Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Revoluce při výrobě plastového zahradního nábytku

   Bylo ho dost, aby se dostalo na každého spotřebitele, a navíc byl levný – a taky nepříliš hezký, velmi málo kvalitní, s každou odřeninou a škrábancem ztrácející na té troše krásy, bezbranný proti zubu času a kyselým dešťům, a navíc tak trochu nebezpečný. Nebylo radno se na něm houpat a opírat se celou vahou, zvláště robustnější postavy se vystavovaly riziku, že se nožky židle či stolu rozjedou. Není se co divit, vždyť se lisoval (a některé typy se tak dosud vyrábějí) z granulí vznikajících jako odpad z ropných produktů, ve statisících kusů se vrhal na trh s jediným cílem: poskytnout co nejnižší cenu. I spotřebitelské testy odhalily obrovské nedostatky plastového nábytku, přes úskalí zátěží prošlo jen pár renomovaných výrobních firem. I současná nabídka tuto situaci zřetelně odráží, firmy zkrátka začaly ztrácet odvahu jít na trh s něčím, čemu zákazník přestává věřit, přinejmenším ve formě velkých objemů a zásob.
 
Plastový nábytek nové generace
Přišel na přelomu tisíciletí a jeho charakteristikou je nejen trend co nejvíc se tvarem i barevností přiblížit a přizpůsobit přírodnímu stylu zahrad, ale i zlepšit design a zvýšit jeho odolnost a trvanlivost. Dá se říci, že v nové podobě se umělá vlákna používaná k výrobě zahradního nábytku chovají jako chameleon – dokážou se přesvědčivě tvářit tu jako ratan, tu jako textil nebo proutěný výplet. Neobvyklá není ani kombinace s aluminiem (nožky), které díky zvyšující se finanční dostupnosti neovlivňuje negativně cenu finálního produktu.
 
Zapomeňte na bílou
   Na kdysi uniformovanou bílou jsme snad už zapomněli, i když ani tu výrobci nezavrhují. Plast zkrátka vylepšil svou image, našel nové ergonomicky odpovídající linie a širší barevné spektrum s větší stálostí, v němž má místo nejen tmavá „petrolejová“ zeleň a námořnická (chcete-li švestková) modř, ale i černá, tmavě šedá, hnědá, červená, bordó, včetně v poslední době populárních jasných transparentních až křiklavých (neonových) odstínů a moderní béžové a smetanové. Protože to však předpokládalo investice do vývoje a výzkumu, stal se kvalitní plastový nábytek i mnohem dražším, než byl dřív. I když ceny za jednotlivé kusy nábytku jsou leckdy srovnatelné s některými dřevěnými nebo kovovými materiály, existuje spotřebitelská skupina, která na plastový nábytek v nové podobě stále nedá dopustit.

„Výlisky“
   Pracovně tak nazývejme typ plastového zahradního nábytku, který – sice z kvalitnějších materiálů – pořád sestává z lisovaných segmentů. Od tenkých výlisků se ale diametrálně liší jakostí i cenou. Vyrábí se v základě stále především z ekologicky nezátěžového polypropylenu, který výrobci různě modifikují speciálními přísadami a pojidly a v rámci svých programů i různě nazývají. Setkat se tak lze například s názvem „resin“, ale v podstatě jde o jakýsi druh umělé pryskyřice. Jde o tvrzené plasty s vysokou odolností na zkurt, malou špinivostí a sníženou elektrostatikou, která vzniká třením. Díky vylepšením materiál v zimě ani pod vlivem mrazu nekřehne, takže neprasklá a neláme se. Nejkvalitnější plastový nábytek se také cenově přibližuje nábytku dřevěnému, často se kombinuje s hliníkovou konstrukcí.

