Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Údržba starožitného nábytku

Restaurování nebo restaurátorství (z franc. restaurer, obnovit) znamená záchranu a odborné opravování uměleckých děl a starožitností. Od doby, kdy se začal používat nábytek, vznikla tím také potřeba jej čas od času opravit. Od středověku se touto činností zabývali výrobci nábytku nebo místní truhláři, kteří někdy lépe někdy hůře, spíše ke škodě dané věci, se snažili o opravu. Tak jsou často k vidění jednotlivé kusy nábytku s pracně vyrobenými železnými výztuhami, přibité hřeby, v lepším případě přišroubované k ulomeným nožkám či rozklíženým spojům. S nástupem zájmu o sběratelství starožitností vzniká speciální odvětví zabývající se záchranou poškozených starých cenností.

Pozor na prudké denní slunce a čisticí přípravky
   Pokud chcete ve svém interiéru mít starožitný nábytek, je důležité udržovat stabilní vlhkost přibližně na 55%. Nevyhovující jsou prudké teplotní změny a změny vlhkosti. Je nevhodné umístit starožitný kus nábytku do blízkosti tepelného zdroje (radiátoru, kamen či krbu). Je třeba si uvědomit, že pro laky a celkově všechny povrchové úpravy je devastující prudké denní slunce, zvláště zesílené po dopadu skrz okenní tabuli.

   Je nutné si ujasnit, jakou povrchovou úpravou je předmět ošetřen a podle toho se rozhodne, jaký postup čištění - ošetření zvolíme. Nejčastěji se můžeme setkat s nábytkem, který je ošetřen lakem, šelakem nebo voskováním. Nejšetrnějším postupem při denním úklidu, a to u všech typů povrchových úprav, je péřová popř. antistatická prachovka a teprve potom se měkkou flanelovou prachovkou zlehka přeleští plochy. Přímé použití textilní prachovky by mohlo povrch nábytku ostřejšími částicemi prachu odřít a poškrábat. Zásadně také nepoužíváme žádné průmyslové leštěnky,  takto  přeleštěný povrch se může zdát lesklejší, ale časem dochází k zašednutí a při častějším používání k popálení povrchu, který se v šupinkách začne odlupovat.

   Nábytek ošetřený šelakem pouze oprašujeme a přeleštíme měkkým hadrem v případě vysokého lesku látkovou prachovku vynecháme. Silně znečištěný povrch či jinak poškozený nábytek raději sami neopravujeme a přenecháme tuto práci odborníkům. Nábytek s voskovou povrchovou úpravou se opráší od hrubých prachových částí a rozleštíme měkkým hadrem nebo měkkým kartáčem na šaty. V případě nalepené silné vrstvy prachu, kterou již nelze jinak odstranit, se povrch přetírá měkkým hadříkem jemně navlhčeným benzinem. Je nutno pracovat opatrně neboť  vrstva vosku se benzinem rozpouští a smývá z povrchu i se zažraným prachem a musí se následně při narušení až na dřevo provádět nový nátěr voskem, který se aplikuje hadrou a nebo štětcem podle plochy nábytku. Lakované povrchy výjimečně čistíme za pomocí lihu a lněného oleje, které vtíráme hrubou hadrou po znečištěném povrchu. Tento způsob se provádí v případě zašedlých skvrn od vody a jemných škrábanců. U šelaku a voskového povrchu nepoužíváme k čištění nikdy vodu.

Samolepicí fólie ideální pro renovaci i oživení starého nábytku
Restaurátorské práce starého, historicky cenného nábytku, by měl raději provádět mistr svého řemesla. Opravář–laik by mohl v tomto případě způsobit nevratné škody. Opravu omšelého, poničeného či opotřebovaného však zvládne každý. Nábytek mnohdy nemusí být ani poničený, chcete pouze změnu v interiéru? Pak zvolte samolepicí fólie, které mají mnohostranné použití. Lze je využít u nábytku s hladkým povrchem; jsou tedy ideální pro renovaci kuchyňských linek, lednic, dveří, komod, vypínačů a dokonce i celého bytového jádra. Oceníte jejich snadnou instalaci, jednoduchou údržbu a zejména cenovou dostupnost. Dodávají se v šíři 45; 67,5 a 90 cm. Fantazii se meze nekladou, vzory a textury se dají zajímavě kombinovat. Nábytek tak může mít neotřelý vzhled například třešňového dřeva. Fólie může budit dojem, že jde například o pálené cihly, keramiku, mramor či kovovou metalízu. Trendem jsou i nejrůznější dekorativní nálepky – květinové vzory či siluety postav. Rozhodně oživí a zpestří interiér.

   Nejdříve změřte, co budete renovovat a připočítejte rezervu na oříznutí fólie. Mřížkovaný rastr na její rubové straně je velkým pomocníkem při stříhání jednotlivých kusů. Před lepením ale musíte plochu zbavit nečistot a mastnoty, jinak by fólie nedržela. Fólie jsou kvalitní, takže lze i několikrát korigovat chybné nalepení. Oblé rohy kuchyňské linky přilnou dokonale, když fólii předtím nahřejete fénem na vlasy. K ořezávání používejte ostrý odlamovací nůž. Ideální je pracovat ve dvojici.

KV - Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení