Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Účinný boj proti chorobám pokojových rostlin

Antraknosa - vytváří tmavé ohraničené skvrny na listech citlivých květin, jako jsou palmy a fíkusy. Choroba se vyskytuje ve velmi teplých a vlhkých podmínkách. Pravděpodobně se častěji vyskytuje ve sklenicích než ve vašem obývacím pokoji. Napadené listy spalte a květinu ošetřete Fundazolem. Poté nechte květinu v suchých podmínkách.
Čerň - vytváří na listech černý povlak. Jejím původcem jsou většinou mšice nebo molice. Tato choroba zabraňuje fotosyntéze, proto zpomaluje růst rostlin.Vlhkým hadříkem setřete z listů černý povlak. Rostlinné škůdce pak zlikvidujte insekticidem.
Chvostoskok - objevuje se při zalévání na povrchu zeminy. Je to malý, většinou bílý hmyz. Po vsáknutí vody do zeminy spatříme, jak na zemině poskakují. Rostlině to nijak zvlášť neškodí. Měli bychom nechat substrát trochu vyschnout.
Molice – jde o okřídlený hmyz velikosti sotva 2mm. Sedí na spodní straně listu. Jakmile se rostliny dotkneme, okamžitě vzlétnou. Rostlinu napadenou molicemi léčíme tak, že ji dáme na místo, kde často větráme.
Mšice - mezi nejrozšířenější živočišné škůdce patří mšice, okřídlený nebo bezkřídlý hmyz, který může být podle druhu zelenavě nebo černě zbarvený. Často se objeví až na jaře, když začneme větrat. Výskytu mšic můžeme předejít, zejména u kvetoucích rostlin, zesíleným draselným hnojením. Je-li mšic málo, zbavíme se jich častějším sprchováním. Pokud máme jen jednu rostlinu, například za oknem a objeví se mšice, můžeme ji mechanicky rozmáčknout, rostlinu častěji sprchovat. Pokud mšice ještě nejsou usazené, zrovna přilétly, tak se sprchou spláchnou a výskyt se značně omezí. Pokud jsou rozšířený abnormálně a rostlina je olezlá, pak už je potřeba použít inseticidní přípravek a postříkat ji.
Padání rostlin - je to houbová choroba, která napadá kořeny a kořenový krček rostlin. Nejlepší ochranou je použít propařený kompost, zeminu pro sázení, řídce set a nikdy nepřelít květiny. Při prvním příznaku odstraníme napadené mladé rostlinky, intenzivnějším větráním zajistíme čerstvý vzduch a přemístíme rostlinky do chladnější místnosti.
Padli - je houbové onemocnění, které se projevuje bělavým povlakem listů, jak na líci tak na rubu a nakonec zasáhne celou květinu. Ochrana proti této chorobě, kterou známe ze zahrádek, kde se vyskytuje nejčastéji na růžích, je dosti obtížná a chemické prostředky nestačí vždy houbu zničit. Tato choroba není u pokojových květin běžná ani pro ně nebezpečná, ale jakmile jsou už napadené listy, může se rozšířit i na květy a stopky. Odstraníme tedy nejprve poškozené listy a květinu postříkáme přípravkem Karathane.
Plíseň šedá - napadá všechny pokojové květiny. Projevuje se jako šedý povlak na listech, květech, stoncích, zvláště u květin, které přezimovaly ve sklepě nebo vevlhkém prostředí. Širokolisté květiny, např begonie, brambořík, gloxinie a saintpauliejsou náchylnější k napadení plísní. Odstraníme pro to všechny napadené části a květinu ošetříme Fundazoiem. Redukujeme zálivku a dobře a dostatečné větrejme.
Puklice - tento červ, respektive samičky puklic, které mají voskovou pukličku, se často objevuje na kaktusech. Právě díky své ochraně jsou obtížně hubitelné, pod pukličku se dostane málokterý přípravek, takže ideální je odstraňovat puklice mechanicky. Postřikové přípravky jsou tady vesměs neúčinné.
Rez - není běžnou chorobou u pokojových květin. Může se však vyskytnout u pelargonií. Vytváří na spodní straně listu hnědé, koncentrované kruhy spor. Ochrana je obtížná. Především tedy odstraníme a spálíme napadené listy. Květiny stříkáme přípravkem Kuprikol 50. Důležité je také
často větrat. Z napadených rostlin zásadně nebereme řízky na množení.
Skvrnitost listů - může být způsobená různými činiteli, houbami, baktériemi, nesprávnou výživou, nedostatkem určitých stopových prvků, nebo viry. Objevuje se na listech citrusů, dracén, dieffenbachií a dalších citlivých květin. Silně napadené listy odumírají. Jako ochrana se osvědčuje
postřik Fundazolem, dostatek čerstvého vzduchu a úprava hnojení.
Svilušky - je to druh pavoučka, objevuje se, když je v bytech suchý vzduch. Živí se listy mnoha druhů rostlin. Na napadených rostlinách se na spodní straně listů a vrcholech výhonů objeví jemné pavučiny. Svilušky nemají rády vlhký vzduch, a proto rostliny osprchujte a na několik dní zakryjte fólií. Nezapomínejte ovšem zalévat. Tak se svilušky přestanou rozmnožovat a brzy zahynou. Ve specializované prodejně si lze pořídit dravé roztoče. Ti jsou zasílání na fazolových listech, které pak celé nebo kousky klademe na napadenou rostlinu.
Viry - virové onemocnění způsobuje celá řada virů. Růst může být zastavený a stonky poškozené. Příznakem jsou obyčejně změny ve vybarvení listů. Jsou to světle zelené nebo žluté skvrny i odlišně zbarvená nervatura. Změny se mohou projevit i ve vybarvení květů světlejšími nebo tmavšími
skvrnami, eventuálně deformací. Infekci může přenášet i sající hmyz. Ochrana tkví v postřiku proti savému hmyzu insekticidními přípravky. Napadené rostliny je nejlépe zlikvidovat.

KV                                               Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení