Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Pěstujte zázračné aloe vera!

Aloe po světě roste ve 250-350 druzích, původně pochází ze suchých oblastí jižní Afriky. Pěstovat se dá pouze tam, kde ji nezasáhne mráz. Aloe si lidé cenili nejméně od 4. století p.n.l., kdy Aristoteles žádal Alexandra Velikého, aby v Indickém oceánu dobyl Sokortu, protože na ní roste mnoho druhů této rostliny.

1.Druhy vhodné k pěstování
Aloe pravá neboli Aloe vera je polootužilá trvalka, která při pěstování venku dosahuje výšky 60 cm a rozpětí 60 cm i více. Při pokojovém pěstování dosahuje výšky jen 30 cm. Minimální potřebná teplota je 10 o C. Její dužnaté listy jsou šedozelené, někdy z nich vyraší stonek se zvonkovitým, žlutým nebo oranžovým květem. Aloe stromkovitá (Aloe arborescens) může venku dosahovat rozpětí až 2 metry, potřebuje k tomu ale minimální teplotu 7 o C. Každý stonek je korunován růžicí dlouhých, modrozelených listů se zubovitými okraji a podélnými krémově zbarvenými pruhy. Koncem zimy a na jaře vytváří četlné klasy z červených, trubicovitých květů. Aloe pestrá (Aloe variegata), polootužilá trvalka roste jen v mírném podnebí je vhodná jako pokojová rostlina. Dosahuje výšky 30 cm, rozpětí 10 cm a minimálně potřebuje teplotu 7 o C. Listy má trojhranné, tmavozelené s bílými skvrnami. Klas z růžových nebo červených květů se objevuje na jaře.

2. Pěstování venku i v květináčích
Ke klíčení je potřeba udržovat teplotu na 21 o C. Semena sejte na povrch květináče nebo secí misky a zakryjete perlitem. Dejte do inkubátoru se spodním ohříváním. Aloe klíčí nepravidelně, za 4 až 24 měsíce. Chcete-li aloe z již dospělé rostlinky namnožit,  pak na jaře opatrně oddělte odnože z její báze. Nechte je jeden den zaschnout a pak je zasaďte do květináče do směsi ze 2 dílů zeminy a 1 dílu hrubého písku. Zalejte a nechte na teplém místě, aby se zakořenily. Mateřskou rostlinu po vrácení do květináče dobře zalijte tekutým hnojivem.
Při pěstování na zahradě mějte na paměti, že Aloe dává přednost lehké půdě a teplým, mrazuprostým místům, kde může být na plném slunci i v polostínu. Mezi jednotlivými rostlinami nechte rozestupy alespoň 1 m. V květináči doma vyžaduje vzdušnou zeminu. Nesnáší přílišnou zálivku a rozhodně jí vyberte světlé stanoviště, bez nebezpečí mrazu.

3. Péče
Dejte si pozor především na zalévání, při nadměrné zálivce začne Aloe zahnívat. Na jaře se ale postarejte, aby měla rostlina v květináči kolem sebe dost vlhkosti. Listy poprašujte vodou a půdu dobře hnojte tekutým hnojivem. V létě odstraňte z báze dospělé rostliny odnože, aby neuhynula. Dospělou rostlinu v případě potřeby přesaďte. Na podzim, když hrozí mrazíky, přesaďte rostlinu do květináčů. V zimě pak nechte všechny rostliny přezimovat v květináčích v chladné místnosti, teplota ale nesmí klesnout pod 5 o C. Zálivku omezte na naprosté minimum.

4. Lékařské použití
Šťáva z rozemlených listů je velmi léčivá, rostliny starší než dva roky mají silnější účinky. Listy řežte po celou dobu růstu.  Poranění přikryté ochrannou vrstvou se šťávou z Aloe se rychleji hojí a šťáva také napomáhá regeneraci kůže. Může se přímo používat na řezné rány a na popáleniny, působí bezprostředně uklidňujícím dojmem. Proslýchá se, že vláda USA si vytvořila její zásoby pro případ atomového neštěstí. Je nutné zdůraznit, že doma lze aloe při léčení používat pouze zevně. Při váznějších popáleninách vždy vyhledejte lékaře. Aloe pravá se přidává také do kosmetických přípravků, jako krémů na ruce, krémů na opalování a do šampónů.

KV - Ilustrační foto: flickr.com /Wikimedia Commons

Přihlášení