Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Renovátor - nepostradatelné multifunkční nářadí

Přestože se díky reklamním kampaním marketingových společností vžil pro tento typ nářadí obecný název „renovátor", měli bychom ho správně nazývat multifunkční oscilační bruskou nebo pilkou. Tento univerzální pracovní systém pro renovaci a výstavbu není totiž úplnou novinkou. Už v roce 1985 vyrobila firma Fein první oscilační nářadí, které mělo několik pracovních nástavců a zaznamenalo velký úspěch zejména v autoopravárenském průmyslu. Následně si jeho flexibilitu oblíbili řemeslníci ve stavebnictví a odtud to už byl jen kousek, k výrobě speciálních modelů pro hobby řemeslníky v domácnostech.


renovátorJak toto nářadí funguje

Princip oscilačního mechanismu je v podstatě jednoduchý. Pracovní hlava rozkmitá nástroj vysokou frekvencí okolo 20 000 kmitů/min. a to ve velmi malém úhlu rozkmitu cca 1,5-3 stupně. Vyměnitelné speciální nástroje mají jemné dělící zuby, které za mírného tlaku na nářadí, obrábí i tvrdé a pevné materiály.
Na stejném principu, pracují i lékařské oscilační pily na řezání sádry, které při jejím odstraňování nesmí poškodit zdraví pacienta.

Co všechno umí
Univerzálnost použití tohoto multifunkčního nářadí je velmi široká. S jedním nářadím a příslušnými vyměnitelnými nástroji je možné řezat dřevo, kovy i křehké materiály, dále je s nimi možné dělit a frézovat minerální materiály, brousit i škrábat barvy nebo laky. Renovátory jsou prostě multitalenti na drobnější, detailní práce, opravy či úpravy v domácnosti nebo i při stavbě domu. Vývojová oddělení se zaměřují na zdokonalování každé funkce i detailu tohoto nářadí. Proto je věnováno mnoho času např. optimalizaci ergonomie nářadí a to nejen tvarové, ale i materiálové. Na úchopová oblasti jsou aplikovány moderní materiály, které jsou schopné účinně absorbovat i drobné vibrace vznikající při práci. Klasické napájení kabelem ze sítě začínají spolehlivě nahrazovat výkonné akumulátory, jako má např. aku multifunkční pila BoschPMF 10-8 Li.

   

Dále se u moderního multifunkčního nářadí objevují praktické, technické detaily, jako jsou adaptéry pro odsávání prachu, úhlově nastavitelné hlavy, plynulá regulace kmitání nebo rychlospojky, pro snadnou a rychlou výměnu nástroje.
Snad jedinou nevýhodou tohoto typu nářadí je omezení při práci se silnějšími materiály a nižší pracovní rychlost než u speciálního nářadí. Oscilační nářadí nebude nikdy tak rychlé a výkonné jako např. úhlové brusky, nebo okružní či motorové pily, ale spolehlivě a dostatečně rychle pracuje na místech, kde byste se s úhlovou bruskou nedostali nebo byste požadovaný úkon ani s jiným nástrojem neudělali.

Jaký model vybrat
Oscilační multifunkční nářadí je ve výrobním sortimentu všech renomovaných značek jako je BOSCH, DeWALT, MAKITA a další. Jejich výrobky procházejí dlouhodobým vývojem, a proto mají nejen vysokou technickou a kvalitativní úroveň, ale navíc tyto značky nabízí i nadstandardní záruční a pozáruční servis, které k produktům z TV shopů rozhodně nedostanete. Například je běžné, že tito výrobci nabízí, náhradní díly i pro modely, které se už sériově nevyrábí.
Pokud bychom chtěli vybrat výhodnější značkový model odpovídající parametry renovátoru z TV shopu, můžeme zvolit třeba Skil 1470 AA.
Tato značka má dlouhou historii výroby ručního nářadí v USA a od roku 1996 patří do skupiny Bosch. Model 1470 AA je poháněn motorem o výstupním výkonu 200 W a jeho kmitání je možné regulovat v rozsahu 15 000 - 21 000 kmitů/min. v úhlu 1,4 stupně. Plášť modelu 1470AA tvoří kombinace pevného plastu a pružného materiálu Softgrip, který výborně tlumí vibrace. Model Skil 1470 AA má výbornou hmotnost 1,1 kg, kterou oceníte hlavně při delší práci. Součástí balení je brusný nástavec, 2 ks brusných papírů (zrnitost 60 a 240), segmentový pilový list, pilový list pro zapichovací řez do dřeva (20 mm), protiprachový adaptér a šestihranný klíč. Cena tohoto multifunkčního nářadí Skil je přitom mnohem nižší než u produktu z TV reklamy.

 


Tento model je důkazem toho, že v aktuální nabídce multifunkčního nářadí u odborných prodejců jsou plnohodnotné alternativy k reklamnímu „renovátoru", které mohou být navíc levnější, kvalitnější a s lepším servisem. Vše však nakonec závisí na požadavcích zákazníka na výkon, příslušenství a cenu.

Přihlášení