Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

10 rad jak úsporně zvládnout topnou sezonu

10 rad jak úsporně zvládnout topnou sezonu

1.Zkontrolujte komín a topidla
Než začnete naplno topit, zkontrolujte, zda kotel a topidla správně fungují. Odvzdušněte topnou soustavu, případně doplňte topnou náplň. Pozvěte kominíka na prohlídku a vyčištění komína a kouřovodu. Při prvním zatopení v sezoně kotel a komín nenamáhejte a netopte tak intenzivně. Z blízkosti kamen i komína odstraňte všechny hořlavé předměty.

2.Dostatečná izolace vedení
Teplovodní vedení mimo byt má mít dostatečnou a funkční izolaci vedení

3. Termostat s časováním a ekvitermní regulací
Další pomůckou, která šetří energii, je pokojový termostat s časovým spínačem. Můžete si tak naprogramovat období, kdy je možné snížit teplotu. Například v noci, nebo když v domě nikdo není. K úsporám energie přispívá i takzvaná ekvitermní regulace, která upravuje teplo v domě podle rozdílu venkovní a vnitřní teploty. Když je zima, radiátory hřejí více. Nejčastěji se přístroj prodává jako součást kotle.

4.Ventily s termostatickou hlavicí jsou základ
Těžko můžete šetřit energií, když ji nemůžete regulovat. Místo starých kohoutků si pořiďte ventily s termostatickými hlavicemi. Když do bytu posvítí slunce nebo budete péct v troubě, ventil sám zavře radiátor a zabrání přílišnému zvyšování teploty. Hlavice ale nesmějí být otevřené naplno, jinak systém regulace nefunguje. Ventily mají životnost asi 10 let, pak je nechte prohlédnout, abyste předešli zbytečně vysokým nákladům na topení.

5.Nepouštějte teplo ven
Chladný vzduch, který proudí kolem okenního rámu či pode dveřmi, je jasným důkazem toho, že spousta tepla - a s ním i peněz - utíká bez užitku ven. Okna a dveře je nutné utěsnit, zvláště pak vstup do domu, vchod na balkon, do sklepa, na půdu a do dalších chladnějších místností v domě.
Nízký práh vyměňte za vyšší a na spodní stranu dveří připevnit těsnicí lištu s kartáčkem či gumovým páskem. Do rámů oken a dveří je možné nalepit pěnové nebo gumové těsnění.

6. Teplý vzduch nechť proudí volně
Teplo z radiátorů či kamen musí mít možnost dostat se dále do interiéru. Před topidla nestavte nábytek, nespouštějte přes ně závěsy ani záclony, ale ponechte kolem volné místo. Pravidelně je otírejte od prachu a nesušte na nich prádlo, budou pak mnohem lépe hřát K neizolované zdi za radiátory dejte reflexní vrstvu z  hliníková fólie, která odráží teplo do místnosti.

7. Dodržujte ideální teploty dle typu místnostíChcete-li uspořit, zvažte, jestli doma musíte mít neustále 25° C, každý stupeň dolů šetří energii, a tím i peníze. Ideální teplota v ložnici je mezi 17 a 20° C, v obývacím a dětském pokoji mezi 20 a 22° C. Kuchyni stačí 18 až 20° C, chodbám dokonce 15 až 19° C.  Naopak v koupelně si člověk může dopřát teplejší klima 22 až 24° C. Když z bytu či domu odcházíte, ztlumte topení na 17° C. V prostorách, které běžně nevyužíváte, přitápějte jen občas, aby se v nich nedržela vlhkost.

8. Větrejte krátce ale intenzivně
Abyjste celý dům nemuseli co chvíli vyhřívat znovu, větrejte v chladném období jen krátce, ale intenzivně. Během několika minut se rychle vymění vzduch, ale neprochladnou stěny.

9. Zasklete si balkón
Zasklením balkonů zvětšíte „obytný prostor" a vytváříte další vzduchovou kapsu, díky které se venkovní stěny budou méně ochlazovat a vy tak spotřebujete méně tepla. Další teplo ušetříte následným využitím pasivního solárního vytápění.

10. Správné návyky chování
Je-li vám zima, přestože teplota v místnosti je jako jindy, raději se tepleji oblečete. Každý stupeň teploty navíc zvyšuje náklady na vytápění o 5 %!  I u teplé vody dosáhnete úspor dodržováním několika pravidel. Čistit si zuby nebo mýt nádobí pod tekoucí teplou vodou se na celkové spotřebě tepla jistě odrazí.

Kolik zaplatíte za drobné šetřící úpravy?
* Samolepicí pěnové či gumové těsnění do oken - 70 až 300 Kč
* Těsnicí lišta s kartáčem nebo gumovým páskem do dveří-110 až 430 Kč, automatická padací-600 až 1 300 Kč
* Tepelně izolační fólie do oken - 800 až 1 000 Kč/m2

* Hliníková fólie za radiátor-kolem 140 Kč
* Regulační ventily s termostatickými hlavicemi-kolem 1 000 Kč
* Pokojový termostat s časovým spínačem-800 až 3 000 Kč

  KV                                      Ilustrační foto:photowpress.com

Přihlášení