Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Psí duše aneb zrcadla duší lidských

Psí duše  aneb zrcadla duší lidských

Domácí mazlíčci psychosomatizují stejně jako lidé
Někdy s námi umí naši zvířecí miláčkové i pěkně manipulovat. Podle některých veterinářů začne například zvíře kulhat bez zjevné příčiny. Může to být skutečně manipulativní hra, zvíře má pocit, že není dostatečně milováno, říká si tím o pohlazení a více lásky. Trpí-li zvíře psychicky, odnáší to v prvé řadě, stejně jako u lidí, zažívací trakt, pak ledviny, prostata, žlučník, játra a srdíčko. Také u zvířat se vyskytuje stresový vřed a takových pacientů se na veterinárních klinikách objevuje relativně dost. Na specializovaných pracovištích jsou někteří lékaři schopni pomocí speciální technologie emoční zátěž zjistit a odhalit - prožívá-li zvíře strach z agresivity, citovou vyprahlost, osamělost apod. Terapie je pak nutná na obou stranách, především majitel zvířátka si musí urovnat svoje problémy. Majitelé pejsků si často neuvědomují, že zvíře není člověk, a že mu nemůžou po lidsku domlouvat. Pejsek lidské řeči nerozumí  a má z ní v hlavě jen zmatek.

Léčba psa bez léků
Každé zvíře je originál a každé vyžaduje individuální přístup, stejně jako je tomu u lidí. Je proto nutné zvolit při výchově nebo převýchově takový přístup, který bude našemu mazlíčkovi nejen vyhovovat, ale bude zároveň i efektivní pro jeho další vývoj. Zvířata mohou na vnější podněty, které chápou po svém, reagovat různě. Ovšem nejčastější reakcí, kdy se váš mazlíček cítí ohrožen, je agresivita. Cílem útoků jsou pak často i samotní chovatelé. Zbavit pak zvíře strachu a zároveň ho odnaučit reagovat agresivním způsobem, je většinou nad síly chovatele. Proto, pokud si majitel neví rady, je potřeba se poradit s odborníkem. U psů často postačí, pokud je výcvik veden odborným způsobem například na cvičišti. Existují ale výchovná a převýchovná zařízení i pro kočky, psy a další zvířata.
    Pejsek, zvláště je-li pořízen z útulku nebo rovnou z ulice, může mít za sebou leccos, včetně ošklivého týrání. Není proto divu, že jeho duše je pak hodně raněná. Ovšem stres může utrpět i mazlíček, který dostává prakticky všechno již od samého narození. Ošklivě zafungovat pak může samota nebo žárlivost. Podnětů je celá řada. Majitel by měl tedy vypozorovat, co jeho zvířátku nejvíce prospívá a pokusit se mu vyjít co nejvíce vstříc. A pokud i přesto zaznamená, že je něco v  nepořádku, pokusit se zjistit, kde může být problém. Náprava pak může být velmi jednoduchá. Potká-li vašeho mazlíčka problém, se kterým si tak úplně rady nevíte, nebojte se to prokonzultovat se zvířecím psychologem.

Jak zvýšit vašemu čtyřnohému příteli sebevědomí
Psychiku pejska ovlivňuje mnoho faktorů jako např. postoj páníčka k němu, strava, množství pohybu, práce a zábavy, jeho kontakt s jinými zvířaty, životní zkušenosti, atd. Povaha psa, hlavně některých plemen, je velmi složitá a stačí pár malých chyb a může to vyvolat značné problémy (bázlivost, agresivitu, lhostejnost). Jakéhokoliv pejska lze ale převychovat, přinejmenším motivovat, záleží jen na tom, jaký styl převýchovy vyberete. Každý pes a každý případ potřebuje podrobné zkoumání příčin jeho chování, zkoumání reakcí při různých situacích a poté teprve samotnou aktivní nápravu chování.

Zde jsou uvedeny příklady, jak smutnému pejskovi zvednout sebevědomí:
vítězství ve hrách
- pán versus pes: pokud chcete psovi zvýšit sebevědomí, hrajte s ním hry a nechávejte ho vyhrát. Řádně ho u toho chvalte, postupně ho zvykejte na hru i s jinými lidmi než jen s Vámi.
vítězství v hrách - pes versus pes: v tomto případě psovi také stoupá sebevědomí a dá se říci, že rychleji než se hry s Vámi. Ovšem dejte pozor na to, s jakými psy si váš pes hraje. V případě, že by druhý pes byl nevyrovnaný a nebo si hru pojal moc osobně, mohl by se vůči vašemu psu zachovat agresivně a v tom okamžiku by jste psovi tímto sebevědomí ještě srazili. Deprimované pejsky je dobré přidružit hlavně do her se štěňaty.
sport - sport je výbornou věcí pro prohloubení důvěry pána a psa a taktéž psovi dodává sebevědomí, protože je při svých výsledcích chválen. Kynologové doporučují hry - agility, flyball, coursing apod.
výcvik - výcvik funguje na stejné bázi jako sport. Opět je pes chválen za své činy, a proto mu tak stoupá sebevědomí. Ovšem jsou tací lidé, kteří si myslí, že pokud se svým psem začnou cvičit pouze obranu, že se jejich pes dá psychicky do pořádku. To není pravda, pokud nepostupujete správně a na psa tlačíte, výsledek bude opačný.
procházky - pejsek tak prozkoumává terén a socializuje se. Samostatný pohyb v terénu mu také dodá uctivou dávku sebevědomí.
ostatní psi - jistě jste si všimli, že pokud je váš miláček ve psí smečce, chová se jinak. Více si věří, je na vás méně závislý...a tak se i díky psí smečce dá pracovat na zvýšení sebevědomí.

Vyhněte se přehnanému utišování
Pokud budete psa utěšovat pokaždé, když bude mít strach, budete ho brát do rukou apod., bude si myslet, že jeho strach je oprávněný a bát se nikdy nepřestane. Na deprimovaného pejska nesmíte nikdy přehnaně tlačit, sebevědomí se získává pomalu. Ovšem i přehnané ustupování psovi a dopřávání mu hodně času není vždy tím správným přístupem. Z toho vlastně vyplývá, že náprava bázlivce je o velmi individuálním přístupu a jen zkušený výcvikář zvolí správný postup pro daného psa. Vyhněte se také hysterickým projevům a přehnanému trestání. U bázlivých pejsků je nutné se snažit co nejvíce minimalizovat tresty, často si u nich vystačíte pouze s hlasovým trestem.

  KV                                                       Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení