Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Opravte si starý šatník batikou

   Způsob batikování se dá rozdělit na několik druhů: klasická batika může být vyvazovaná nebo mačkaná, mezi další postupy patří batika šitá, postupná, v mikrovlnné troubě, batika sypaná, dělaná za studena, vosková nebo dbarvovaná, které se říká také savování.
   Ze všeho nejdříve je ale třeba najít vhodný kus oblečení či látky.  Nejlepší je 100 % bavlna, může být i viskóza. Je lepší spíš světlý kousek než tmavý, pokud byste chtěli savovat, vyberte si tmavší kus oblečení. U klasické batiky se začíná tím, že si vyberete světlejší oděv a provázkem svážete místa, která nechcete světlá. Zároveň musíte oděv zmačkat a nastrkat ho do obinadla. Po obvázání obarvěte místa podle návodu na barvě. Když barvíte v hrnci, vložte kousek do vařící vody a vařte. Nezkracujte čas barvení. Začněte barvit od světlých barev. Až voda vychladne, můžete začít s barvením dalších vrstev. Pokud dále barvit nechcete, výrobek ochlaďte, vymáchejte a zbavte provázků a obinadel. Můžete vytvářet i kroužky. V případě, že chcete, aby se Vám kroužky povedly, musíte zvednout kousek látky a kolem dokola ovázat.
Mohou se dělat i proužky a to tak, že látku ovážete po celé délce nebo šířce.  a je nám líto se ho vzdát.

Šitá batika
Na látku si vytvoříme šablonu kola a pevně stáhneme. Zřasíme a lehce ovážeme. Tato metoda je vhodná na tvorbu kola. Když chceme vzor abstraktní, stačí látku zmačkat a svázat nití.
Při vzoru čáry vytvoříme šablonu a  pevně stáhneme. Můžeme tvořit i vzory klikatých čar. To je v podstatě to samé, vytvoříme si vzor klikaté čáry a opět pevně stáhneme. Připravíme si barvící lázeň podle návodu na obalu a přidáme ještě lžíci octa pro ustálení barvy. Po vyjmutí látky z roztoku propláchneme studenou vodou, rozvážeme a proplachujeme, dokud nepřestane látka pouštět barvu.

Batika v mikrovlnné troubě
Toto je trošku jiný způsob než předešlé. Látku namočíme do vody a vyždímáme. Položíme a můžeme sypat barvu přímo z pytlíku-kdo chce, může kombinovat i více barev a různé vzory. Když je hotovo, uděláme z látky balíček. Dáme do mikrotenového sáčku a do mikrovlnné trouby-zhruba na 5 minut. Vyjmeme a vymácháme ve vodě s octem. Nakonec necháme usušit.

Sypaná batika
Ta je v podstatě stejné jako v mikrovlnné troubě ovšem s tím rozdílem, že se nedává do mikrovlnné trouby, ale do vařící vody na 30 minut.

Vosková batika
   Vosková batika je ne velmi používaný způsob úpravy staršího oblečení, ale je taktéž zajímavý. Pomocí papírové lepící pásky si vymezte na látce prostor tak, aby se na látce netvořily záhyby. Pokud chcete oblé linie, tak ty vytvořte z více kousků lepící pásky. Dále rozehřejte vosk, ale vyzkoušejte si to někde třeba na kousku nějakého bavlněného odstřižku, jestli je správná teplota. Ponořte nějaké vykrajovátko do vosku a nechte chvíli nahřát. Před otisknutím nechte okapat. Když ho budete přenášet, držte pod ním nějaký hadřík, aby Vám nekapal na látku tam, kde nechcete. Otisk musí být souvislý. Látku před otiskováním voskem vyložte papírem na pečení. Teď můžete otiskovat vzory pomocí vykrajovátka. Když nemáme vykrajovátko, použijeme vaflovač. Pokud máme vzor květů, vymalujeme je štětcem ponořeným do barvy a po zaschnutí zakryjte rozehřátým voskem. Tentokrát i na vosk použijte štětec, ten už ale nesmíte využít k ničemu jinému než k namáčení do vosku. Nařeďte barvu podle návodu na obalu a nalijte ji do něčeho tak, abyste mohli přestříkat voskovou vrstvu. Po uschnutí odstraňte papírovou pásku nastříkejte okolí vzoru tak, aby vznikly rozptýlené barevné okraje. Nakonec přidejte pár cákanců jiné barvy. Toto celé provádějte opakovaně. Nyní si vezměte velmi staré noviny a vložte je do látky a přes další noviny vosk vyžehlete. Noviny, pokud jsou nasáklé často vyměňujte a žehlete tak dlouho, dokud se na novinách nebudou objevovat voskové skvrny. Barvy se zafixují teplem ze žehličky. Nechte odpočinout 24 hodin a potom vyperte v teplé vodě-tím odstraníte poslední zbytky vosku. Pak necháte už jenom uschnout. Tato technika je o trochu více náročnější než ty předešlé.

Batika za studena
Tento způsob je velmi jednoduchý. Barvu rozpustíme se solí a teplou vodou, necháme trochu zchladnout a do této lázně vložíme látku a za stálého míchání barvíme 30 minut. Vyjmeme, vymácháme a vyždímáme. Připravíme si fixační roztok podle návodu na obalu a vložíme látku na 15-20 minut. Občas zamícháme, vymácháme a vyždímáme. Necháme uschnout.

KV-Ilustrační foto:exactdesgn.nl/thaitiedye.com

Přihlášení