Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Antikoncepce také pro fenky

Antikoncepce také pro fenky

Rizika běžné antikoncepce pro psí slečny
O antikoncepci nebo kastraci uvažují majitelé psů, kteří chtějí zabránit početí, anebo ti, kdo řeší problémy s agresivitou svého mazlíčka. Jenže kastrace je pro mnoho majitelů psů nepřípustným řešením, navíc jde o nevratný proces. A i běžná antikoncepce má svá výrazná proti. Podává se v podobě injekce a měla by zajistit, že říje nenastane alespoň tři měsíce. V praxi je ale fenka bez říje i tři čtvrtě roku nebo rok a podané hormony s sebou nesou značná zdravotní rizika. Hrozí diabetes, zvyšování váhy, zánět dělohy a dokonce rakovina mléčné žlázy. Antikoncepce může ovlivnit i chování fenky. Záleží samozřejmě na každé jednotlivě, ale obecně jsou odtažitější a tolik si nehrají. Riziko vedlejších účinků se zmenšuje, pokud se injekce aplikuje v době hormonálního klidu, nikoliv až na počátku říje.

Šetrnější implantát pro psí pány 
Novinka na našem trhu v podobě implantátu Suprelorin se používá k vyvolání dočasné neplodnosti u psů – samců, zdravých, nekastrovaných a pohlavně dospělých. Implantát se zavádí podkožně do volné kůže na hřbetě mezi nižší krční a bederní oblastí a pomalu uvolňuje nízkou dávku deslorelinu. Tím se blokuje vylučování folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). V důsledku toho cirkuluje v krvi psů – samců méně testosteronu, přestává se vytvářet sperma a snižuje se jejich libido. Pokud se pes spáří s fenou, bude pravděpodobnost březosti feny extrémně nízká.
Účinek přípravku se objeví asi po šesti týdnech a přetrvává po dobu šesti měsíců. Poté může být u psa, je-li to nutné, provedena re-implantace (opětovné zavedení implantátu). Při opětovném zavedení implantátu zhruba šest měsíců po předchozí implantaci je účinek již okamžitý.
Při testech se u většiny psů normální vlastnosti semene znovu objevily asi rok po poslední léčbě a psi byli znovu schopni se úspěšně pářit. Co se vedlejších účinků týče, u psů se může v průběhu prvních dvou týdnů po implantaci objevit mírný otok v místě implantátu. Může také dojít k výskytu lokálních reakcí (např. zánět, zatvrdnutí), které samovolně odezní. Velikost varlat se během léčby zmenší. Suprelorin se nedoporučuje používat u psů, kteří nedosáhli pohlavní dospělosti, protože u těchto zvířat nebyl zkoumán.
Implantát snižuje také agresi, ale nezaručuje že, se z divocha stane mírumilovný pes. U agresivního pejska je těžší určit, zda jeho chování souvisí s hormonem. Většinou se totiž jedná o již naučené chování, které se implantátem nevyřeší. Suprelorin nabízí řešení především pro ty, kteří nesouhlasí s doživotní kastrací. Po uplynutí účinnosti implantátu se může pejsek opět rozmnožovat. Vyjmutí implantátu není potřeba, protože se sám rozloží. Pokud se ale majitel psa rozhodne půlroční dobu působení zkrátit, lze ho předčasně vyoperovat.

Kdy je lepší kastrace?
Kvůli zvýšené agresivitě nechávají někteří majitelé své psy rovnou vykastrovat. Je ale důležité připomenout, že někdy se zdroj problémů s pejskem najde spíše ve výchově než v nadměrném množství hormonů. U fen je situace ještě složitější, hormony příliš zasahují do jejich organismu. A ačkoliv psí antikoncepce spolehlivě zamezuje březosti, často veterináři doporučují kastraci, protože je k jejich organismu šetrnější.
Kastrace feny je chirurgický zákrok vyžadující celkovou anestezii. Ta s sebou může nést určitá rizika, jejichž míra závisí na celkovém zdravotnímu stavu, na předoperační přípravě, na druhu použité anestezie a na monitoringu pacienta během operace. S následným poklesem produkce estrogenů může souviset i lehké pomočování fenky. Inkontinence je vyšší u starších fen větších plemen, u obézních jedinců a také u fen kastrovaných před dosažením pohlavní dospělosti. Vykastrovaná fena má podstatně nižší spotřebu energie, a proto nezměněné dávky krmiva po kastraci vedou k ukládání přebytečné energie ve formě tuku. Řešením je snížení energetické hodnoty nabízeného krmiva, ovšem s dostatečným množstvím a vhodným poměrem ostatních složek.

     KV

Přihlášení