Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zvolte správný substrát pro rostliny pěstované v nádobě

Je ale překvapující, jak přizpůsobivé mohou rostliny být. Samoodvodňovací substrát, který dobře zadržuje vodu a zároveň má porézní strukturu dovolující kyslíku dobře provzdušňovat kořeny rostliny, nechává vedle sebe růst suchomilným sukulentům i listnatým rostlinám. Jedinými rostlinnými druhy, které neporostou v žádném z níže uvedených substrátů, jsou rostliny nesnášející vápenaté půdy, jako např. Rhododendron, Pieris, Calluna a Restio. Vyžadují bezvápennou směs, která je všeobecně známá jako substrát pro vřesy a vřesovce.
   Jeden z nejlepších substrátů pro kbelíkaté rostliny je založen na hlinitopísčité zemině a obsahuje okolo 20% organické hmoty dodané ve formě rašeliny nebo kokosových vláken, které pomáhají zadržovat vodu. Abyste udrželi substrát plně provzdušněný, snažte se během vysazování rostlin zeminu nezdusat, protože by to z ní vypudilo vzduch a omezilo růst kořenů.
 
Rašelinové substráty
Pro svou schopnost zadržovat vodu a vzduch se staly substrátem používaným nejčastěji komerčními pěstiteli a zahradnickými centry pro pěstování hrnkových rostlin. Je také velmi lehký a jednoduše se přepravuje. Mezi jeho hlavní nevýhody patří, že neobsahuje žádné živiny. Ty se musejí do půdy dodávat. Je tedy nezbytné pravidelně rostliny přihnojovat, nebo používat postupně se uvolňující hnojiva. Jednou vyschlé rašelinové substráty bývá také obtížné znovu provlhčit. Surová rašelina je přirozeně kyselá, což z ní činí ideální základ substrátu pro všesovce.

Substráty s kokosovými vlákny
Substrát s kokosovými vlákny byl vyvinut jako alternativa k rašelině, který by byl ohleduplnější k životnímu prostředí. Vyrábí se z odpadu z kokosových ořechů, který patří mezi obnovitelné zdroje. Když byl tento substrát poprvé uveden na trh, jeho vlastnosti ve srovnání s ostatními typy substrátů nebyly tak působivé, ale postupem času se významně zlepšilo jak zadržování vody, tak půdní čistota a množství živin. Ačkoliv v tomto substrátu jsou živiny a chemické prvky přítomny, k dosažení nejlepších výsledků se musí na rostliny pěstované v tomto substrátu pravidelně aplikovat tekuté hnojivo.

Bezrašelinový substrát
Stejně jako substrát s kokosovými vlákny, existuje několik dalších bezrašelinových alternativ substrátů obsahujících např. kokosové skořápky, piliny, slámu, hobliny či kůru. Nejvíce známou a používanou složkou je poslední z nich, kůra. Byla zavedena jako důležitá a obnovitelná součást bezrašelinového substrátu a vyrábí se ve velkém měřítku. Předtím, než se kůra zapracuje do zahradnického substrátu, obvykle se nejprve částečně rozloží kompostování, což napomáhá zničení všech v ní obsažených škodlivých rostlinných toxinů. Její přirozená výživná hodnota není vysoká, takže je nezbytné pravidelně přihnojování.

Hlinitopísčitý substrátem
Tato směs obsahuje velkou část sterilizované zeminy a je to jako nakoupit vysoce kvalitní půdu ze zahrady Ačkoliv existuje běžně doporučované složení hlinitopísčitých nebo půdních substrátů, jejich kvalita se liší. Ve většině případů je k zlepšení půdní struktury a kapacity zadržování vody nutné dodat další organickou hmotu. Rostliny v hlinitopísčitých substrátech nepotřebují pravidelné hnojení: tento substrát obsahuje živiny a drobné částečky nazývané koloidy, které pomáhají všechny již v půdě přítomné živiny zadržovat. Tato zemina je velmi těžká, což může být užitečné ke stabilizaci vystavených výsadeb.

Jak snížit hmotnost velké nádoby na polovinu
   Jednou z možností, jak snížit celkovou váhu velkého květináče, je použití lehkého substrátu. Hlinitopísčité substráty jsou nejtěžší, takže zvolte raději rašelinový, kokosovláknitý nebo kůrový substrát. Nebo můžete snížit celkový objem použité zeminy tak, že vyplníte pouze polovinu nádoby substrátem a zbytek doplníte lehkým materiálem. Nejprve položte prázdný umělohmotný květináč dnem vzhůru do velkého květináče, aby zaplnil vnitřní prostor, a potom vyplňte prostor kolem plastového květináče keramzitem. Pouze jedna třetina objemu pak zůstane k vyplnění substrátem. Když se snažíte snížit váhu nádoby, mějte na paměti, že pro výsadbu, která má trvat několik let, je jasné, že čím více zeminy v nádobě je, tím zdravější rostliny budou. Každé neúměrné snížení objemu substrátu může zdraví rostliny poškodit. Také kusy rozlámaného polystyrenu lze v podstatě vyplnit vnitřek nádoby bez zvýšení váhy. Nejlepším zdrojem polystyrenu jsou podnosy, ve kterých se prodávají jednoleté rostliny v zahradnických centrech. Přestože pro tento odpadní produkt vytváříme již druhé využití, polystyren není biologicky odbouratelný a zůstane na dně nádoby navždy, snažte se jej tedy použít minimálně.

KV-Ilustrační foto:flickr.com

Přihlášení