Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Postavit stěnu z luxferů krok za krokem

   Tvárnice je vynikající hlukově izolační materiál, hluk z rušné ulice je redukován na prostředí klidné pracovny. Proto je použití doporučováno zejména v oblastech s vysokou úrovní hluku, jako jsou továrny, rušné ulice, letiště apod. Luxfery umožňují průhled, nebo jej mohou zcela znemožnit. Pokud chcete, aby byl průhled nemožný, zvolte tzv. matové tvárnice. Matové tvárnice se výborně hodí do interiéru sprchového koutu, propouštějí světlo, ale dovnitř vidět není. Letos jsou v kurzu metalické efekty použité v interiérech. Tomu vyhovuje nový typ luxferů, který je opásán stříbrným lemem a když jím světlo prostupuje tak vytváří kovový efekt.
   Toužíte-li po změně nebo oživení, jsou luxfery jednou z variant. Cena se ovšem nedá jednoznačně stanovit. Záleží na tom, kolik tvárnic potřebujete (jedna stojí od 70 korun, ale může se vyšplhat i ke stovkám), jakou barvu si zvolíte a také jakému rozměru dáte přednost. Na trhu jsou k dostání i luxfery zasazené přímo do panelu. Panely se pohybují okolo 400 korun za jeden v závislosti na typu tvárnic.  Za sadu s 25 tvárnicemi dáte cca 1 500 Kč a zakoupíte je v jakémkoliv obchodě pro stavebníky nebo přímo ve stavebninách.

Novinka na našem trhu - úžasné 3D luxfery 
   Jedná se o svítící skleněné tvárnice vyrobené na bázi vysoce svítivých RGB LED diod. Už dnes se mohou pyšnit několika oceněními, např. prestižní cenou red dot Design Award, což je cena za nejlepší interiérový design. Získaly ji v roce 2008. 3D tvárnice si zachovaly svou velikost 19x19x8 centimetrů. Jsou ovšem matné a jejich vnitřek je nasvícený třiceti RGB LED diodami. Zvláštního a velmi originálního efektu dosáhne tvárnice až při jejím rozsvícení, a to díky své speciální konstrukci. Díky ojedinělé technologii si však u 3D luxfer můžete s barvami dále hrát. Jak? Jednoduše můžete pomocí dálkového ovládání měnit nejen intenzitu, ale i způsob změny barev.
Výhody 3D luxfer je jejich nízká spotřeba energie (1 tvárnice = 0.05W), originální oživení interiéru, snadná montáž a údržba (lze je mýt stejně jako jiné sklo. Po nějaké době je můžete „rozebrat" a vyčistit speciálním roztokem. Spáry se dají přebrousit smirkovým papírem.)

Postavit si luxferovou stěnu není těžké
   Postavit si luxferovou stěnu zvládnete to sami, potřebujete pouze lepidlo, vymezovací profily a návod. Vymezovací profily jsou lišty, které jsou ukotveny ke stěně a právě k nim se skleněné tvárnice lepí, lepidlo se nanáší do jejich rámečku po obvodu. Spolu s luxfery jsou součástí stavební sady. V průběhu lepení je vhodné stěnu fixovat páskou a dbát toho, že nesmí být vyšší než 3,5 metru. Spárování hotového díla pak již probíhá jako u standardních obkladů. Spárovací hmotu zahlaďte houbičkou, nechte zaschnout a po zaschnutí začistěte.
   Pozor! Nikdy však nezaměňujte luxfery za nosné příčky! To platí pro všechny typy. Stejně tak není vhodné je dávat na podlahu, kde máte podlahové topení nebo jiné rozvody, nestaví se ani na plovoucí podlahu nebo jinou hotovou podlahovou krytinu. Se stavbou zdi je třeba počítat už ve fázi hrubé stavby budovy a nesestavuje se při teplotách nižších než 10 stupňů Celsia. Stěna z luxfer je velmi těžká, s čímž musíte počítat dopředu, a chcete-li ji umístit do vyšších pater, raději se poraďte s odborníkem

Jak na to krok za krokem
•Vodní váhou zkontrolujte zda podlaha a zeď svírají pravý úhel.
•Lepidlem nalepte podlahový a svislý profil na podlahu a zeď. Jestliže to vyžaduje situace upevněte profily také pomocí hmoždinek a šroubů. Naneste lepidlo na spodní profil a na profil na zdi do výšky 40cm.
•Umístěte první luxferu.
•Naneste lepidlo na obě strany krátkého profilu.
•Nalepte krátký profil z boku na luxferu. Opakujte kroky 3, 4 a 5.
•Naneste lepidlo Block Lock na dlouhý vodorovný profil, který potom položte na první řadu luxfer.
•Pokračujte kroky 3-6 dokud nemáte hotových 5 nebo 6 řad luxfer. Počkejte 24 hodin, než začnete zdít další řady.
•Stěna nemusí být prvních 24 hodin po dokončení zcela pevná. Sprchu sice můžete používat již první den po dokončení, ale lepidlo zcela zatvrdne až po cca 3 týdnech.
•Počkejte 24 hodin, než začnete stěnu spárovat. Používejte doporučené spárovací hmoty, které nepoškrábou sklo a nepraskají.

KV -Ilustrační foto:luxfery.cz

Přihlášení