Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Slimák na zahradě – všechny možné prostředky, jak ho porazit

Slimák na zahradě – všechny možné prostředky, jak ho porazit

Nestavte jim pohodlné domečky: Abyste slimákům nechystali příznivé prostředí, zalévejte rostliny přímo ke kořenům a nezvlhčujte zbytečně půdu kolem. Kompost by měl být co nejdále od záhonů a před použitím ho kontrolujte přeséváním. Plzáci se také rádi stahují do kupek trávy, plevele, pod úkryty ze dřeva. Taková místa buď ze zahrad odstraňte, neb je naopak použijte jako přirozené lapače a často kontrolujte. Užitečného mulčování se kvůli nim vzdávat nemusíte, ale je vhodné jej předem nechat mírně proschnout, aby je tolik nelákal.

 

Ruční sběr.Pracný, ale zdarma: Sběr si usnadníte nalákáním slimáků na zkažené ovoce či rozličnou, nejlépe listovou zeleninu, opadané květy či granule pro kočky a psy. Účinek zvýšíte, pokud potravu přiklopíte vlhkým, nejlépe nahnilým prkénkem - slimáci se rádi schovávají. Na malých plochách je můžete sbírat. Nejlépe se sbírají po dešti, kdy všichni vylézají, či ráno a za soumraku. Milují vlhko a stín. Po nasbírání do nádoby je co nejrychleji usmrťte zalitím vařící vodou. Občas praktikované posolení je špatnou metodou, která jim zbytečně připraví pomalou a bolestivou smrt. Ve vodě se poté brzy rozloží a můžete je ve skupenství kapalném vylít na kompost.

Nastražte jim pasti: Dobře fungují zapuštěné nádoby, přičemž nejlepším lákadlem je pivo. Vhodné jsou i zbytky ze sudů, které lze získat i zdarma. Okraj nádoby nechte 1 cm přečnívat, abyste omezili lapání jiných živočichů. Pasti denně kontrolujte, v pivu utopené slimáky již není třeba ani usmrcovat, měli příjemný konec.

Mechanická ochrana jednotlivých záhonů: Bariér, které jsou pro slimáky obtížně překonatelné či zcela nepřekonatelné, je mnoho druhů: zapuštěné plechy s okrajem zahnutým směrem ven, vysoké alespoň 15 cm, pásy suchého materiálu, jako je sláma, piliny, vaječné skořápky. Vyzkoušejte také lemování aromatickými rostlinami, které plzákům nevoní - například šalvěj, tymián, levandule, řeřicha, měsíček nebo česnek. 
 
Chemické přípravky používejte s rozvahou: Hubení plzáků chemickými látkami je dvojsečná zbraň – můžeme ohrozit zdravotní nezávadnost vlastní zahrady, a vyhubení škůdci se k nám stejně opět nastěhují z okolí. Preparáty, jejichž účinnou látkou je nervový jed, například methiocarb, hubí i všechny další živočichy. Ohrožují i domácí zvířata, včely, žížaly, i přirozené nepřátelé plzáků. Lepší variantou jsou přípravky na bázi metaldehydu, zaměřené přímo, na plže, kteří po požití takového přípravku dehydratují. Některé prostředky jsou dokonce vyrobeny tak, aby alespoň odpuzovaly ptáky a hlodavce. Přípravky na bázi sloučeniny železa a fosforu by měly být pro ostatní zvířata neškodné, přitom jsou účinné. Měli bychom jim proto dávat jednoznačně přednost!
   Nejrozšířenější způsob chemické likvidace slimáků je aplikace přípravku Vanish slug pellets s účinnou látkou metaldehyd. Prostředek je to dobrý, ale pozor: ve vlhku nevydrží a nebo působí mnohem méně. Modernější způsob chemického boje se slimákem přináší Mesurol Schneckenkorn, který je vůči dešti a vlhkosti (což slimáci milují) přece jen odolnější. Za obchodním názvem Ferramol se skrývá způsob velmi účinný a zároveň bezpečný pro necílové organismy. Aktivní látka tohoto přípravku, která se nejen v přírodě vyskytuje, ale dokonce se běžně používá v potravinářství, je fosforečnan železitý. Takže pokud přípravek náhodou sežere pes nebo kočka, neuškodí jim, ostatně podobně, jako ježkům. Nevadí žížalám, včelám, ani ptákům. Je nasměrován výhradně proti slimákům. Účinnost Ferramolu neslábne ani za deště, kdy bývají slimáci nejaktivnější, právě naopak – granule vlivem vlhka nabobtnají a jsou pro slimáky ještě atraktivnější (za sucha se zase scvrknou na původní velikost).

Zkuste pomoc parazitického biologického přípravku: Některé biologické přípravky využívají přirozeného parazita plžů, hlístici Phasmarhabditis hermaphrodita. Neohrožují zdravé prostředí na zahradě a nehubí přirozené predátory plžů, což by se nám v budoucnu mohlo vrátit v podobě ještě větší invaze. Jedinou nevýhodou tohoto jedinečného přípravku je jeho vyšší cena. Pozor také na to, že při jednorázovém užití je účinek pomalejší nežli u preparátů chemických. Navíc je biologické  přípravky nutné správně načasovat – účinkuje především na mladé plže.

Přirození nepřátelé slimáků si navíc pochutnají: Plzáky též žerou prasata i drůbež – slepice a kachny hledají dokonce i vajíčka. Mezi pomocníky v boji mohou být také ježci, ropuchy, ještěrky, slepýši, užovky, rejsci i některé druhy ptáků. Přilákejte je na zahradu malým rybníčkem, úkryty ze dřeva a kamení, živými ploty a křovinami. Brouci střevlíci, drabčíci a páteříčci mají mladé plže též na jídelníčku. Zástupci čeledi světluškovitých jsou na ně dokonce specializovaní.

A tipy navíc – skořápky a kávova sedlina: Zajímavým tipem jsou skořápky z vyloupaných vlašských ořechů. Kořenový systém rostlin uchrání nejen před slimáky, ale i před myšmi. Sypou se do země již při sázení rostlin. 10cm silný pruh pilin, slámy, nebo páleného vápna či popela, pokud to pěstované rostliny snesou, taktéž spolehlivě ochrání vaši úrodu. Piliny lze navíc polévat kávou i se sedlinou. Kofein je pro plže jedovatý.  Nový a unikátní způsob jak slimáky pouze odpuzovat, je použít proti nim speciální dekorativní mulč Pokon – Kakaové mušle. Hmota vyrobená z kakaových slupek se používá zejména k zamulčování okrasných výsadeb a truhlíků proti výskytu plevelů. Je velmi dekorativní a odpuzuje nejen slimáky, ale i kočky, pro něž jsou některé květinové záhony k rozkošnickému válení zcela neodolatelné. Navíc  tento mulč bude nějaký čas krásně vonět po kakau. Po dešti je třeba tyto zábrany obnovovat. Účinné jsou i nadrcené vaječné skořápky. Stačí je v10 cm pruhu posypat kolem záhonu či fóliovníku. Drť se jim nalepí na slizkou nohu, oni nemohou tam ani zpět a uschnou.

  KV                                                                           Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení