Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Vybudujte si zimní oázu

Poměrně častým důvodem pro stavbu zimní zahrady bývá zatékající voda střechou do garáže či pod terasu. Namísto opakovaného opravování střechy garáže či terasy zvolí majitel výstavbu zimní zahrady nad inkriminovanými místy a to je rozhodně nejlepší řešení. Zimní zahradu může být také spojnicí mezi dvěma domovními křídly,  klasickou přístavbou ze strany (nebo i více stran) domu, nebo na straně štítu domu. Může být zčásti zapuštěná do objektu, anebo může jít o čistou přístavbu k již stojícímu domu. Plocha zahrady by neměla být menší než 15 m², s hloubkou alespoň 2,5 m a výškou 2, 2 m.  Pokud chcete využívat zahradu k příjemnému odpočinku během zimních odpolední, je nejlepší koncipovat ji směrem na jih, popřípadě na jihozápad. Přesně tam totiž slunce v zimních měsících svítí nejintenzivněji, což je výhodné nejen pro vaši dobrou náladu, ale i pro rostliny, které nebudou potřebovat speciální umělé osvětlení.
 
Ohlásit, nebo žádat o povolení?
Ideální variantou je naplánovat zimní zahradu již společně s celým domem, kdy je pak součástí projektu celého objektu a vše si může vzájemně vyhovět. Častěji se ale zimní zahrady staví až dodatečně. Dbejte na to, by zahrada působila jako přirozená součást stavby, např. jako organické vyústění obývacího pokoje nebo jako jistý druh přechodu na venkovní zahradu či terasu. V potaz vezměte i stromy a další objekty v bezprostřední blízkosti. Pak si to nasměrujte na stavební úřad. Tam se podle velikosti a zařízení plánované zahrady dozvíte, zda postačí pouze stavební ohlášení, nebo budete muset žádat o stavební povolení. Je běžné, že s vyhotovením dokumentace pomůže firma, kterou si na stavbu zahrady vyberete a že tato firma postaví zahradu se vším všudy – tzv. na klíč.

Konstrukce a volba materiálu 
Vlastní konstrukce zimní zahrady může být z ocele, hliníku a plastu. Ocel se nejčastěji používá pouze na nosné profily. Méně namáhané části (např. strany) pak bývají z hliníku a plastu. Železo (ocel) a hliník se využívají také pro konstrukci střechy. Je ale možné požadovat i čistě hliníkovou konstrukci. Bývá nákladnější, protože je náročnější. Výrobci pracující s uvedenými materiály vždy doporučují volit kombinaci, která nejlépe vyhoví statickým, finančním a estetickým nárokům zároveň. Méně běžným, leč možným materiálem, který lze při stavbě zimní zahrady využít, je dřevo. Jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům je ale nejnižší a vyžaduje v porovnání s ostatními materiály největší péči. Boční stěny zimních zahrad se vyrábějí takřka výhradně ze skla. Jsou to buď hliníková nebo plastová okna. Mohou být dvouvrstvá, ale lze mít i třívrstvá, která lépe tepelně i zvukově izolují. Otázkou je řešení stropu. Ten je možné nechat prosklít, nebo použít několikanásobně lehčí polykarbonát. Ten má nižší propustnost světla, snáze se poškrábe a v někom vzbuzuje poněkud techničtější dojem. Jinou možností je zastřešit zimní zahradu klasicky. Jestliže se rozhodneme strop zasklít, můžete následně snížit množství slunečních paprsků, které budou skrz něj v letních dnech dopadat, termofólií nalepené na sklech. Funguje podobně jako zrcadlo – odráží tepelné paprsky ven.
 
Větrací systém
V zimní zahradě více než v kterékoli jiné místnosti musíte pravidelně větrat. Odborníci doporučují alespoň jednu třetinu zasklené plochy pojednat tak, aby jí bylo možno větrat. Ideální je možnost větrat na kříž. Ve stropě se používají okénka ovládaná automaticky (nejlépe napojená na meteostanici), ve stěnách se používají spíše manuálně ovládaná výklopná okna. Součástí větracího systému mohou být samozřejmě i dveře vedoucí na zahradu nebo na terasu. Používají se posuvné či klasické balkonové.

Vytápět, či nevytápět?
Většinou se zimní zahrada nevytápí plně jako běžnou místnost, ale pouze se v ní přitápí v nejchladnějších dnech. Obecně platí, čím lépe bude zimní zahrada zaizolovaná, tím lépe si v chladných dnech udrží teplo, ovšem tím hůře se ho také bude zbavovat v horkých dnech. Proto než hermeticky uzavřenou variantu volí většina lidí rozumný střed, který lze přes teplé léto ještě dobře odvětrat, v jarních a podzimních dnech zachytí a využije teplo prvních a poslední sluneční paprsků a přes zimu ji prostě jen temperují na teplotu potřebnou k tomu, aby přítomné rostliny nezašly. K vytápění se obvykle nepoužívá jediný zdroj tepla, ale kombinace několika. Základem bývá podlahové topení.

Cena
Cena zimní zahrady se odvíjí od toho, jaké všechny další práce bude její stavba vyžadovat. Stavíte-li ji např. na garáži či terase domu, můžeme si vystačit skutečně jen s čistou zahradou, jejíž cena se v základním provedení na ploše cca 15 m² může pohybovat mezi 200 až 300 000 Kč. Začínáte-li stavět na trávě, musíte připočíst i veškeré další práce, zahrnující přípravu samotné stavby. Bude potřeba vyhloubit základy, vytvořit podlahu, eventuálně do ní zavést topení, elektrické a další rozvody atd. Teprve pak přijde na řadu samotná stavba zahrady.
 
KV - Ilustrační foto:freedigitalphotos.net / sxc.hu 

Přihlášení