Jak neprohloupit při výběru plastového nábytku
   Ještě nedávno bylo poměrně jednoznačné, že pokud se rozhodneme koupit plastový nábytek v hypermarketu nebo hobby marketu, nemůžeme počítat s tím, že bude nějak zvlášť kvalitní. Dnes se už i některé řetězce začínají orientovat na lepší jakost, takže se úplně první pohled na kvalitu bude odvíjet od ceny. Bude-li tedy jednoduchá plastová židle stát výrazně méně než 550 – 600 Kč, s největší pravděpodobností byste od ní neměli očekávat, že vydrží více než jednu sezonu (i když současný občanský zákoník hovoří o 24 měsících záruční doby). A sehnat levný plastový nábytek se kupodivu s postupem času může stát problematičtější než v případě dražšího.
   Dalším vodítkem může být typ povrchu (ten kvalitnější už nebude lesklý, nýbrž matný, i lisovaný je doplněn prvky, které na první a vzdálenější pohled mohou vypadat třeba jako výplet), oblost hran, stejně tak tvrdost použitého materiálu: je-li příliš tvrdý a na „dosed“ nebo „doleh“ vůbec nepruží, bude nejspíš křehký a zranitelný. No a konečně určitým důvěryhodným zdrojem informací o kvalitě je i lety ověřená značka a dostatek informací o materiálu, z něhož je nábytek vyroben. Renomovaní producenti totiž svým prodejcům tyto údaje dávají k dispozici, protože si za nimi stojí.
   Důležité je podívat se zespodu na profil nohou u židlí, křesel a stolků. Pokud je jejich průřez v uzavřeném tvaru (většinou čtverec), máte co do činění s kvalitou. Je-li průřez ve tvaru „v“, zvláštní jakost a stabilitu nečekejte. Napovědět může také přítomnost výsuvných „podpatěnek“ díky nimž lze eliminovat nerovnost terénu. Kolečka u lehátek a servírovacích stolků by měla mít ložiska (je možný i plastový trn), kvalitní výrobky se vyznačují i gumovým potahem, který usnadňuje manipulaci a činí tuto součást nábytku odolnější (ovšem nesmíte lehátko zaměnit za vozítko pro děti, nebo jím dokonce suplovat trakař či zahradní kolečko).

Přírodní pryskyřice Hularo, Wicker a ti druzí
Nové technologie vnesly do vzhledu nejen zahradního nábytku doslova revoluci, dají se z nich totiž vyrobit produkty téměř dokonale – strukturou i barvou – napodobující přírodní materiály, v tomto případě ratan (proto se jim dá obecně říkat umělý ratan, i když se liší přinejmenším prodejní cenou finálních výrobků, která nebývá zrovna nejnižší) nebo výplet mořskou trávou. S protlačovaný polyetylenem či přírodní pryskyřicí zvanou Hularo, Wicker, Mirotex nebo Wittex (podle výrobní firmy, vstupního materiálu, kvality, přísad a použité technologie) se také jako s ratanem, proutím nebo mořskou trávou pracuje. Stabilní a tvarově stálá kostra z hliníku se vyplétá (v partiích sedáků, zádových opěrek, u některých typů nábytku i područek) ručně, což sice zaručuje dobrou kvalitu, ale pochopitelně se nemůže neprojevit na výsledné ceně. Odměnou majiteli je vynikající rezistence vůči větru, dešti, sněhu i mrazu, takže nábytek lze nechat venku celý rok, a od prachu a špíny by měla pomoci obyčejná sprcha. Umělý výplet se dá kombinovat i s dřevěnými područkami, odkládacími plochami ze dřeva, kovu, skla, speciálně upraveného plastu i umělého kamene. Tento nábytek se může díky pružnosti použitého materiálu pochlubit i tvarovou stálostí a dlouhodobostí – jeho životnost se dá měřit na desítky let, takže si jeho pohodlí může užívat i několik generací za sebou.

KV-Ilustrační foto:nabytek-24.cz / happyhobby.cz / thisfurniture.com / sunroomfurnitureguide.com

Přihlášení