Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Základní rady pro výběr GPS

Dnešní GPS přijímače se dělí na modely nemapové, mapové a mapové s routingem. Ne vždy je mapa nebo routing tou nejpotřebnější věcí, rozhodně ale obě vlastnosti usnadňují práci s přijímačem a nabízí další možnosti využití i mimo rámec původního účelu. Samozřejmě, že modely mapové, případně routingové, jsou na trhu za cenu vyšší, než modely nemapové. Nemapové modely, jako například GEKO, eTrex, GPS 72, případně GPS 60, se prodávají v cenovém rozpětí 4-7 tisíc Kč. Mapové modely, jako např. eTrex Legend, Vista nebo GPSMAP 76 jsou na cenové úrovni mezi 7-10 tisíci Kč. Mapové modely s funkcí routování (vyhledání nejkratší nebo nejrychlejší trasy po silnicích) pořídíte za ceny od 10-20 tisíc Kč. Speciální automobilové přístroje nemusí být na jedné straně drahé a jeich ceny mohou začínat četně příslušenství na částce okolo 10 tisíc Kč. Na druhé straně ale za podobné speciály můžete zaplatit 50 tisíc Kč, často v závislosti na značce výrobku a šíři funkcí, které přístroje nabízí.

 

Jakou má GPS odolnost vůči vodě?
   Důležitou vlastností přístrojů, které se používají venku, je odolnost v extrémních podmínkách – především odolnost proti vodě, která je označována zkratkami IPX2, IPX4, IPX7. Nižší číslo vždy označuje nižší odolnost. IPX2 je odolnost přístroje proti kapající vodě a raději není doporučeno to zkoušet, přístroj označený zkratkou IPX4 by měl vydržet ostřik ze všech stran proudem o vydatnosti 10 litrů za minutu a IPX7 označuje již odolnost na ponoření do vody (30 minut v hloubce 1 metr). Dalším parametrem je typ a výdrž použitých baterií, která se pohybuje mezi 4-36 hodinami provozu. Je nepříjemné GPS nepoužít proto, že máte obavy, aby nedošly baterie. Mějte na paměti, že pokud má přístroj možnost použít alkalické i dobíjecí baterie, bude výdrž dobíjecích baterií o něco nižší, než udává výrobce. S rostoucí kvalitou baterií, menší spotřebou a modernějšími přístroji, stoupá jejich výdrž.
   U mapových modelů se vyplatí si dát pozor kromě velikosti mapové paměti i na rychlost procesoru. Rychlost procesoru má vliv zejména na rychlost výpočtu trasy a překreslování podrobné mapy na displeji GPS přijímače. Ve specifikacích se bohužel rychlost nebo generace procesoru neudává, ale platí jednoduché pravidlo: čím novější a čím vyšší je běžná cena určitého typu GPS přijímače na trhu, tím výkonnější procesor je uvnitř přístroje ukryt.

Zkoumejte možnosti paměťových a datových karet, routingu, i účelu GPS 

   Pro řadu zájemců o GPS je rozhodující cena přijímače (případně cenový limit, který jste schopni za GPS vydat). Porovnávejte nejen cenu za konkrétní přístroj, ale i další případné výdaje za příslušenství (datový kabel pro propojení s PC, napájecí kabel do auta, stojánky, obaly, podrobnější mapy). U některých přístrojů jsou již určitá příslušenství v ceně a i když je případně model dražší, může vám jeho koupě ušetřit peníze v budoucnosti při nákupu samostatného příslušenství.
   Mapové přístroje se dělí na přístroje s vestavěnou pamětí (vestavěnou paměť již není možné rozšířit), přístroje s externími výměnnými paměťovými kartami nebo přístroje s kombinací obou uvedených možností. Použití paměťových karet je výhodnější, protože nabízí možnost práce s téměř neomezenou kapacitou pamětí. Kromě použití paměťových karet je také důležitým parametrem typ datových karet. Pokud přístroj používá nestandardní formát karet, znamená to často další náklady navíc.
   Není na škodu si při úvahách o koupi určit, k jakým všem účelům vám bude GPS sloužit. Pokud potřebujete přijímač na loď, nezaříkejte se, že jej nebudete využívat v autě. Rozmyslete si, kde všude GPS můžete použít (pěší turistika, kolo, lyže, motocykl, paragliding, létání, cestování, námořní jachting apod.). Pokud si předem určíte, k jakým účelů může být váš GPS přijímač využit, pomůže to (nebo to může sehrát významnou roli) při výběru z velkého množství modelů na trhu.
   Velice těžké rozhodnutí čeká na toho, kdo zvažuje, zda ušetřit a koupit neroutovatelný přístroj. Přístroj s podporou routingu nabízí mnohem vyšší užitnou hodnotu, zvláště pokud hodně cestujete autem. U routingového přístroje platí dvojnásob potřeba co nejvyšší kapacity mapové paměti. Přístroj s 19MB vnitřní paměti je pro turistiku dostačující, ale pro vyhledání trasy skrz Evropu téměř nepoužitelný Zdá se, že přístroje vybavené funkcí routování jsou standardem do blízké budoucnosti, jejich cena je však stále vyšší oproti „jen“ mapovým modelům. Pro plné využití funkce routování je potřeba používat podrobnou mapu s podporou optimalizace trasy a případné náklady na takové příslušenství je také dobré vzít v úvahu.

Černobílý nebo barevný displej?
   Uvažujete-li o tom, zda vybrat černobílý nebo barevný model, je dobré předem získat informace o typu barevného displeje. Některé starší typy barevných displejů jsou na slunci téměř nečitelné a pro docílení čitelnosti nutí uživatele podsvicovat displej (např. GPSMAP 176C, Meridian Color). Moderní barevné displeje jsou již na slunci čitelné i bez podsvícení a výdrží baterií takový přístroj již předčí podobný černobilý model (např. GPSMAP 60C/CS/Cx/CSx, eTrex Legend C, GPSMAP 276C). Černobílé displeje nemají s čitelností na přímém slunci a protislunci problémy, pokud je však na černobílém displeji zobrazena podrobná mapa, je vypovídající schopnost a přehlednost černobílého displeje oproti barevnému výrazně nižší.
   Další důležitou vlastností je typ GPS přijímače, případně typ antény. Z pohledu použitého GPS přijímače je dobré si zapamatovat název SiRF III. Jedná se o novou generaci GPS přijímače, který je schopen přijímat GPS signál i v místech, kde běžné přijímače už nefungují. Přístroje vybavené technologií SiRF III tak bez potíží fungují v lese, v automobilu s antireflexní vrstvou nebo vyhříváním čelního skla a někdy dokonce i uvnitř budov.
   Při výběru byste neměli zapomenout na vlastnosti, které jsou často opomíjeny: přehlednost a velikost displeje, možnost uživatelského nastavení jednotlivých funkcí a zobrazovaných hodnot na displeji, jednoduchost ovládání přístroje, příslušenství, které je v ceně, možnosti upevnění a celkový vzhled. Je vždy lepší si GPS vyzkoušet a porovnat více typů buď ještě před nákupem v prodejně, nebo i zapůjčením domů.

KV                                                      Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení