Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Uchovejte si doma vzpomínku na léto.

Růže s kapustou – Zkusili jste už kombinaci červených růží s listy obyčejné kapusty? Stačí použít vhodnou mělkou misku s glazovaným povrchem. Hlávková kapusta se obtížně rozebírá, protože každý list je pevně složený do dalšího. Odřízněte proto listy nožem u báze a potom je opatrně zespoda vytáhněte. Následně je volně skládejte do misky s vodou, jako byste chtěli hlávku opět složit. Postupujte od obvodu mísy směrem dovnitř a zároveň do každého kruhu z listů vložte pár květů růží.
Hrátky s čočkou – Efektu, kdy se ve váze prolínají různé barvy čočky docílíte tak, že do větší čiré sklenice nebo vázy musíte vložit ještě jednu menší tak, aby mezi nimi zůstala asi 1 cm široká mezera. Tu posléze vyplníte pomocí papírového trychtýře čočkou různých barev. Do vnitřní sklenice pak nalijete vodu a naaranžujete vhodné květiny
Vzpomínka na barvy léta - Také rámeček od obrazu může posloužit jako nevšední ozdobu prostřeného letního stolu. Tato dekorace sice vydrží jen chvíli, ale vaše návštěvy budou u vytržení. Nejprve na zadní stranu rámečku upevněte hřebíčky kus tmavého kartonu a tento podklad pokryjte svěžími listy kapradin nebo břečťanu. Aranžujte je tak, aby jejich špičky vyčnívaly z rámečku i přes něj. Na povrch pak rozložte několik okvětních lístků růží, případně celé květy, použít ovšem můžete i jiné květiny. Mezi květy a listy nezapomeňte ještě rozložit hrozny červeného rybízu; využít lze i borůvky a jiné drobné ovoce. Aranžmá pak bude přímo lákat k ochutnání.

Lívanečník jako fotogalerie
Naše touha po životním klidu je v poslední době tak velká, že už nám nestačí babičkovská kuchyň na chalupě, ale vracíme se ke starosvětské útulnosti i v městských bytech. Jistě jste si všimli, že existují nábytkářské firmy, které dodají každému bez problémů kouzelnou kredenc jako vystřiženou z nabídky z počátku 20 století a k tomu stůl s klasickými židlemi. Vidět na zdi takové kuchyně zavěšený lívanečník nebo starou formu není samozřejmě žádná vzácnost. Je to dekorace, která prostoru přidá na útulnosti. Lívanečník ovšem může mít i podobu domácí fotogalerie. Stačí vystřihnout ze starých fotografií portréty příbuzných, na které se už doma nikdo ani nepamatuje, ty pak nalepte do misek lívanečníku a originální dekorace je na světě. Nebo můžete použít i zajímavé fotografie z dovolené.

Upečte si šikovné magnetky
Snad všechny děti milují barevné magnetky, které se dají přichytit na dvířka chladničky. Samozřejmě jim je můžete koupit, ale proč si nevyrobit originální? Navíc se na jejich zhotovení mohou děti samy podílet. Potřebovat budete slané těsto, šablony, kvašové barvy, štětce, jemnější brusný papír, váleček, ostrý nůž, drobné magnety (třeba ze starých kuchyňských rukavic), epoxidové lepidlo a bezbarvý lak. Těsto připravíte tak, že ve velké míse smícháte 3 šálky hladké mouky s 1 šálkem soli, přidáte  šálek studené vody a vypracujete na pomoučeném vále do podoby hladkého těsta. Hotové je pak můžete skladovat i několik dnů v chladničce. Připravené těsto rozválejte na plát silný asi 6 mm. Tvary košíčků a hrnečků z něj vykrájejte ostrým nožem podle připravených šablon. Aby byly tvary plastické, přidejte další slabou vrstvu těsta, kterou položíte na první díl a vytvarujete. Vše pak sušte v mikrovlnné troubě při nízké teplotě asi 5 minut, potom 5 minut při střední teplotě a ještě dvakrát 1 minutu opakovaně při střední teplotě. Po každém sušení výrobek vyjměte, prohlédněte, zda se na něm netvoří bublinky (pokud ano, uhlaďte je), nechte chvilku odpočinout a pak znovu sušte. Ostré hrany můžete nakonec ohladit brusným papírem. Magnetky nakonec pomalujte přestříkněte bezbarvým lakem a nakonec přilepte na zadní stranu magnet.

Rozkvetlý klobouk
Slaměný klobouk, to není jen věc veskrze praktická, ale i nesmírně půvabná. Zvlášť jestliže ho ještě přizdobíte květinami. Z drobnějších kvítků či obilných klásků si připravte malé svazečky, které pro jistotu zpevníte jemným drátkem nebo provázkem. budou pak lépe držet. Na klobouku si rozvrhněte umístění vybraných květů (vybírejte takové, které pro usušení drží barvu i tvar) a postupně je připevňujte tak, že na každý nanesete kapku lepidla z lepicí tavné pistole. Poté hned svazeček pevně přitlačte na vybrané místo a chvíli přidržte. Případné přebytečné lepidlo nevadí, je průsvitné; navíc se dá po zaschnutí snadno odstranit.

Poležení na pohance
Nevíte, co mají společného pohankové slupky s polštářkem? Mnohé – je to totiž ideální náplň. Pokud jste s takovým polštářkem ještě neměli tu čest, o hodně jste přišli. Nejenže jde o čistě přírodní materiál s mnoha příznivými účinky na lidský organismus, mají ještě zcela unikátní schopnost přizpůsobit se krční páteři, tedy choutkám a potřebám si polštářek správně „schumlat“ pod hlavu. Slupky v polštářku rovněž příjemně šustí, což je velice uklidňující. Polštářky plněné pohankovými slupkami přinášejí úlevu i od revmatických bolestí. Stačí je nahřát na sluníčku, na topení či u kamen – nakumulovanou energii pak dokáží předat vašemu tělu. Tvarování „šlupkovaného“ polštářku podle vlastní potřeby či gusta oceníte bez ohledu na skutečnost, zda ho používáte pro každodenní spánek, na pohovku či jako společníka na cesty.

KV                                                          Ilustrční foto:Stock.XCHNG

Přihlášení