Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Podlahové konvektory – vyhřejí místnost během deseti minut

 Ačkoli má podlahový konvektor vyhřívací plochu mnohokrát menší než radiátor, místnost dokáže vyhřát rychleji. Je to způsobeno tím, že k vytápění využívá několikanásobně nižší objem vody než radiátor a místnost tak dokáže vytopit v poměrně krátkém čase. Na rozdíl od radiátorů, ve kterých se musí ohřát voda po celé jejich ploše, se v konvektorech ohřívá voda, která je pouze v trubkách výměníku (již od půl litru vody na jeden metr dlouhý konvektor). Na příjemných 25° C se běžná místnost (asi 30 m²) vytopí za 10 minut, tedy zhruba o 10 minut dříve než klasickými radiátory.
   Nespornou výhodou oproti radiátorům mají konvektory i v systému vyhřívání. Radiátory teplo do místností sálají, konvektory využívají proudění vzduchu. Studený vzduch klesá do konvektoru, tam se ohřeje o horkou vodu v trubkách a nuceně či přirozeně odchází z konvektoru do prostoru místnosti. Zde je možné využít konvektorů s ventilátorem, který pohání ohřátý vzduch, postačí však i přirozený průběh, neboť teplo stoupá vzhůru. S ventilátorem je ale teplo v místnosti o něco dříve.   
   Každý způsob vytápění má určité výhody i nedostatky, které lze ale poměrně dobře vyvážit vhodnou kombinací dvou a více otopných systémů, například podlahové v kombinaci se stěnovým  vytápěním. Podlahové konvektory si zpravidla vystačí sami a v letních měsících je možné využít je pro chlazení místností. Typy konvektorů určené k chlazení se ale nedoporučují do koupelen či bazénů. Podlahové topení umožňuje použít jakýkoli nízkoenergetický zdroj tepla - tepelné čerpadlo, solární článek, kondenzační a nízkoteplotní technologie.

 

Kde se konvektory vyplatí nejvíce?
   Instalace podlahových konvektorů se uplatní zejména v prosklených částech domů či bytů nebo jednoduše tam, kde by radiátory rušily estetickou stránku místnosti. Nejčastěji se vkládají do pokojů, kde okna sahají až na zem (například francouzská okna), v prostorách bazénu, v zimních zahradách, kde radiátor či jiný systém topení není možné zabudovat, ale také v dětských pokojích. Konvektory jsou bezpečné, děti se o ně nemohou poranit ani spálit.
   Konvektor se vkládá přímo do podlahy, což jeho minimální rozměry a hloubka umožní každé podlaze, přibližně 15 cm od zdi. Skládá se ze skřínky, ve které je usazený výměník nebo ventilátor. Vyrábí se v pěti standardních velikostech, od jednoho až do tří metrů délky, není však problém dohodnout i jiné rozměry. Lze je upravovat do obloukového, rohového nebo jiného tvaru tak, aby přesně kopírovaly tvar místnosti. Materiál vrchních pochozích mřížek je odolný, vybrat můžete dřevo nebo hliník a to v několika barvách.
   Mechanické čištění mřížkám ani konvektoru neuškodí, mřížku stačí odstranit, prach a nečistoty vysát. Konvektory jsou nenáročné na údržbu, jejich provoz je tichý a úsporný. Průměrná spotřeba na jeden metr dlouhý konvektor je 7 W. Výkon metrového konvektoru s ventilátorem je přibližně 900 W, bez ventilátoru necelých 250 W.

 

Kvalitní mikroklima rovnoměrným rozložením tepla
Podlahové topení dodává maximální pocit tepelné pohody a působí tak příznivě na lidský organismus. Oproti klasickému radiátorovému vytápění zajišťuje podlahové vytápění zvýšení sálavé topné plochy a současné snížení teploty vzduchu. Podlahové vytápění zabezpečí přiměřený pocit tepla, i když je teplota v místnosti přibližně o 2 °C nižší než při jiných způsobech vytápění. Nejvyšší teplota v místnosti je v úrovni podlahy, uživatel má „nohy v teple“ a nepociťuje chlad. Snížením teploty vzduchu o 3-5 °C při zachování tepelné pohody klesnou provozní náklady o 20 – 30%. Konvektory také umožňují zvýšit vlhkost vzduchu bez následné kondenzace par a vyrovnání teplot stěn a rovnoměrné rozložení teploty v celém prostoru. Navíc nevíří vzduch - stěny a topné plochy tedy neznečišťuje unášený prach. Systém tak zajišťuje ve vytápěných místnostech kvalitní mikroklima. Minimální vlhkost stěn brání vzniku plísní a mikroorganismů, snižuje tím riziko vzniku alergií.

KV - Ilustrační foto:licon.cz

Přihlášení