Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Přírodní materiály na ochranu dřeva

Borová sůl
Borová sůl je ochranný prostředek dřeva proti napadení hmyzem a houbami. Používá se pro preventivní ochranu na vnitřní i venkovní použití, pro dřevostavby, roubené domy, dřevěné  zahradní stavby, ploty atd. Aby se borová sůl ze dřeva nesmyla, je nutné jej napustit základním olejem a po zaschnutí natřít pigmentovou vnější lazurou. Nanáší se natíráním, stříkáním nebo ponořování. V případě mokrého dřeva se aplikuje dvakrát.

Základní olej
Základní olej se vyznačuje schopností vsáknout hluboko do dřeva. Používá se pod pigmentované lazury, popřípadě pod nátěr ze včelího vosku. Před nanesením prvního nátěru na neošetřené dřevo je nezbytné opatřit jej základním prostředkem, nejznámějším je směs fermeže z lněného a terpentýnového oleje. Tímto nátěrem je možno ošetřit každý savý podklad. Dostává se velmi hluboko a utěsňuje póry.

Lazura na dřevo – vnitřní a vnější
Lazura se nanáší na dřevo vhodným štětcem tence a rovnoměrně. Asi po 15 minutách je třeba odstranit na povrchu zůstávající přebytky, jež mají tvar kapek, suchým štětcem, který nepouští chlupy, aby se zabránilo vzniku lepkavých lesklých míst. Teprve po úplném vysušení prvního nátěru lazurou lze provést druhý nátěr. U požadavků na vysokou kvalitu úprav dřeva je nutné opětovné ošetření. Nejpozději když se lazura přestává lesknout nebo dokonce začíná práškovatět, je nutný renovační nátěr.

Stálá olejová barva
Stálá olejová barva slouží k ošetření povrchů dřevěných oken a dřevěných ploch v interiéru, především ale pro venkovní nátěry. Plochy, které byly ošetřeny nátěry z umělé pryskyřice, popř. vodou ředitelnými akrylátovými základními nátěry, by neměly být přetírány stálou olejovou barvou. Stálá olejová barva se může použít také na natření dřevěných oken. Nejpozději, když je barva ještě matná, je nutný renovační nátěr.

Podlahový tvrdý olej
Olej se používá na podlahy z tvrdého i měkkého dřeva, interiérové dveře, nábytek, zdivo z nepálených cihel, půdové dlaždice. Dále je vhodný jako vrchní ochrana pro neopracované dřevo, korek, přírodní kámen na podlahách a podobně namáhané plochy. Má vysokou odolnost proti otěru a je bez lesku. Podlahový tvrdý olej proniká do podkladu a vytváří trvanlivou impregnaci. Je schopný difuze a je odolný vůči nečistotám a vodě. Naolejovaná a navoskovaná podlaha se má opakovaně ošetřovat tukem.

Vosk
Vosk je vyráběn z volného zbytku včelího vosku. Včelí vosk se roztaví a vyčistí, přesto zůstane nezměněn a zachovává si charakteristickou medovou vůni. Smícháním s lněným a stálým olejem vznikne absolutně nerozpustný vosk, jedinečný pro zpracování dřeva. Vosk se použije pro neošetřené nebo základním nátěrem natřené dřevěné výrobky do vnitřních prostor. Je vhodný pro nábytek, dveře, dřevěné obklady apod. Tence nanesený je vhodný také jako péče o lakované a lazurované povrchy. Na podlahu je ovšem tento typ vosku nevhodný.
 
Tvrdý podlahový vosk
Pro zachování přírodních vlastností dřevěné podlahy je důležité zachovat difuzní vlastnosti dřeva. Ke zpevnění podkladu a vyplnění pórů se nanesou dvě vrstvy podlahového tvrdého oleje. Rovnoměrného hedvábně matného lesku se však dosáhne tvrdým podlahovým voskem. Povrchová tvrdost vosku je dána přísadou carnabového palmového vosku. Tvrdý vosk se používá pro povrchové zpracování dřevěných, korkových a neglazurovaných podlahových krytin, které jsou natřeny základní vrstvou tvrdého podlahového oleje. Je vhodný i pro namáhané konstrukce jako dveře, zábradlí, nábytek, ale také na lakované podlahy.

Carnabová vosková emulze
Carnabová vosková emluze je určená k údržbě naolejovaných ploch. Povrchová odolnost je dána přísadou carnabového palmového vosku, který se získává z listů brazilské palmy. V přírodě tenká vrstva vosku odpuzuje vodu během dešťů a chrání listy před vysychání během léta. Tato zkušenost se přenáší i do výrobku na ochranu dřevěných podlah.

Marseillské mýdlo
Marseillské mýdlo je velmi čisté přírodní mýdlo s přídavkem olivového oleje. Používá se jako čisticí prostředek pro všechny hladké podlahy všeho druhu, k čištění štětců, zbarvených rukou, k namydlení podlah. V některých krajích je obvyklé podlahy z jehličnatého dřeva a stoly častým drhnutím mýdlem udržovat čisté a světlé. Taková údržba je zpočátku velmi náročná, později, když tučné části mýdla utěsní póry ve dřevě, se náklady zredukují.

Portugalský balzámový terpentýnový olej
Terpentýnová silice je čirý, tekutý olej se zvláštním pronikavým svěžím odérem a ostře hořkou chutí. Používá se jako ředidlo pro nátěrové hmoty. Podle způsobu výroby se rozlišují tři různé druhy: balzámový terpentýn, terpentýn ze dřeva a kořenů a síranový terpentýn.

Sikativ
Sikativy jsou přípravy urychlující vysychání olejových nátěrů. Jsou obsaženy jako nepostradatelná součást v téměř všech tradičních lakových barvách. U sikativů se jedná o roztoky tzv. sušidel, což jsou kovové soli organických kyselin v organických rozpouštědlech. Kovy, které jsou zde obsaženy, urychlují svým katalytickým působením oxidační zasychání přírodních schnoucích olejů.

Saflorový vosk nežloutnoucí nátěr
Nežloutnoucí ošetření interiérů srubů, roubenek, půdních vestaveb, nábytku a dalších dřevěných povrchů vyjma podlah poskytuje včelí vosk smíchaný se saflorovým olejem. Jedná se o světlicový olej ze světlice barvířské – podobné bodláku. Saflorový vosk by vyvinut speciálně k závěrečnému ošetření ploch, které byly opatřeny kaseinovými barvami, a na neošetřené dřevo v interiérech. Barevné odstíny po ošetření saflorovým světlicovým voskem už nežloutnou, což je pro výrobky obsahující lněný olej typické.

KV - Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení