Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Vše, co potřebujete vědět, než si pořídíte bonsaj

V obchodech jsou k dostání nejrůznější miniaturní stromky s označením „bonsaj“. Jejich malá velikost ještě sama o sobě není zárukou, že se skutečně jedná o bonsaj. Podle asijských tradic představuje bonsaj malý, člověkem tvarovaný stromek vysokého věku, který s nádobou, v níž je pěstován, vytváří harmonický celek. Pomocí různých metod tvarování, jako je např. cílený řez větví, se vytváří miniatury stromů, které svým vzhledem co možná nejvěrněji připomínají stromy skutečné velikosti. Práce s bonsajemi se může – podobně jako malování, vytváření sochařských děl nebo psaní básní – stát uměním, v případě, že bonsajista dovede svůj um k dokonalosti a jeho kreativní schopnosti dostatečně vyzrají. 

Nákup bonsaje
Pokud chcete bonsaje koupit, měli byste se při rozhodování o konkrétní rostlině řídit několika pravidly:

-jakého je rostlina druhu
-jakou má kvalitu a jak byla pěstována
-v jakém stylu je tvarována
-kolik stojí
Bez zahrady a balkonu musíte svůj výběr omezit na ty rostliny, které můžete celoročně pěstovat v bytě. Pro začátečníky se v takovém případě nejvíce hodí rostliny rodu Ficus, tedy fíkusy. Tvarují se v nejrůznějších stylech a jejich pěstování je jednoduché.
Máte-li balkon nebo zahradu, uděláte lépe, rozhodnete-li se pro bonsaje venkovní. Tyto rostou ve svém přirozeném klimatu – na čerstvém vzduchu – a jsou proto mnohem robustnější než většina pokojových bonsají a mnohem odolnější proti pěstitelským chybám, kterých se zpočátku vyvarujete jen stěží. Také osvětlení stanoviště musí být takové, aby danému druhu bonsaje vyhovovalo. Pokud je místo, na kterém má bonsaj stát, velmi slunné, zvolte rostlinu, která má takovéto nároky, např. borovici nebo jilm. Rostliny prozrazující hrubé chyby v pěstování nebo jiné nedostatky ve stylu nekupujte – např. stopy po zarostlém drátu jsou patrné ještě po mnoha letech.
Mnoho času si můžete ušetřit tím, že použijete starší rostlinu. Tím se rozumí bonsaj z okrasné školky, pokojová bonsaj zakoupená v květinářství nebo v zahradnickém centru či polotovar bonsaje ze specializovaného obchodu. Nejvhodnějším časem pro nákup bonsaje je v případě venkovních bonsají doba mezi prvním podzimním zabarvováním listů a jarním rašením prvních lístků. Pokojové bonsaje si můžete pořizovat po celý rok. Pokud jste se již pro nějakou bonsaj rozhodli,můžete s prvním tvarováním začít okamžitě.

Cena bonsaje
Cena je závislá na množství práce, kterou do ní investoval pěstitel, a na stáří stromu. Pro začátečníka není jednoduché posoudit stáří bonsaje. Bonsaj se silným kmenem, ale současně s velkými nezhojenými řezy může být mladší než bonsaj s polovičním kmenem a bez otevřených ran.  Také stupeň větvení může být dobrým vodítkem při odhadování věku. Čím je větvení jemnější, tím je bonsaj starší. Bonsaj není nikdy“hotová“, neustále se vyvíjí. Čím je prodávaný strom vyzrálejší, tím vyšší bude jeho cena.
Pro první pokusy vybírejte stromky, které nejsou tak staré, a tudíž ani tak drahé. Případné ztráty tak snadněji oželíte. Další výhodou mladých bonsají je i jejich styl, který bývá určen velmi zhruba, a zbývá tak mnoho prostoru pro vlastní kreativitu.

Tvarování mladých rostlin
Sazenice se mohou na pozdější styl bonsaje připravit poměrně časně. Abyste dosáhli vytvoření silného kmene s plynulým zužováním pro vzpřímený styl, zkraťte jej vícekrát takovým způsobem, aby boční větev přebrala úlohu hlavního kmene, a tím i vrcholu koruny. Pokud budete vytvářet styl koště, seřízněte kmen v místě, kde by měla začínat koruna. Větve, které rostou v blízkosti místa řezu, použijte při vytváření koruny. Větve, které rostou v nižších partiích kmene a které nechcete použít pro tvorbu koruny, zatím ponechejte na místě. Tyto větve se totiž postarají o to, aby kmen pod místem jejich nasazení mohutněl, a odstraní se až později. Pamatujte si však, že rána po řezu bude tím větší, čím déle budete s odstraňováním otálet.
Tvarování mladé bonsaje
Nejprve u budoucí bonsaje určete čelní pohledovou stranu. Toto rozhodnutí by mělo záviset na tvaru kořenových náběhů, průběhu kmene a postavení větví. Silné kořeny by měly růst pokud možno směrem vlevo a vpravo, nikoli směrem přímo k pozorovateli. Kmen musí růst v co možná nejzajímavější křivce a hlavní větve musí být dobře rozeznatelné. Dále byste měli dbát na to, aby dvě stejně silné větve nevyrůstaly proti sobě ve stejné výšce kmene.
V případě, že jste si již zvolili čelní stranu, zasaďte stromek do vhodné nádoby, samozřejmě pokud jste jej již nekoupili v bonsajové misce. Hrubší zásahy do kořenového systému odložte na později. První nádoba by měla být dostatečně velká na to, aby se do ní kořenový bal pohodlně vešel.
Kromě toho se strom ve větší nádobě vyvíjí a přirůstá rychleji.

KV                                                     Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení