Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Vybrat kvalitní fotoaparát je mnohdy nadlidským úkolem

Tři skupiny fotografů amatérů
   Většina lidí fotografuje prostě protože chce zaznamenat nějakou událost, místo, či děj. Fotografie není a zřejmě nikdy nebude jejich koníčkem. Fotoaparát je tudíž jen příležitostným nástrojem pro zaznamenání momentky a jeho uživatel nemá ani potřebu ani chuť pronikat do tajů tvůrčí fotografie, či do technických podrobností. Tito lidé si většinou nekupují fotoaparáty sami, ale buď je dostávají jako dárek nebo požádají o pomoc s výběrem nějakého „fotografa“ ve svém okolí. To je určitě dobře! Bohužel doporučení, kterého se jim často dostane, nerespektuje fakt, že jejich potřeby jsou zcela odlišné od potřeb fotografa jakékoli úrovně.
 
   Dále zde máme skupinu začátečníků, kteří sice o fotografii zatím mnoho nevědí, ale cítí, že k ní mají vztah a chtějí se jí věnovat. V této fázi většinou fotografují intuitivně a zcela přirozeně se mnohem víc věnují obsahu fotografie, než její technické stránce. Nechce chápat ani optiku ani fyzikální jevy ve fotografii zásadní, prostě chce fotografovat srdcem a od fotoaparátu očekává pomoc právě v otázkách technických.

   Třetí skupinu se zcela odlišným přístupem a potřebami tvoří ti, kteří chtějí do fotografie proniknout včetně technických aspektů. Chtějí nad fotoaparátem dříve nebo později získat plnou kontrolu a nechtějí být fotoaparátem omezováni. Jsou ochotni číst fotografické knihy, chodit na kurzy, studovat technické pojmy a porozumět jim. Z těchto foto-nadšenců se později stávají buď profesionální fotografové nebo amatéři, pro které je fotografie ne koníčkem, ale pořádným koněm.

Tři druhy fotoaparátů pro tři skupiny fotografů
   Volba konkrétního fotoaparátu je u začátečníka opravdu oříškem, takže pro lepší orientaci si rozdělme zařízení do tří kategorií. Tři kategorie začátečníků a tři kategorie uživatelů se navzájem potkávají v té správné kombinaci. Jakmile zvolíte pro příslušnou skupinu uživatelů nesprávný fotoaparát, bude to pro ně znamenat minimálně obtíže při seznamování, v horším případě trvalou nespokojenost.
1)Automaty jsou přístroje, které kromě zmáčknutí spouště neočekávají od uživatele další zásadní aktivitu. Spadají sem všechny fotomobily, většina kapesních kompaktů a dokonce i některé ultrazoomy. Charakteristické pro ně je to, že mají minimum přímých ovládacích prvků a pokud už mají nějaké doplňkové funkce, jsou ukryty v menu.
2)Chytré automaty jsou na první pohled podobné, ale jejich filosofie ovládání je odlišná. Přestože jsou schopné pracovat prakticky bez zásahu uživatele, nabízejí mu možnost ovlivnit většinu fotografických parametrů. Ve správném režimu nabízejí kontrolu expozice, práci s autofokusem, nastavení barevnosti snímků a řadu dalších parametrů. A co je možná ještě důležitější, jejich menu je pro začátečníka nepřehlednou džunglí. Patří sem takzvané chytré kompakty, většina ultrazoomů a dokonce některé nižší modely zrcadlovek.
3)Fotoaparáty s velkým F. Sem patří všechny fotoaparáty, které spoléhají na informace od fotografa. Tím neříkám, že by neměly nějaký plně automatický režim, ale bez správného nastavení parametrů z nich ty správné snímky už prostě nedostanete. Do této kategorie spadá většina zrcadlovek, některé ultrazoomy a dokonce i několik málo kompaktů v čele například s Canonem G11, který je velmi dobrým příkladem takovéhoto fotoaparátu. Přímé ovládání všech důležitých funkcí, možnost nastavit kompletně chování fotoaparátu, možnost zcela změnit jakýkoli aspekt chování přístroje a nepřeberné množství příslušenství.
 
A třikrát konkrétně Sony W-320, Olympus SP-800UZ, Nikon D3000
  Zástupcem první skupiny byl Sony W-320, klasický kapesní automat dostupný v řadě barev, 4x zoom začínající širokým ohniskem 26mm a velice jednoduchým ovládáním. Tento fotoaparát asi nejvíce ocení ale druhá skupina fotografů amatérů, kteří mají zájem o fotografie, které skutečně něco „zachytí“. Větší rozsah zoomu, možnost přímo ve fotoaparátu lépe kontrolovat podání výsledku, rychlejší reakce, větší prostor pro fotografické vyžití. Nejvíce kritiky tento fotoaparát získává za nedostatečnou výdrž baterie. Zástupcem druhé skupiny byl Olympus SP-800UZ. 30X rozsah zoomu, o třídu více funkcí, bohatší ovládání, ale stále velmi kompaktní a nenáročný přístroj za zajímavou cenu.  A do třetice jedna z nejdostupnějších a nejsnáze ovladatelných zrcadlovek na trhu - Nikon D3000 s universálním objektivem Nikkor 18-200mm VR. Prvním pozitivem pro ní byl fakt, že i zrcadlovka dokáže fotografovat automaticky a že její ovládání není tak náročné jak by se dalo očekávat. Zároveň poskytuje prostor pro objevování, pro učení se a to je to, co potřebují fotografové nadšenci.
 
   Výběr ideálního fotoaparátu je věcí velmi individuální a subjektivní. Není zdaleka tak důležité, jaké má fotoaparát technické parametry a fotografické možnosti, jako to, nakolik naplňuje individuální očekávání uživatelů. Ta jsou většinou spojena se stylem ovládání, nikoli s obrazovou kvalitou či nabídkou funkcí, což je u začátečníků velmi důležitým faktorem. Až po určité fotografické zkušenosti uživatel začne objevovat limity svého fotoaparátu a případně oceňovat jeho přednosti. Naopak nevyhovující ovládání, rozměry a váha jsou něco, co pociťuje při každém stisknutí spouště.

KV-Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení