Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Řekněte ne skříním jako vitrínám

 Vítanou změnou ve srovnání s nevkusným a nepraktickým sektorovým nábytkem z normalizační éry je také důmyslné vnitřní uspořádání, které dokáže prostor uvnitř doslova nafouknout a využít ho zcela beze zbytku. Kolik se toho do skříně vejde (a jak se v ní bude udržovat pořádek), závisí na chytrém vnitřním vybavení.

Klasické police – těm ještě neodzvonilo, stále najdou své uplatnění. Například pro uskladnění šanonů, knih, hraček a podobně zcela postačí. Do šatníku se už tolik nehodí, do hlubokých regálů se jen špatně ukládá oblečení a jeho vyndávání je rovněž nepřehledné a nepraktické. I když vaše police nejsou vidět, měl by být opatřeny tvrzenými ABS hranami, aby nedošlo k postupnému odlupování dýhy.
Výsuvný systém – naprostá bomba ve vnitřním uspořádání skříní. Zásuvky libovolných velikostí jsou opatřeny do sebe zapadajícími kolejničkami, které zaručují hladké a tiché otevírání. V praktických výsuvech se vaše oblečení nikdy nezmačká, protože snadný přístup a přehlednost je samozřejmostí. Při výběru výsuvného systému se zaměřte na hladký chod otvíracího mechanismu. Dražší, ale k materiálu šetrnější variantou je automatické dovírání s tlumením (podobně jako u kuchyňských systémů).
Drátěný program – najdeme zde celou řadu košů a košíčků, vyjíždějících nebo volně ložených. Dále speciální držáky na kravaty, držák na žehlicí prkno, nebo hadici od vysavače. Právě levný a geniálně jednoduchý drátěný program umožní ve vaší skříni maximální využití prostoru.
Karusely – znáte je z kuchyní – jedná se o otočný úložný koš, zavěšený na tyči. Umožňují plné využití rohů v hlubokých skříních.
Tyče - mohou být klasické, výsuvné nebo sklopné.
Další doplňky – věšák na kalhoty, police na uskladnění bot nebo třeba skříňku na lůžkoviny, nic není problém.
Vnitřní osvětlení skříně – Máte skříň v ložnici a nechcete při oblékání vzbudit partnera? Nemusíte rozsvítit velké světlo ani nosit čelovku. Stačí neopomenout naplánovat vnitřní osvětlení skříně, které se rozsvěcí současně s otevřením dveří.

3D plánovač pohodlně z domova
To, co dříve bylo možné jen ve specializovaném studiu, lze nyní díky internetu zvládnout i doma. Mnoho výrobců nabízí na svých webových stránkách šikovný plánovač, který zvládne vytvořit trojrozměrnou vizualizaci interiéru podle vámi zadaných kritérií. Nejen že si tak můžete svůj návrh prohlédnout, ale lze i libovolně měnit a kombinovat vzory a materiály a většinou i předem zjistit předběžnou cenovou kalkulaci.
Na co je dobré myslet při realizaci vaší vestavěné skříně? Podívejte se do své staré skříně. I když je malá, ošklivá a nevyhovující, jedno se tu opakuje snad už od dětství. Trička trůní pod regálem s kalhotami a nad nimi zase máte uložené svetry. Současný systém ukládání věcí bývá časem prověřený, jste na něj zvyklí a proto vám určitě vyhovuje. Zkuste se toho držet i při plánování mnohem modernějšího vnitřního systému nové vestavěné skříně. Oblečení, které nosíte denně, by mělo být vždy uloženo v dosahu. Sezonní a sportovní oblečení, doplňky, nebo dětské oblečky, ze kterých už ratolesti vyrostly, patří do vysoko a naopak nízko položených zón.

Materiály hrají prim
Pryč jsou nejlevnější dřevotříska s mizerně nalepenou, odlupující se vrstvou laciného lamina. Současné materiály jsou pevné a kompaktní. Povrch je opatřen silným laminem nebo kvalitní dřevěnou dýhou, nejlépe v dekoru exotické dřeviny. Hitem jsou odstíny wenge, ořech a ostatní tmavá dřeva s výraznou strukturou. K těm se pak báječně hodí výplň z matného skla nebo barevného lacobelu, rámy z matného hliníku nebo výplet z bambusu či ratanu. V současné době se zvyšuje poptávka po dveřních výplních, které ze skříně učiní centrální kus nábytku. Právě skříni je potom přizpůsoben ostatní nábytek i barevné ladění místnosti. Důvod je na snadě – málokterý jiný materiál vynikne tak, jako třpytivé, lakované sklo. Největším hitem jsou tmavší odstíny fialové a nově také limetka.
Ideálním a osvědčeným řešením je vystavěná skříň s posuvnými dveřmi, která umožní mít vždy přehledně všechny věci po ruce. Vyberte si možnost uspořádání, které vám bude nejlépe vyhovovat.  Ukládat do skříně můžete oblečení, osobní věci, úklidové prostředky včetně vysavače, dá se použít ale i jako botník, knihovna nebo třeba obývací stěna. Do skříně můžete umístit dokonce i pracovní centrum s počítačem, které bude prakticky uklizeno a schováno pouhým zasunutím posuvných dveří.  

Všímejte si detailů, které výrobce nabízí či opomíná

Při výběru firmy se zajímejte o její reference. Určitě napomůže prohlídka fotogalerií již zrealizovaných zakázek. Než se vydáte k výrobci, změřte si prostor, do kterého hodláte skříň instalovat. Pro vytvoření předběžného grafického návrhu a výpočet cenové kalkulace postačí tři údaje: výška, šířka a hloubka. Dobrá firma nabídne několikaletou, nadstandardní záruku. Při srovnání cenových nabídek od jednotlivých výrobců si všímejte všech detailů. Někteří nemusí do svých kalkulací zahrnout například strop, dno nebo zadní stěnu skříně, jiní opomenou naúčtovat montáž nebo dopravu.
Pozor také na vlhké stěny! Pokud vlastníte novostavbu nebo rekonstruovaný dům, počkejte, až stěny důkladně vyschnou. V opačném případě se může stát, že se velké plochy lamina zvlní nebo mírně prohnou. Reklamace uplatněte ihned ještě před montáží skříně si zkontrolujte, zda vám byl dodán nábytek z toho materiálu a v té barvě, kterou jste si vybrali. Zrovna tak platí, že nebude-li se vám cokoli zamlouvat, řekněte to hned. Po montáži si zkontrolujte, zda nedošlo k poškození zdi, nebo podlahy.

KV                                                              Ilustrační foto: photoxpress.com

Přihlášení