosti do 8 x 4 m a hloubky 1,5 m se hodí zejména pro volný čas celé rodiny a navíc Vás překvapí výborným poměrem vlastností a ceny. Pro náročnější a aktivní využití jsou pak zcela ideální bazény s délkou od 10 m a šířkou 4-6 m. Ne každého bazénu si samozřejmě můžete užívat po celý rok. Jestliže Vaše volba padne na venkovní typ bez zastřešení, počítejte s tím, že jeho sezóna trvá asi jeden až dva měsíce. Při investici do zastřešení a vyhřívacího systému se tato doba prodlouží zhruba na půl roku, interiérové bazény jsou pak využitelné celoročně.

Kam bazén umístit?
Místo pro bazén si vyberte s rozmyslem, dodatečné změny už nejsou možné. U venkovních typů lze dobře využít slunečního záření, snažte se tedy bazén situovat tak, aby na něj dopadalo slunce po většinu dne. Alternativou může být ohřev pomocí solárního zařízení - v tom případě by bazén měl stát v jeho blízkosti. Nezapomeňte ani na odpočinkové zóny v okolí bazénu, místo pro případné pojezdové kolejnice zastřešení nebo prostor pro filtrační zařízení (nejlépe ve sklepě či v suterénu domu).Je-li Vaším snem vnitřní bazén, počítejte s ním už při návrhu samotného domu. 

Budete ho pravidelně udržovat?
Správná péče se samozřejmě projeví na životnosti zařízení. Některé bazény ale nejsou náročné na údržbu, zvládnete ji sami a nezabere vám příliš času. Dvakrát až třikrát týdně bude potřeba zkontrolovat hodnotu pH a dezinfekce, jednou týdně pak bazén vyčistit speciálním vysavačem.

Je na bazén vaše zahrada připravena?
Hlavním problémem bývá trvalá spodní voda nebo vysoká povrchová voda, která se objevuje zejména po trvalých deštích a při tání sněhu. Dalším nemalým problémem bývá, jak vůbec dostat bazén na připravené místo. Výkop pro bazén proto raději nikdy nedělejte sami a bez konzultace s odborníky. 

Z jakého materiálu má být vyroben?
Vyberete-li si jako materiál pro váš bazén polypropylen pak mezi jeho výhody patří, že jeho tvar lze přizpůsobit jakékoliv vaší představě. Výstavba je rychlá, bazén je přivezen jako celek, usadí se a nakonec obetonuje. Nemá kovové části, nemůže tedy dojít k prorezavění konstrukce. Plastové bazény jsou cenově nejvýhodnější. Mezi jejich nevýhody ale patří tepelná roztažnost materiálu a není vhodný pro velikosti nad 10 x 4 m. Maximální hloubku má 160 cm. Bazény z DLW fólie mají za to neomezenou hloubku a velikost při stejné tvarové variabilitě. Navíc máte možnost nechat si udělat šikmé nebo víceúrovňové dno bazénu a na výběr z různých barev a vzorů. DLW fólie jsou také nejvhodnějším materiálem pro rekonstrukce starých bazénů a samotná jejich renovace není náročná. Za to vše ale zaplatíte vyšší pořizovací cenu a připravte se na větší stavební a časovou náročnost. Fólie snáze podléhá mechanickému poškození. Životnost takového bazénu je asi 15 let.

Máte představu o bazénovém příslušenství?
Velmi důkladně je třeba zvážit příslušenství, které se stane nedílnou součástí bazénu. Jeho výměna nebo dodatečná instalace je totiž velmi obtížná a z technického hlediska riziková. Jedná se o tzv. základní příslušenství, kam patří zejména skimmery (lapače nečistot), trysky, světla, vstup do bazénu apod. Do druhé skupiny příslušenství, tzv.ostatního, patří takové, které lze do bazénu nebo do filtračního okruhu dodatečně instalovat. 

Kdy začít plánovat stavbu bazénu?
Všem doporučujeme bazény a všechny jiné stavební záležitosti plánovat již na podzim nebo v zimě a to z důvodů menší vytíženosti všech firem v zimním období.
Oslovit firmy v zimě se Vám vyplatí nejen finančně (různé zimní slevy) ale i tím, že se Vám budou moci lépe a více věnovat.

Je potřeba stavební povolení?
Podle nového stavebního zákona bazény do zastavěné plochy 40m2 nemusíte ani dokonce hlásit. Pro jistotu ale prostudujte celý zákon jestli se na Váš případ nevztahují nějaké výjimky. Celý zákon lze najít na adrese.

Lze postavit celý bazén svépomocí?
Co se týče osazení předmontážních dílů jako je skimmer, světlo, trysky nebo dnová výpust, tak k těmto dílům Vám některé firmy mohou  dodat nákresy, podle kterých díly zabetonujete. Co se týče svařování folie, to je skutečně trochu náročnější. Sváry by měly být čisté, nepopálené a to již vyžaduje zkušenou ruku odborníka. Pokud si ovšem troufáte, není problém zakoupit bazénovou folii v metráži. Většinou práce samotná na svařování bazénu není ani tak drahá a tím, že ušetříte na stavebních a pracích, budete si to moci dovolit.

      KV                                          Zdroj foto:mojefoto.net

Přihlášení