Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zahrada nespí ani v lednu

Nezapomeňte vysázet trvalky a předpěstovat sazenice letniček
V lednu zdobí zahradu především rozmanité tvary zelených listnáčů a jehličnatých stromů. A aby se na jaře přidaly také barvy květin, je nyní ten správný čas na vysévání semen některých trvalek do venkovních truhlíků. Potřebují totiž přes zimu projít mrazem, aby mohly s jarem vyklíčit. Některé trvalky mohou mít přes zimu v našich klimatických podmínkách problémy s vlhkem, které přinášejí především časté oblevy v teplejších oblastech. Proto bychom se měli postarat o to, aby se v jejich blízkosti voda nezadržovala.
   V případě letošní bohaté sněhové nadílky je potřeba sledovat větve ozdobných jehličnanů, které se mohou polámat. Sníh z nich pravidelně oklepávejte, nebo koruny předem svažte. Skalničky jsou na sníh, který je chrání před sluncem, ze svých přirozených stanovišť zvyklé. Pokud obdobné podmínky nemají i na našich zahradách, měli bychom rostlinky přikrýt chvojím. Sníh odklizený ze zahradních chodníčků, popřípadě trávníku můžete přendávat ke kořenům stromů, kde poslouží jako závlaha. Pokud máte naopak sněhu nedostatek, ozdobné stromy a keře můžete zalévat.
   Také choulostivé květiny na záhonech je třeba chránit před mrazem, například tak, že je přikryjete chvojím. Při oblevě jim ale pokrývku proti chladu odstraňte, aby se nezapařily. Pokrývka se k rostlinám vrací až po opadnutí vyšších teplot. Venkovní rostliny, které máte uschované doma, mírně zalévejte. Abyste si předpěstovali sazenice dlouho vyvíjejících se letniček, již nyní je vysévejte do misek. Kontrolujete stav, ve kterém máme uskladněné cibule a hlízy okrasných rostlin. Dobře zakořeněné cibulnaté rostliny v květináčích přemisťujte ze sklepa či z venku do tepla, urychlíte tak jejich kvetení.

Nastal čas příprav na roubování
V lednu je nejvhodnější čas k odstranění borky ovocných stromů. Borka, neboli druhotná kůra, která je na vnější straně kmene, je odumřelá a mohou pod ní být ukryty kokony škůdců a výtrusy hub. Druhotnou kůru seškrabte k tomu určenou speciální škrabkou a poté ji spalte.
  Je také vhodný čas na  prořezávání suchých větví okrasných stromů a keřů kromě těch, které pokvetou již brzy na jaře. Ostříhejte jim také výhony, abyste je mohli roubovat. Rouby by měly do jara zůstat nevyschlé, živé a nenarašené. Kmeny stromů ochraňte netkanou textilií proti mrazu, aby na nich nevznikly mrazové puklinky.  Z korun stromů odstraňujeme plesnivé plody, které by na jaře mohly být zdrojem infekcí. Pravidelně kontrolujeme kvalitu uskladněných plodů. Zkažené a kazící se vyhazujte, rychle napadají i ty zdravé. Uskladněná jablka, která mají sklony k vadnutí, umisťujeme do igelitových sáčků s drobnými otvory.
   Pokud nejsou příliš velké mrazy, v teplejších oblastech můžete zmlazovat a sestřihávat živé ploty. Nemáte-li oplocenou zahradu, měli byste kolem stromu ovinout pletivo proti okusu divokou zvěří. Dotknou-li se velké mrazy i vašich beztrnných ostružníků, ochraňte je chvojím, k ovocným stromům a keřům přihrnujete naopak sníh, který jim slouží jako zdroj vláhy. Do třetice chraňte keře rybízu netkanou textilií, aby ptáci nemohli vyklovat jejich pupeny.

Jako zdroj vitamínů si nakličte semena
Otužilou vzrostlou zeleninu, jako jsou například ozimé saláty, špenáty, pór, pastinák nebo kapusta, byste měli chránit chvojím, které může nahradit i napadaný sníh. Zároveň z těchto zakrytých záhonů můžete sklízet zimní cibuli a kadeřavou petržel.
   V zimě lidský organismus potřebuje dostatek vitaminů, aby se ubránil virózám a nachlazením. Proto si můžete vypěstovat obilné klíčky, které jsou nejen zdrojem vlákniny, ale i kýžených vitaminů. Pšenici nebo žito propláchněte vodou a hodinu či dvě je nechte namočené v misce. Poté vodu slijte a nádobku se zrny umístěte na světlé a teplé místo.
   Kvůli střídání plodin na jednom místě, byste si již teď měli naplánovat, na které záhony vysadit jakou zeleninu. Prohlédněte zeleninu, kterou jste vyseli na podzim, jestli není poškozena hlodavci. Pažitku a kořenovou petržel v kelímcích přenesete do tepla a světla a začněte zalévat, abyste ji urychlili. Za mírnějšího počasí můžete urychlit také rebarboru. Část jí oddělte a vsaďte do květináče, který umístíte na chladné stanoviště. Přesazené rostliny zalévejte pouze mírně. V bytě za oknem vysejte do květináčů řeřichu setou. V případě teplého počasí, zryjte všechny záhony určené pro pěstování zeleniny, pokud jste tak již neučinili. Vyčistěte a vydezinfikujte květináče pro pěstování zeleniny a připravte si vhodný substrát.

  KV - Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení