Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Alternativní bydlení I. díl

Alternativní bydlení I. díl

Jurta
V jurtách už lidé bydlí několik tisíc let a na světě jsou oblasti kde v nich bydlí dodnes. Ve Francii, Itálii, Řecku nebo v USA existuje početná skupina lidí, kteří si bydlení v jurtě velmi oblíbili a nedají na něj dopustit. Je to dáno především velmi jednoduchou, ale efektivní konstrukcí prověřenou staletími a velmi nehostinnými podmínkami, příslibem romantiky či nezávislosti, kterou kamenné obydlí nemůže nabídnout. Moderní jurta má kuchyň, koupelnu i ložnici. Velmi snadno je možné přidat dětský pokoj či prostor různě rozčlenit. Jurta má po obvodě několik francouzských oken a centrální světlík je zastřešený. Uvnitř se chodí po kvalitní zateplené dřevěné podlaze, k dispozici je voda i elektřina. Velkou výhodou je podstatně víc úložného prostoru než v běžném bytě, který díky svému členění zabírá mnohem méně místa než v klasickém bytě.
Vlastní jurta je prakticky výhradně složena s přírodních materiálů. Kostra, podlaha i příčky jsou ze dřeva. Tepelná izolace je zcela přírodní, nedráždí a dá se s ní pracovat i holýma rukama. Vše ostatní je recyklovatelné a až na výjimky je životnost komponentů v řádech staletí a ne desetiletí. Jurta je kvalitně tepelně izolována, parametry má jako nízkoenergetický dům. To znamená že k vytápění nespotřebujete víc jak 5000 kWh ročně. Vytápět se dá elektrikou, plynem i kamny. Komín je možné vyvést stěnou i střechou a není problém jej odizolovat od konstrukce i potahu. Komín je možné osadit lapačem jisker. Prakticky každou komponentu můžete v případě poruchy zvlášť vyměnit či nahradit, aniž by se stavba narušila, prakticky bez znečištění, s minimálními náklady a minimálním nářadím.
Jurta nevyžaduje základy, jen rovnou plochu izolovanou od vody, takže si vystačíte pouze s výkopem pro kanalizaci, vodu a elektřinu.
Jurtu můžete postavit za 600.000,- Kč.
více

Přihlášení