Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zajímavosti o výstavách koček

Klec s kočičkou musí mít záclonku...
   Každá kočka, která se výstavy účastní, musí náležet buď mezi kočky ušlechtilé s průkazem původu, nebo mezi kočky domácí. Vystavovatel musí být členem některé kočičářské organizace, která mu potvrzuje přihlášky na výstavu. Není to tedy tak, že vystavovat může úplně kdokoli, kdo si přinese na výstavu svou kočku.
   Kočky ráno projdou veterinární přejímkou, poté jsou umístěny do klece se svým číslem. Klec si každý vystavovatel ozdobí záclonkami, ideální jsou takové, které ladí s kočkou uvnitř klece. Kočky na výstavě soutěží v mnoha třídách. Svou vlastní třídu mají kočky domácí. Ušlechtilé kočky pak mají třídu koťat 3-6 měsíců, třídu koťat 6-10 měsíců, třídu otevřenou, kde soutěží kočky, které ještě nemají žádný titul, dále jsou pak třídy šampionů, premiorů, interšampionů a interpremiorů, grandinteršampionů a grandinterpremiorů, evropských šampionů a evropských premiorů.

Kdo je šampion a premior
   Kočka, která není kastrovaná, soutěží o titul šampion a vyšší, kastráti soutěží o titul premior a vyšší. Kočka, která získá v otevřené třídě třikrát ocenění CAC nebo CAP v jedné zemi, se stává šampionem nebo premiorem. Kočka, která získá ve třídě šampionů nebo premiorů třikrát CACIB nebo CAPIB ve dvou různých zemích, se stává interšampionem nebo interpremiorem. Kočka, která získá ve třídě interšampionů nebo interpremiorů šestkrát CAGCIB nebo CAGPIB ve dvou různých zemích, se stává grandinteršampionem nebo grandinterpremiorem. Kočka, která získá ve třídě grandinteršampionů nebo grandinterpremiorů devětkrát CACS nebo CAPS ve třech různých zemích, se stává supreme šampionem nebo supreme premiorem. To je nejvyšší titul, jaký mohou kočky na výstavách získat, ve třídách supreme šampionů a supreme premiorů získávají kočky již jen čestnou cenu. Všechna ocenění s výjimkou CAC a CAP musí kočka získat na mezinárodních výstavách, CAC a CAP stačí i z národních výstav.
   Aby to vše nebylo tak jednoduché, tak se ušlechtilé kočky ještě dělí do kategorií podle plemen. Perské a exotické patří do kategorie I, polodlouhosrsté kromě somálských koček do kategorie II, krátkosrsté a somálské do kategorie III a siamské a orientální a jejich dlouhosrsté protějšky patří do kategorie IV. V každé třídě, do které se kočka přihlásí, se kočky ještě dělí podle barvy a pohlaví. Tedy například přihlásí-li se do otevřené třídy 6 britských modrých koček a dva kocouři, CAC získá jeden kocour a jedna kočka. Ostatní zvířata téže barvy a pohlaví jsou seřazena podle pořadí a oznámkována. Sejde-li se více zvířat jednoho plemene (minimálně 3), která mají stejnou barvu, pořádá se soutěž Best in Variety. V ní se vybere kočka s nejlepší barvou. Této soutěže se mohou zúčastnit pouze nekastrovaná zvířata, pokud se i kastrátů sejde více, uspořádá se pro ně zvlášť a nejlepší kočka získá titul Nejlepší kastrát v barvě.

Jak se dostat na  Světovou výstavu koček
Každá kočka, která se na výstavu přihlásí, je přiřazena na posouzení k jednomu posuzovateli. Ten si ji nechá předvést, sepíše posudek a nakonec si ze všech koček dané kategorie vybírá ty nejlepší do soutěže o nejlepší zvíře výstavy, Best in Show. V Best in Show všichni posuzovatelé, kteří mají aprobaci na danou kategorii, vybírají nejlepší mládě, nejlepšího kastráta (BIS kastrát), nejlepšího kastráta opačného pohlaví (BOS kastrát), nejlepší dospělé zvíře (BIS, toto zvíře je na prvním místě) a nejlepší zvíře opačného pohlaví (BOS). Z dospělých výherců BIS jednotlivých kategorií se pak vybírá Best of the Best, nejlepší z nejlepších.
   Ta nejlepší zvířata se mohou každoročně zúčastnit Světové výstavy koček, která se koná vždy jednou ročně v některé členské zemi FIFe (Federation Internationale Feline). Občas tedy vyjde řada i na naši zemi. Kritéria pro přijetí na tuto prestižní výstavu jsou poměrně přísná, bez omezení se mohou hlásit pouze kočky s titulem interšampion nebo interpremior a vyšším. Výstava probíhá analogicky jako mezinárodní výstava, vítěz Best in Show získá titul World Winner (světový vítěz) s rokem výhry, Best of the Best se na této výstavě nepořádá.
Jak je vidět, cesta k titulu není pro kočku jednoduchá, často se musí zúčastnit mnohem více výstav, než je minimální počet, aby titul vyjezdila.
Výstavy jsou poměrně náročné nejen pro kočku, ale i pro vystavovatele (pro ty bývají výstavy obzvlášť únavné). Kočka musí mít i určité povahové rysy, aby mělo cenu se s ní účastnit výstav, musí být klidná a vyrovnaná, musí se sebou nechat manipulovat a musí být zvyklá na cizí lidi.
Výstav se mohou zúčastnit i domácí kočky v samostatné kategorii domácích koček. Tyto kočky nezískávají taková ocenění a tituly jako ušlechtilé kočky, u nich se určuje pořadí a nejlepší kočka pak soutěží s nejlepším kocourem v Best in Show o titul Nejlepší kočka domácí. Od 1. 1. 2008 musejí být všechny domácí kočky starší deseti měsíců, které se účastní výstavy, kastrovány.

Jak kočičku na výstavu připravit

-kočku – s ostříhanými drápky, čistýma ušima  a zadečkem
-očkovací průkaz s platným očkováním
-potvrzení o přijetí na výstavu + potvrzení o zaplacení nebo peníze na poplatek
-vše co výstavní výbor požaduje – viz propozice na výstavu – potvrzení, atesty apod.
-desinfekci a sprej na čištění oken na vyčištění klece
-papírové utěrky nebo nějaký hadřík, pár zavíracích špendlíků a šitíčko
-kartáče, hřebeny a kosmetiku, co používáte  na  úpravu kočky
-záclonky do klece + podložku na dno klece (kus koberce) + kokardy z předchozích výstav
-nějaký ručník nebo deku na vršek klece, případně přímo pro tuto příležitost ušitý přehoz
-záchodek pro kočku menšího rozměru (20 x 30 cm) + stelivo
-misku na granule + granule, misku na vodu
-oblíbenou hračku kočky
-malý pelíšek
-přebalovací podložku – kdyby se náhodou kočka cestou počurala nebo poblinkala, tak abyste měli pod ni co dát
-pár fotek a vizitky, a pokud máte  v plánu domlouvat si ženicha, tak i několik kopii rodokmenu
-pohodlné boty a oblečení – raděj vrstevnaté
-nějaké pití a svačinu –  všude bývá možnost zakoupení jídla, ale nikdy nevíte, jestli budete moct odejít
-pokud nejsou židle (viz propozice) – tak nejlépe rybářskou skládací, nezabere moc místa
-hodně, ale opravdu hodně peněz na nákup kočičích hraček a škrabadel a krmení
-prášky na uklidnění pro vás, až vás vytočí, že ta vaše úžasná kočička nevyhrála

KV - Ilustrační foto:flickr.com

Přihlášení