Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Položte si důležité otázky, než si vyberete svou sekačku

Položte si důležité otázky, než si vyberete svou sekačku

Jaký terén Co od sekačky očekávám?
Při výběru sekačky nejdřív určete, na jak velký pozemek sekačku potřebujete, kolik si přejete investovat a jaké máte nároky na obsluhu. Uživatel, který trávu pěstuje a šlechtí, nerad dělá kompromisy a pořídí si stroj dražší, technicky propracovanější. Zákazník, který sekačku potřebuje „jen“ na sekání trávy, nad tím většinou moc nepřemýšlí a koupí si stroj, se kterým ve finále není moc spokojený. První rada na začátek: přesně definujte vaše požadavky, vybírejte a porovnávejte. Dejte přednost značce s tradicí a dobrou servisní sítí než lákadlu v podobě nízké ceny.

Jaký terén budu sekačkou obhospodařovávat?
Pokud je váš trávník rovinatý, nebude hrát toto hledisko při výběru nejlepší sekačky takovou roli. Pokud je ale členitý, s velkým převýšením či nerovnostmi, bude pro vás snazší pracovat se sekačkou, která má vlastní pojezd a dostatečný výkon. Je možnost zvážit i model s velkými koly, která zlepšují výkon právě v náročnějším terénu. Musíte sekat kolem stromů, skalek či jiných překážek? Pokud to velikost trávníku dovolí, vyberte si lehčí modely. U větších ploch zvažte model s předními natáčecími koly. Velmi dobře se manévruje se sekačkou, která má velká zadní kola.

Benzínovou nebo elektrickou rotační sekačku?
Benzínové rotační sekačky nabízejí vyšší výkon a zpravidla širší záběr. Sekačky obvykle kromě sbírání posekané trávy dokážou také mulčovat a mají boční výhoz. Určitě se vyplatí i investice do sekačky s pojezdem. K osvědčeným výrobcům v této kategorii patří značky Yard-man, Weibang nebo AL-KO. Údržba benzínových sekaček není náročná, ale je určitě dobré se nejdříve seznámit s návodem k obsluze, který je ke každé sekačce přiložený. Před uvedením do provozu je nutné doplnit olej do nádržky o objemu 0,6 l (doporučujeme osvědčený Castrol Garden 4T).
   Elektrické rotační sekačky jsou lehké a snadno ovladatelné, mají minimální nároky na údržbu, nižší hlučnost a menší provozní náklady než benzínové. Jejich provoz je ale samozřejmě omezen přívodem elektrického proudu. Jako kvalitní produkty v této kategorii lze doporučit sekačky firmy Dolmar, které nabízejí robustní kovové šasi, možnost mulčovat a u typu EM-4818S i pojezd.
 
Jedno či vícerychlostní sekačku?
Nejrozšířenější sekačky mají plechový skelet a jednu stálou rychlost pojezdu. Odborníci doporučují vybírat sekačku s moderním, zakulaceným skeletem, který perfektně sbírá trávu. Podvozek s kolečky, uloženými na nápravnici, nejlépe v ložisku, je zárukou dlouhé životnosti. Více-rychlostní sekačky jsou vybaveny většinou tří-rychlostní převodovkou nebo třecím variátorem. Oproti základnímu provedení umožňují lépe přizpůsobit rychlost sečení výšce trávy, a lépe tak vše posekat a sebrat do koše. Mechanická převodovka je výhodná přesně definovanou rychlostí a bezúdržbovostí.

Plechový či plastový skelet?
Chcete dokonalý trávník? Pořiďte si dokonalou sekačku! Vyšší kategorie strojů má bezúdržbové plastové skelety, které výrazně snižují hlučnost sekačky. Ne každý plast je vhodný pro skelet rotační sekačky. Dnes se používá hlavně polypropylen, seriozní firmy dávají na skelet doživotní záruku. Najdeme zde širokou nabídku nadstandardní výbavy, zejména ve způsobu pojezdu. Vybrat si můžete mezi 1-3 rychlostními mechanickými převodovkami, variátorovými převodovkami, nebo hydrostatickou převodovkou, která zároveň slouží jako tempomat.

Jak je důležité ovládání sekačky?
Novinkou ve třídě luxusních sekaček je ergonomie ovládání, zvláště u strojů s variátorem. Na hrazdě řidítek je pohodlné „křidýlko“, které je výškově nastavitelné a lze ho podle potřeby ovládat dotykem. Hydrostatická převodovka je bezúdržbová, rychlost si můžete plynule nastavit a použít jako tempomat. Lahůdkou jsou bezpečnostní spojky nože, které sami ovládáte. Při přejezdech se nemusíte bát, že nůž poškodíte. Jednoduše jeho funkci vypnete. Také při vyprazdňování koše už nemusíte vypínat motor a znova startovat, protože i když motor běží, nůž se netočí.

Co je patent Versamow?
Revoluční novinkou jsou integrované režimy sečení přímo ve skeletu sekačky, patentovaný systém Versamow umožňuje bez jakýchkoliv úprav pohodlně měnit režimy sečení pákou na skeletu sekačky. Versamow má čtyři režimy sečení/sběru trávy: 1.režim – 100% do koše, 2.režim – 50%/50% do koše a mulčování (výrazně snižuje travní odpad), 3.režim – podzimní sběr listí, 30%/70% drcení a sběr listí, 4.režim – 100% mulčování. Luxusní sekačky mají i dokonale vyřešenou ergonomii skládání a nastavení řidítek, design a komfort obsluhy.

Kdy se vyplatí profi-sekačka?
Sekačky z řady Profi jsou postavené pro náročné, intenzivní použití nebo na opravdu náročné pozemky. Bývají postavené na hliníkových skeletech, opět s převodovkami vícestupňovými. Spojka nože je v této kategorii nutností.

  KV                                                              Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení