Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Přírodní versus umělý kámen v našich zahradách

Zahradní nábytek ze žuly a mramoru
   Nejběžnější jsou asi klasické lavičky s bočnicemi a stojany z kamene a sezení a opěrou zad z dřevěných fošen, ale ty si spojujeme spíše s veřejnými parky než se soukromou zahradou. A výrobců, kteří by se pustili do tak náročného byznysu, se mnoho nenajde: pravý kámen – žula a mramor – jsou totiž cenově náročné (vyrovnají se například luxusnímu teakovému nábytku) a vyžadují velké procento ruční práce, takže pořídit si do zahrady třeba stůl a sedátka z leštěné žuly se odváží jen opravdový „gurmán“, který vlastně touží spíš po uměleckém artefaktu. Navíc jde o kusy hodně těžké, jsou tedy jaksi předurčeny pro jedno konkrétní místo a nedá se s nimi manipulovat, což je pro pohodlný odpočinek v zahradě poměrně podstatné. Jde ale o velmi odolný materiál, mrazuvzdorný a nenasákavý, s minimálními nároky na údržbu. Přesto se s kamenem setkáme u zahradního nábytku jen sporadicky, a když už, tak nejspíše v podobě desek stolů, v kombinaci s kovovými či dřevěnými podstavci. Nejčastěji se pro výrobu zahradního nábytku využívá žula (načervenalá, šedá, žlutá) a mramor (černý, růžový, zelený).

Přírodní versus umělý kámen
   Za umělý neboli konglomerovaný kámen je podle evropských norem považován betonový výrobek, jehož povrch a vzhled se cíleně co nejvíce podobá přírodnímu kameni. Toho lze dosáhnout probarvením betonu a speciálními úpravami jeho povrchu, jako je štípání, členění, vymývání, pískování. Pro výrobu umělého kamene se také využívají speciální přírodní kameniva (často obsahuje až 90% čistě přírodních surovin); k napodobení pískovce se nečastěji používají jemné křemičité sklářské nebo slévárenské písky, pro štípané výrobky zase drtě z různobarevných hornin (černý vápenec, zelený serpentinit, černý čedič nebo spilit a podobně). K vymývání se hodí přesně tříděné těžené štěrky s malým obsahem rozpadavých zrn, nejlépe z dunajských naplavenin. Podmínkou pro použití každého ze zvolených materiál je odolnost vůči vysoce alkalickému působení betonu a odolnost vůči povětrnostním vlivům.
   Výrobky z umělého kamene připomínají svým vzhledem opravdu přírodní kámen, jsou funkční a dobře vypadají, na dotek jsou teplé, snadno se sestavují a montují, navíc jsou mnohem levnější než výrobky z přírodního kamene. K výhodám tohoto materiálu patří i mrazuvzdornost, pevnost ohybu, odolnost proti mechanickým (obrusu, nárazu) i chemickým (kyseliny, zásady, domácí chemie) vlivům, vysokým teplotám včetně cigaretových spálenin, UV záření, bakteriím a plísním. Popřít se nedá ani jeho vysoká trvanlivost.

Levný a odolný umělý kámen vhodný na zahradní krb
Srovnání umělého kamene třeba s přírodním pískovcem vyzní jednoznačně: umělý kámen je pevnější, má menší nasákavost, delší životnost – a především je nesrovnatelně levnější. Z konglomerátů se často dělají například zahradní krby nebo se využívá na drobné zahradní stavby, jsou z něho zahradní květináče, korýtka na květiny, plastiky, balustrády, sochy, kašny, fontány, japonské lampy, ale u nábytku je jeho zastoupení opět poměrně skromné, občas se vyskytnou stoly či odkládací stolky ve stylu podobné právě zahradnímu krbu (nejčastěji v podobě vrchní desky, v kombinaci s kovem či dřevem), ale i když je o poznání lehčí než kámen přírodní, celokamenné kusy jsou stejně málo mobilní na to, aby patřily k běžnému vybavení pro zahradní posezení.
   Pokud jde o design, nemůžeme od přírodního ani od umělého kamene očekávat žádnou filigránskou jemnost. Patří k němu robustnost, a proto se také kombinuje s ostatními bytelnými materiály; masivním dřevem (většinou prkny a fošnami) nebo s kovovým železem.
   Dalo by se říci, že díky charakteru kamene, ať reálného, nebo umělého, jde v podstatě o bezúdržbový materiál. Vsadíte-li na leštěné povrchy, je nutné se u výrobce dožadovat návodu k údržbě a ošetřování – drobná povrchová poškození nebo spíše patinu zašednutí lze eliminovat například jemnou brusnou pastou nebo obyčejným Savem.

Kv - Ilustrační foto:Stock.XCHNG / krby-pithart.cz

Komentáře

Umělý kámen je hezčí

Co naplat, mě osobně se nelíbí přírodní kámen. Nevyhovuje mi jeho hrbolatá struktura. Nedávno jsem si pořídil obklad v kanceláří z umělého kamene z http://stavby-dlouhy.eu/umely-a-prirodni-kamen/ a nemůžu si stěžovat.

Přihlášení