Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Osmák degu - přítulný domácí společník

Osmák degu - přítulný domácí společník

Ideální osmáčí bydleníčko – terárium s klecí
Mezi chovateli se vedou spory, je-li lepší chovat osmáky v kleci nebo teráriu. Nejlepší je pravděpodobně kombinace obojího. Výhodou akvária je, že z osmáčí ubikace nevylétávají hobliny, větvičky, zrní a podobně. V kleci se pak snadněji umisťují větvičky, prolézačky, navíc může osmák po mřížích klece také šplhat. Proto tento problém mnoho chovatelů řeší tak, že jako základ použijí terárium a k němu připevní klec. Získají tak také větší výšku, což je pro osmáčí bydlení ideální.   
Musíte počítat s tím, že osmák dokáže dobře skákat a hlavně lézt po všem možném. V jeho bydlení by proto neměly chybět větvičky nebo různé prolézačky a hračky. Na dno je možné dát hobliny nebo seno. Pro očistu srsti je dobré občas přiložit misku s pískem (písek pro činčily). Pokud nemají přístřešek, neuškodí několik ubrousků, ze kterých si vyrobí pelíšek.

Žádné sladkosti, hodně zeleniny
Osmáci žijí v travnatých oblastech Jižní Ameriky. Proto by tráva a seno měly tvořit hlavní součást jejich jídelníčku. Naopak vynechte sladkosti, protože osmáci neumí spalovat cukry. Mnoho lidí dělá  tu chybu, že krmí osmáčky běžnou směsí pro hlodavce. Ty často obsahují sušené ovoce, které obsahuje příliš mnoho cukrů. Také slunečnic a jiného zrní by se jim nemělo dávat tolik, kolik v podobných směsích bývá. Jsou pro ně totiž příliš tučné. Důležitou složkou potravy je zelenina (kromě brambor, které jsou pro ně jedovaté). Každému chutná něco jiného, proto musíte zkoušet, co osmáčkovi bude šmakovat. Při dobré výživě se mohou dožít i osmi let, v opačném případě jen asi poloviny.
V kleci by neměly chybět větvičky na hlodání, nejčastěji chovatelé používají větvičky z ovocných stromů. Žádný listnatý strom by u nás pro osmáky neměl být jedovatý, zvlášť vhodná je vrba, její kúru loupou i veverky.  Čerstvá voda je důležitá především pro kojící samičky, jinak ji osmáci moc nepotřebují, většinou se jim ale do klece dává. Pokud by ji váš mazlíček nechtěl vůbec, dodávejte mu více ovoce a trávy, ze které mohou tekutiny načerpat. 

Nebojte se pustit osmáčka v pokoji
Vždy je lepší, když si pořídíte osmáčka jako mládě. Lépe si na vás zvykne a ochočení proběhne rychleji. Je chybou snažit se osmáka v prvních dnech chytat do ruky. Osmáka lze velmi dobře ochočit, ale musí k vám získat důvěru. Musíte se s ním postupně sbližovat a on se časem nechá hladit. Nejprve je dobré mu dát do pusy nějaký pamlsek a on si vaší ruky přestane všímat. Pokud ale chováte více jedinců, nikdy je neochočíte tak jako osmáka, který žije sám.
Když máte osmáčka už vychovaného a je hodný, můžete zkusit ho nechat proběhnout. Vyberte si vhodný pokoj, nemělo by tam být moc skrýši, kam se může schovat (např.za a pod nábytek). Neměly by být v blízkosti osmáka kytky, o které nechcete přijít, a taky by tam mělo být co nejméně kabelů, aby vám něco nepřehryzal. Zavřete dveře nebo kudy by osmáček mohl utéct do jiné místnosti nebo ven. Snažte se svého mazlíčka naučit, aby vám sám přišel na ruku. Položte doprostřed místnosti pamlsek a čekejte až přijde. Když se to nebude dařit, nechte mu možnost, aby si sám mohl zalézt zpátky do klece. Věřte tomu, že po prozkoumání okolí sám rád skočí na svůj oblíbený kolotoč nebo větvičku. V žádném případě se jej nesnažte chytit násilím.  

KV                                                               Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení