Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zavřete vrátka nezvané myší návštěvě

Asanujte trvalé a blízké zdroje myších návštěvníků
Vždy je nejideálnější, zabránit hlodavcům vstupu do objektu. Vyplatí se proto detailně zkontrolovat veškeré skuliny, kudy by se k vám mohli dostat. Vzhledem k tomu, že se myš protáhne i centimetrovým otvorem, je velmi těžké tomu, zvláště ve starších objektech, zabránit. Bylo by potřeba detailně opravit podlahy, stěny i stropy betonem, případně i s přísadou roztlučeného skla. Se zabezpečením objektu souvisí i nepřetržitá, nebo alespoň pravidelná asanace trvalých a blízkých zdrojů, odkud hlodavci do budov migrují. Kdo bydlí v blízkosti sadů, polí, skládky komunálního odpadu, má o zábavu postaráno.
   Myši se budou zdržovat nejvíce tam, kde cítí šanci se dobře uživit. S tím souvisí i osobní sebekázeň. Je třeba nenechávat kdekoliv v objektu zbytky potravy, často se "hřeší" třeba v chalupách, kde je hospodyni po sezoně líto vyhodit zbytky zásob z léta.

Pozor na pastičky, které zvíře příliš dlouho trápí
Účinnost klasických pastiček se obvykle  uvádí kolem 10 %. Pasti je vhodné klást blízko k frekventovaným vstupním otvorům, poznají se podle toho, že otvory jsou čerstvě vyleštěné, objevují se zbytky potravy či steliva. Je také možné udělat si zkoušku takzvaného předvnadění - vyzkoušejte nastražit potravu samotnou, tím zjistíte, zda tudy myš opravdu chodí. Několikrát ji nakrmíte a pak jednou naostro - past sklapne. Pozor ale na zacházení s chycenou myší. I když je mrtvá a má přeraženou páteř, raději se jí nedotýkejte holou rukou. Její srst může být plná cizopasníků. Pozor také na pasti, kde myš uvízne živá a nemůže ven. Podle zákona na ochranu zvířat není dovoleno myš utopit, není také dovoleno používat pérových pastí, takzvaných želez, kdy hlodavec nepřiměřeně trpí. A už vůbec se netolerují pasti s lepem, ochránci nenechají myš trápit se několik hodin ve smrtelných křečích.

Elektronický plašič
Jestliže doma nemáte hlodavce přímo přemnožené, ale sem tam se mihne jedna myška, můžete zkusit nalákat ji do pasti. Pokud vám tento způsob přijde zastaralý, vyzkoušejte elektronický plašič. Je to malá krabička, která vydává různé zvuky či ultrazvuky. Některé přístroje lidské ucho neslyší, jiné, určené spíše ven, vydávají naopak hlasité tóny. Tzv.  "myšoplaše" se vyrábějí v cenových relacích od dvou set do tisíce korun, cena se liší podle toho, zda je možné použít je do interéru, či zda odolávají i vnějším podmínkám, a také podle plošného dosahu, kde zaručují účinnost. Mnohé přístroje ale nejsou povoleny hlavním hygienikem, kdo se chce spolehlivě chovat podle zákona, může použít například přístroj Format1, který osvědčení vlastní. Plašiče slouží k vyčištění prostoru jím chráněného také od krtků nebo drobných šelem, jako je kuna či lasička. Ideální umístění odpuzovače je přímo do krtince, popř. do místa, kudy prochází chodbička vytvořená krtkem nebo hlodavcem, protože zvuk se zemí velmi dobře šíří. Hlodavci jsou tak neustále obtěžováni, a proto po pár týdnech chráněný prostor opouštějí.

S chemií berte ohled na domácí zvířata
   Jste-li příznivci radikálnějších metod, můžete sáhnout po chemických nástrahách na hlodavce. Ale pozor, jedy jsou nebezpečné, protože se jimi mohou otrávit také psi a kočky. Jejich použití navíc zákon nepovoluje. Jedním z nejúčinnějších je Hubex s účinnou látkou difethialon. Podobné účinky má  i italský přípravek Norat G nebo tuzemský Broditop. Cena podobných přípravků, ať už v granulích či v podobě zrní, se v balení pro domácnosti pohybuje do stokoruny.
   Podobné přípravky patří mezi takzvané rodenticidy. Mohou mít akutní účinek, kdy působí krátce po pozření. V poslední době se ale používají spíše přípravky, které účinkují se zpožděním. Chytří hlodavci si totiž dokážou spojit předsmrtné chování svého "kolegy“ s tím, co naposled sežral, a vypěstují si tak odpor k návnadě. Rodenticidy se zpožděným účinkem způsobují první příznaky otravy až několik dnů po pozření nástrahy, když se již obranný reflex nevytváří. Navíc není hynutí provázeno bolestivými a křečovitými projevy, které vyvolávají pozornost ostatních jedinců.

KV - Ilustrační foto: Stock.XCHNG/format1.cz

Přihlášení