Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Aby nebyl Silvestr pro domácí mazlíčky utrpením

Aby nebyl Silvestr pro domácí mazlíčky utrpením

Stejně jako jsou lidé za mlada tolerantnější k hluku všeho druhu, i štěňata a mladí psi mohou na před-silvestrovské, silvestrovské a novoroční ohňostroje reagovat klidně a nezúčastněně. Jak čas plyne, jednoho Silvestra můžete být zaskočeni neadekvátností odezvy doposud flegmatického psa. Reakce psů na hluk se může v průběhu jejich života změnit i po úraze, během březosti nebo po porodu feny. Uvádí se, že pro zhruba 50% psů jsou výbuchy vysloveným stresem, na který reagují více či méně zvládnutelným rozrušením až panikou. Trpí obrovským strachem, pokud jsou venku a snaží se dostat k rodině, demolují výběh, pokud jsou doma, ničí nábytek, pod který se snaží schovat, jejich stres se může obrátit až v agresivitu. V hrůze a šoku jsou dezorientovaní, mají snahu bezhlavě utéci a skrýt se. Nezapomínejte, že pes nechápe, proč je kolem tolik hluku, a že má navíc mnohem citlivější uši než člověk. U psů, kteří se v noci pohybují venku navíc existuje riziko, že jakmile v blízkosti uslyší výstřely, dají se do neočekávaného úprku. V takovémto stavu pak není možné psa přivolat a pes se může zaběhnout příliš daleko. Může se dokonce stát, že se psa nepodaří najít ani druhý den, protože zvíře ve stresu si při útěku cestu neznačkuje a má problémy se vrátit domů.

Venčete krátce a sami vyzařujte klid
Nejjednodušší rada, jak ušetřit vašeho domácího mazlíčka stresu je, vyhýbat se místům, kde by se petardy měly vyskytovat. Jediná detonace v blízkosti vašeho psa by pro něho mohla mít velmi špatné následky. Především by mohl utrpět psychický šok a také si trvale poškodit sluch. Navíc vyděšený pes může utéct kamkoli. 
Pokud pes žije trvale na zahradě v kotci, vezměte ho v tento silvestrovský čas k sobě domů. Buďte s ním stále v kontaktu. Chovejte se přirozeně, povídejte si s ním. Důležité je, aby majitel zachoval klidný postoj. Pro psa je toto vzorové chování „vůdce smečky" podstatné.

Půjdete-li psa vyvenčit o Silvestru nebo na Nový rok, veterináři doporučují, venčit ho jen velmi krátce a  na vodítku třeba i s náhubkem, to proto, aby nesnědlo zbytky pyrotechniky. Pokud by něco takového pes snědl, byl by zesláblý, opakovaně by zvracel a projevovaly by se u něj známky otravy.

Důležité je také dbát na střídmost při krmení. Své pejsky rozhodně nekrmte žádnými obloženými chlebíčky a cukrovím a už vůbec jim nedávejte alkohol.

Pomáhají ataraktika a aromaterapie
Pokud si nejste jisti, zda váš pes či kočka náporu z oslav odolá, můžete jim podat uklidňující přípravek, díky kterému snáze zvládnou silvestrovské oslavy. Tyto přípravky se nahrazovaly lidskými léky, v dnešní době již existují účinná ataraktika pro zvířata, díky kterým váš domácí mazlíček bude celou noc spát. Ty by měl předepsat veterinář podle váhy a stáří. Tyto léky jsou zcela bezpečné a nemusíte se bát o zdraví zvířátka. Existují také přírodní preparáty, které se doporučují u rizikovějších pacientů. Například Aromapet je plastová známka, která se psovi umístí na obojek a  funguje na principu aromaterapie. Nebo D.A.P., což je produkt imitující přirozený uklidňující psí feromon, který vylučují kojící feny.

Reakce psa na petardy závisí spíše na individualitě psa a jeho výchově, než na genech: i irští setři nebo jezevčíci bez výcviku patří mezi plemena, která silvestrovské oslavy snášejí nejhůře. Samotný výcvik se na reakci psa podílí jen do jisté míry - i v těchto kategoriích jsou psi, kteří výcvik se střelbou prodělali, ale psychicky jej nezvládli. I když se přes vaši veškerou snahu patologický strach u psa projevuje, můžete se pokusit najít pomoc u některého zkušeného výcvikáře. Ten by měl poradit s výchovou a sestavit tréninkový plán pro terapii strachu psa. To je ovšem běh na dlouhou trať a Silvestr je za dveřmi...

     KV                                          Ilustrační foto:photoexpress.com

Přihlášení