Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Skutečně víte, jaká je povinná výbava vozidla od roku 2011?

 Nařízení se týká nejen České republiky, ale i pokud se chystáte do zahraničí. Povinná výbava totiž díky úpravám ve vyhlášce 283/2009 Sb. doznala podstatných změn, z nichž tou nejznámější je nový obsah autolékárniček. Do 1. ledna 2011 by mělo dojít k výměně nebo doplnění stávajícího obsahu autolékárničky o nové vybavení. Na které příslušenství byste tedy při cestování automobilem neměli zapomenout? Aktuálně tvoří povinnou výbavu vozidla: náhradní elektrické pojistky (od každé jedna rezervní), náhradní žárovky (vnější osvětlení, od každé jedna rezervní), zvedák, klíč na matice (šrouby) kol, náhradní kolo (pouze některá vozidla), výstražný trojúhelník a autolékárnička. Od 1.1.2011 bude navíc povinná i reflexní vesta a nový obsah autolékárničky.

Co musí od roku 2011 obsahovat autolékárnička?
   Až do konce roku lze používat obě verze autolékárniček, ale koupi rozhodně nenechávejte na poslední chvíli, především kvůli očekávanému zvýšení cen. Přehled povinné výbavy nové autolékárničky, kterou budete potřebovat od roku 2011, najdete na mnohých internetových stránkách, např. na e-safetyshop.eu. Obsah se liší především v doplnění nových zdravotnických pomůcek, jako je resuscitační maska, izotermická fólie, celokovové nůžky se zaoblenými rohy a leták ke zvládání dopravní nehody. Tento leták by neměl být z obyčejného papíru, který se může při použití znehodnotit, pak tento leták pozbývá svůj smysl. Dále je také upravena šířka škrtidla, stanovena savost obvazů a také došlo ke změnám rozměrů a vlastností trojcípého šátku.

Pozor na to, že kvalita autolékárniček se může výrazně lišit
   Jedna věc je mít všechny nové komponenty v autolékárničce kvůli kontrolám, druhá věc je kvalita jednotlivých pomůcek, což je jedním z předpokladů pro poskytnutí dostatečné první předlékařské pomoci. Např. škrtidlo o šířce teplákové gumy může při zástavě krvácení vést až k poškození raněného a obvaz, který nesaje je stejně nepoužitelný jako nůžky, které se rozpadají v ruce při stříhání papíru. Na tento fakt novela zčásti pamatovala, ale přesto stále mohou někteří výrobci s vidinou snadného výdělku klást důraz více na zisk, než na kvalitu. Mnozí z nás pak mohou zjistit, že se stali majiteli bezcenné krabičky s výbavou na úrovni dětských hraček. Proto lze doporučit nákup nových autolékárniček u odborných firem, které jsou na jejich prodej zaměřené.
   Jednou z možností, jak splnit požadavky vyhlášky, je zakoupení nové autolékárničky. Budeme mít jistotu, že obsahuje vše podle předpisu, a pokud budete autolékárničku uchovávat na vhodném místě (pod sedadlem či v kapse dveří) a jednou za čas překontrolujete její obsah, neměli byste mít starosti při dopravní kontrole. Druhou možností je dokoupení nového obsahu, který jednoduše vyměníte za obsah stávající a doplníte tak například svou domácí lékárničku, pokud obvazy nemají prošlou expirační dobu. Třetí možností je dokoupení chybějících komponentů, které budou od nového roku povinnou výbavou. Základním doporučením při koupi autolékárničky podle předpisů platných od roku 2011 je tedy vybírat si autolékárničky splňující vyhlášku 283/2009 Sb. (většinou jsou tyto informace uvedeny na obalu) a nakupovat ji u odborných firem.
   Měli bychom také myslet na správné umístění lékárničky, které by rozhodně nemělo být například za oknem auta. Důležité je nezapomenout sledovat datum expirace a v případě použití výbavy vždy doplnit obsah podle seznamu ve vyhlášce. Pro mnohé z nás je nové vybavení autolékárničky jen další důvod vytahování peněz z naší kapsy, ať při jejich nákupech, či placení pokut při dopravních kontrolách. V porovnání se skutečností, že za zapomenutý platný doklad o zákonném pojištění můžete zaplatit až 2000,- Kč, i když pojištěni jste a tuto skutečnost je možné snadno ověřit, je vyžadování autolékárničky mnohem smysluplnější. S dobře vybavenou lékárničkou a základními znalostmi o poskytnutí první předlékařské pomoci můžete zachránit život někomu z vašich blízkých nebo může být zachráněn právě vám.

Jaká je povinná výbava v zahraničí?
   Povinná výbava automobilů se v různých zemích může lišit. Povinným prvkem v Pobaltí, Rumunsku, Rusku, Řecku a Turecku je i hasicí přístroj. Na Slovensku musí mít řidiči tzv. Kartu první pomoci a reflexní vestu. V Rakousku dokonce musí být v automobilu tolik reflexních vest, kolik je pasažérů. Nicméně pokud cestujete svým automobilem v zahraničí, je dle mezinárodních dohod vyžadována povinná výbava ze země, kde je vozidlo registrováno. Nový typ autolékárničky dokáže díky komplexnějšímu a kvalitnějšímu vybavení lépe pomoci v krizových situacích a je tak mnohem užitečnější než její dřívější verze. Nikdy však nezapomínejte na pravidla silničního provozu – zde musíte respektovat zákony země, ve které se nacházíte. Nejzákladnějším pravidlem jsou zapnuté bezpečnostní pásy a rozsvícená světla. Než vyrazíte na cesty, nezapomeňte tedy zkontrolovat jak technický stav vašeho vozidla, tak zda máte kompletní povinnou výbavu. A pokud jedete do zahraničí, dopředu se informujte o základních pravidlech místního silničního provozu. Jedině tak se vyhnete zbytečným pokutám.  

KV - Ilustrační foto:Traiva s.r.o./autolekarnicka-2010-shop.cz/

Přihlášení