Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Péče o psí seniory

Kolik je vlastně jeden psí rok lidských
Je jasné, že psi stárnou rychleji než lidé, ale všeobecně vžitá představa, že jeden rok psího života se rovná sedmi rokům lidským, není pravdivá. Podle mezinárodní kynologické federace (FCI) začíná stáří okolo osmého roku věku psa. Nutné je však podotknout, že hranice stáří je pro každé plemeno odlišná. Psi velkých plemen (bernský salašnický pes, německá doga) mají ve věku osmi let velkou část svého života již za sebou, oproti tomu malá plemena (jezevčík, jorkšírský teriér) se bez problémů dožívají 10-15 let. Výjimkou nejsou ani sedmnáctiletí psí důchodci. Nejdelšího věku se zpravidla dožívají kříženci menšího vzrůstu. Světový rekord v dlouhověkosti údajně drží pes Bluey z Austrálie, který se dožil 29 let.

Co se mění v psím tělíčku
Stárnutí s sebou přináší určité změny. Jedním ze všeobecných příznaků stárnutí, kterého si můžeme všimnout, je postupné snižování jednotlivých tělesných funkcí. Snižují se dýchací a oběhové funkce. Imunitní systém už také nepracuje jako dříve a častěji se u psa vyskytují nejrůznější infekce. Snižuje se také regenerační schopnost, hojení ran je delší a doba potřebná k zotavení po prodělané nemoci je delší. Starší psi mají sklon k obezitě, degenerativnímu onemocnění kloubů, onemocnění srdce, ledvin a k metabolickým poruchám. Z těla starého psa se vytrácí zhruba 10 % vody a místo ní se vytváří tuk a ubývá také svalstvo. Snižuje se funkce jater a žlučníku, selhání ledvin je jednou z nejčastějších příčin úhynu staršího psa. Pes například během noci není schopen zadržet moč do ranního venčení. Pomočování může být samovolné a aniž by si toho byl pes vědom. Starší pes začíná mít také pomalejší reakce, menší zápal do hry, rychleji se vyčerpá a také více spí. 
Stárnutí se také může projevovat ztrátou orientace. Jak pes stárne, může se u něj začít projevovat nedoslýchavost. Nedoslýchavost nebo úplná hluchota se častěji vyskytují u zvířat starších deseti let. Důležité je také upozornit na zvýšený výskyt nádorového bujení u psích seniorů. Pokrok ve veterinární léčbě ale umožňuje léčit celou řadu různých onemocnění, se kterými se u starších psů setkáváme. Například dříve se nádor u psa odstraňoval pouze chirurgicky, ale nyní veterinář může psovi rovněž předepsat léčbu pomocí chemoterapie nebo radioterapie.

Nepřetěžujte klouby přílišnou aktivitou
Ke starému psovi se musíme chovat s ohledem na jeho věk. Jedno ze základních pravidel je psa nepřetěžovat. Neúnavné aportování míčku, dlouhé túry, běh u kola a další aktivity, které byly běžné za mlada, už stárnoucí tělo nezvládá. Starší psi také častěji polehávají, je dobré jim proto zajistit měkké místo k odpočinku, kde budou mít svůj klid. Jestliže často lehávají na místech s tvrdým podkladem, mohou mít následně otlaky. 
S přibývajícím věkem se snižuje pohybová aktivita, a proto jsou ideální krátké a časté procházky. Kosterní svaly budou častěji v pohyby a sníží se zátěž a opotřebování kloubů. Pokud máme pocit, že psa něco při pohybu bolí, vyhledáme odbornou pomoc veterináře. Může se jednat například o artrózu, která se běžně vyskytuje u starších psů. Na trhu je také k dostání velké množství speciálních kloubních preparátů pro regeneraci kloubů a zlepšení jejich pohyblivosti. U velkých a těžkých plemen, která na problémy s klouby trpí, je vhodné podávat kloubní výživu preventivně již od mladého věku. S výběrem a dávkováním kloubních přípravků vám poradí váš veterinární lékař.

Žvýkací kostičky na čištění zubů
V případě, že se na zubech hromadí zubní kámen, který nebyl dlouhodobě odstraněn, dochází k zánětu dásní a zuby se mohou začít viklat. Záněty dásní jsou také snadným místem pro průnik infekcí do organismu. Pes může trpět silnými bolestmi zubů a tím pádem i příjem potravy pro něj bude bolestivý. Zubní kámen je také jednou z příčin zápachu z dutiny ústní. Proto bychom měli svému psímu miláčkovi pravidelně kontrolovat zuby a v případě potřeby nechat odstranit zubní kámen u veterináře. K pročištění zubů také slouží různé žvýkací kostičky. Přirozenou prevencí akumulace zubního kamene na zubech je suchá potrava (např. granule speciálně vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene).

 

Udržujte správnou váhu
Velmi důležité je, aby si starší psi udržovali správnou váhu. Psi s nadváhou jsou mnohem náchylnější k onemocnění srdce, kloubů, diabetu, atd. Starší psi jsou méně aktivní, takže potřeba energie klesá, ale nároky na kvalitu živin, vitamínů a minerálů stoupají. Těmto požadavkům jsou přizpůsobena komerčně vyráběná krmiva určená pro psí seniory. Při výběru krmiva je vhodné poradit se s veterinářem, který zná zdravotní stav vašeho psího miláčka. Při nesprávné výživě může docházet k zácpám nebo průjmům.  Krmivo by mělo mít snížený obsah tuku a zvýšený obsahem vlákniny a proteinů.
Pozor bychom si měli dát i na odměny ve formě pamlsků. Pamlsky jsou často jen zdrojem „prázdných kalorií“, a proto bychom je u psů trpících nadváhou měli omezit. Někdy jako odměna postačí oblíbená hračka nebo láskyplné pohlazení. Velmi staří psi mohou mít naopak sklony k hubnutí až k vyhublosti. Pro tyto psy je vhodný zvýšený obsah tuku v krmivu, který zvyšuje příjem energie a zlepšuje chutnost.

KV                                                            Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení